Yaşlılıkta müzik çalmak neden bu kadar sağlıklı?

Muqe

New member
Freiburg/Exeter. Pö Amca'da harika bir atmosfer var. Orada “Emekli grubu”, yani “20 yıldır Dixieland” çalıyor. En azından Udo Lindenberg'in her daim yeşil olan “Andrea Doria'da her şey açık”ta söylediği bu. Ancak ruh hali her şey değildir: Son sınıfta müzik çalan herkes, özellikle de 20 yıldır durmamışsa, zihinsel sağlığı için bir şeyler yapıyor demektir.


Bu, Exeter Üniversitesi'ndeki yeni çalışmalarla kanıtlanmıştır. Demans araştırmacısı Anne Corbett liderliğindeki ekip, müzik aktivitelerinin yaşlı insanların bilişsel uygunluğu üzerindeki etkilerini inceledi. Ve bir efsaneyi de ortadan kaldırdı: Sadece müzik dinlemenin (anahtar kelime “Mozart etkisi”) gri hücreler üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Öte yandan, kendi başınıza müzik yapabilir ve koroda şarkı söylemekten çok enstrüman çalabilirsiniz.

Demans araştırması: Hangi enstrüman en sağlıklı?


Araştırma grubu, yaş ortalaması 68 olan 1.100'den fazla denekle müzik faaliyetleri hakkında anket yaptı. Yüzde 78'i hayatlarının bir döneminde müzik dersi almış ancak aktif olarak sadece birkaç yıldır çalmışlardı. Test sırasında yüzde 44'ü hala bir şekilde müzik yapıyordu.


Tüm katılımcılar (mevcut müzisyenler, eski müzisyenler ve hiç enstrümana dokunmamış olanlar) bilişsel testlere tabi tutuldu. Sonuç: Yaşlandıkça bile müzik yapmaya devam edenler ortalama olarak daha iyi bir hafızaya sahip oluyor ve karmaşık zihinsel görevleri müzikle ilgilenmeyen akranlarına göre daha iyi çözebiliyorlar.

Genel olarak müziğin, beynin bilişsel rezerv olarak adlandırılan çevikliği ve dayanıklılığından yararlanmanın bir yolu olabileceğine inanıyoruz.
Anne Corbett

Demans araştırmacısı, Exeter Üniversitesi


En iyi sonuçlar piyano ve klavye çalanlarda elde edildi ve onları nefesli çalgılar takip etti. Şarkı söylemeye gelince, araştırmacılar bunun ötüşün kendisinden ziyade genellikle bir toplulukta meydana gelmesinden kaynaklandığından şüpheleniyorlar ve bu da sağlıklı etkiyi açıklıyor.
Hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.


Araştırmanın lideri Corbett, sonuçları özetleyerek şöyle söylüyor: “Genel olarak, müziğin, bilişsel rezerv olarak adlandırılan beynin çevikliğini ve dayanıklılığını kullanmanın bir yolu olabileceğine inanıyoruz.” Bu rezerv aynı zamanda müzik okurken, yani müzik okurken de aktif hale geliyor gibi görünüyor: Çalışma, müzik okuyucularının sayılar konusunda muhtemelen daha iyi bir hafızaya sahip olduğunu gösteriyor.

Helmut Schmidt: Müzik son sınıf öğrencisinin sembolü


Özellikle tutkulu bir müzik okuyucusu, çok yaşlı ve işitme güçlüğü çeken Helmut Schmidt'ti. Bir kulağı yaşla birlikte tamamen sağırlaşmış, diğeri ise savaş zamanından beri hasar görmüştü. Bach ve Beethoven okuyarak kaldı. Daha sonra müzik, onlarca yıllık piyano ve notalar deneyiminin mümkün kıldığı şekilde Imagination konser salonunda duyuldu.

Bildiğimiz kadarıyla Schmidt hiçbir zaman emekli orkestrasında çalmadı. Öte yandan, eski piyano ve org öğretmeninin torunu şunu yapıyor: Wolfgang Scharwenka, Berlinli piyanist ve müzik öğretmeni Walter Scharwenka'nın torunu, ünlü Hansa yerlisinin bir zamanlar klavye çalma becerisini birlikte geliştirdiği.


Müzik yapan Hansa: Helmut Schmidt (en sağda), şansölyeliği sırasında bile piyano tutkusuna zaman bulmaya çalıştı - 1979'da burada, diğerlerinin yanı sıra Federal Başkan Walter Scheel, soprano Jeanette Scovotti ve sanat yönetmeni Rolf Liebermann'ın eşliğinde.

Müzik yapan Hansa: Helmut Schmidt (en sağda), şansölyeliği sırasında bile piyano tutkusuna zaman bulmaya çalıştı - 1979'da burada, diğerlerinin yanı sıra Federal Başkan Walter Scheel, soprano Jeanette Scovotti ve sanat yönetmeni Rolf Liebermann'ın eşliğinde.


Müzik yapan Hansa: Helmut Schmidt (en sağda), şansölyeliği sırasında bile piyano tutkusuna zaman bulmaya çalıştı – 1979'da burada, diğerlerinin yanı sıra Federal Başkan Walter Scheel, soprano Jeanette Scovotti ve sanat yönetmeni Rolf Liebermann'ın eşliğinde.

Kaynak: Tarihi Körber arşivi

Nihayet zamanı: Eski grubun geç gerçekleşen hayali


Wolfgang Scharwenka, “Küçük bir çocukken, büyükbabam piyano çalarken onun kucağına otururdum” diye anımsıyor. 73 yaşındaki genç, ilk gitarını bit pazarından satın aldı. Stones ve Beatles onun kahramanları arasındaydı. Bach'a ve ebeveynlerinin tercih ettiği Ernst Mosch'un halk müziğine karşı müzikal bir isyan.


“O zamanlar bir okul grubunda çalıyordum ama o zamandan beri en sevdiğim müziği birlikte çalabileceğim bir gruba sahip olma hayalim uzun süre gerçekleşmedi.” Yapıştırıcı üreticisi Uhu için onlarca yıldır sahada çalışmış olması, bir grup bulmayı ve düzenli prova yapmayı neredeyse imkansız hale getiriyordu.

73 yaşında bir veya iki hıçkırık yaşarsınız, ancak bir sonraki grup provası bu tür sorunların arka planda kalmasına neden olur.
Wolfgang Scharwenka

Grubun gitaristi When I 64


Ancak dört yıl önce kendi grubunu kurma hayali gerçek oldu. Scharwenka, “Freiburg caz ve rock okulları tam benim yaşımdaki emeklileri hedef alan bir poster asmıştı” diye anımsıyor. Kıdemli bir grup personel arıyordu. Scharwenka ritim gitarını devraldı. Grubun Beatles'a saygı duruşu niteliğindeki uygun adı: 64 yaşımdayken.

Scharwenka, “73 yaşında bir veya iki sorununuz var” diye açıklıyor. Omurlararası disk kendini hissettiriyor. “Ama biliyorsunuz, gelecek haftaki grup provası için o kadar heyecanlıyım ki bu sorunlar arka planda kayboluyor.”


Yaşımız ilerledikçe kendi gençliğimizden tanıdık şeyler duymayı tercih ederiz.

Yaşımız ilerledikçe kendi gençliğimizden tanıdık şeyler duymayı tercih ederiz.

Yaşlandıkça neden yeni müzik dinlemiyoruz?


Hayatın ciddiyeti müzikal uyuşukluğu da beraberinde getirir. Yeni müzikler keşfetmeyi bırakıp kendi gençliğimizden bilinen şeyleri dinlemeyi tercih ediyoruz. Müzikolog Melanie Wald-Fuhrmann açısından bakıldığında bunun elbette anlaşılır nedenleri var.

Kıdemli müzisyen: Neden tek bir grupta çalasınız ki?


O zaman bambaşka sorunlar ortaya çıkıyor: “İyi bir basçı bulmak o kadar da kolay değil” diyor Scharwenka. “Alice'in bize gelmesi büyük şans! Grup liderimiz onları turne sırasında övüyor ve bu da beni neredeyse biraz kıskandırıyor.”


Bu, huzursuzluğunu özellikle tek bir konuya adayan eski bir öğretmen olan Alice Rodriguez'e atıfta bulunuyor: müzik. Son sınıf öğrencisi bir folklor grubunda cajon çalıyor ve başka bir grupta davul çalıyor. Latin Amerikalı bir cumbia grubunun üyesidir ve bir koro orkestrasında şarkı söyleyip çalmaktadır. Bütün bunlara rağmen 64 yaşıma geldiğimde hâlâ vaktin var mı?

Parmak eklemlerimde osteoartrit gelişti. Gitar çalarken, sonunda çok kötüleşene kadar, elimden geldiğince görmezden geldim.
Alice Rodriguez

Grubun bas gitaristi 64 yaşımdayken


Rodriguez, “Eskiden çok sportiftim ama artık müzik benim tek gerçek hobim” diyor. Çeşitli formasyonlarda müzik yapmak, öğrenmek ve prova yapmak günlük yaşamlarına bir yapı kazandıracaktı. Birçok yaşlı gibi Freiburg sakini de yalnız yaşıyor. Kızınız Heidelberg'de yaşıyor. Kocası öldü.

“Gençken kendime gitarla eşlik etmeyi öğrettim. – Joan Baez ya da Beatles gibi şarkı söylemek istedim.” Gitar öğretmenlik mesleğinde sıklıkla kullanıldı. Rodriguez 30 yıl boyunca okul derslerinde sık sık şarkı söyledi. Ta ki elleri sorun yaratmaya başlayana kadar: “Parmak eklemlerimde kireçlenme oluştu. Elimden geldiğince uzun süre oynarken, sonunda çok kötüleşene kadar bunu görmezden geldim” diye hatırlıyor. Parmaklarınızı tamamen korursanız işlerin daha da kötüleşeceği konusunda güvence verdi.


Doğru beslenmenin osteoartrit üzerinde büyük etkisi olabilir.

Doğru beslenmenin osteoartrit üzerinde büyük etkisi olabilir.

“Diyet osteoartrit için çok şey yapabilir”


Ağrıyan dizler çok fazla sosis ve patates kızartmasına bağlanabilir mi? O kadar kolay değil. Ancak doğru beslenmenin osteoartritte de önemli bir rol oynayabileceğine dair kanıtlar var.

“Müzik yapma yeteneği, eğlence; hepsi hâlâ orada, yapın!”


Çözüm: Eklemleri hafifçe titreştirmek için davul çalmak ve sapların daha az acıttığı telli bir enstrüman – onun için özel dersler aldığı elektrik bas. Rodriguez, aynı anda ritim ve melodi üreten dört telin hafife alınan bir enstrüman olduğunu vurguluyor.

Scharwenka ve Rodriguez ile konuştuğunuzda, hobilerinden aldıkları doyum ve neşe açıkça görülüyor. Akranlarına yaptığı çağrı da aynı şekilde cesaret verici: “Birisi eskiden akordeon çaldığını söylediğinde her zaman şunu soruyorum: 'Evet, neden artık çalmıyorsun?''” Rodriguez de aynı fikirde: “Mesajım şu: Bu Yetenek müzik yapmak, eğlence; hepsi hâlâ orada, yap!”

Lead gitar ve vokal: Kıdemli grup genç yetenekleri arıyor


Şu anda When I'm 64'te Bill Withers'ın “Ain't no Sunshine” programı var. Her ikisi de bundan gerçekten hoşlanıyor. Ancak basçı Rodriguez aynı zamanda Kinks'in “Youreal Got Me” şarkısı gibi “daha rock'lı bir şey” de çalmak istiyor. Tek sorun şu: “Maalesef bir lead gitarımız ve vokalleri yapacak birisi eksik.”


Bu nedenle Freiburg'un kıdemli rock'çıları tarafından acilen yeni eklemeler isteniyor. Ve gelecekte eline bir elektro gitar veya mikrofon almayı seçen kişi şundan emin olabilir: Kendi sağlıkları için iyi bir şey yapıyorlar. Ve her zaman Dixieland olmak zorunda değil.