Vajinal pamukçuk nasıl oluşur ve buna karşı gerçekten ne yardımcı olur?

Muqe

New member
Berlin. Kaşınıyor, yanıyor: Vajinadaki pamukçuk hoş değildir. Etkilenenlerin bu konu hakkında konuşmaktan çekinmeleri anlaşılabilir bir durumdur. Pek çok kadının bu konuda söz hakkı var: Tıp derneklerine göre her dört kadından üçü hayatında en az bir kez bu durumdan muzdarip. Bir jinekolog sinir bozucu inflamasyonun nasıl oluştuğunu ve bundan nasıl kurtulacağını açıklıyor.


Her şeyden önce: Vajina aslında kendisini patojenlerden koruma konusunda oldukça iyidir. Ağırlıklı olarak hafif asidik bir ortam yaratan laktik asit bakterileri tarafından doldurulur. Maya mantarları veya zararlı bakterilerin bunların içinde çoğalması zordur. Ancak bu ortamın senkronizasyonu bozulursa enfeksiyon riski ortaya çıkar.

Mantar enfeksiyonları tam olarak nasıl oluşur?


Cinsel açıdan olgun bir kadının vajinasında maya mantarları nadir değildir. Jinekolog Werner Mendling'e göre, tüm sağlıklı insanların yüzde 30 ila 60'ında genital bölgedeki mukozalarda, ağızda, boğazda ve gastrointestinal sistemde bulunurlar.


Uzmana göre bunun kötü hijyenle kesinlikle hiçbir ilgisi yok. Öpüşme veya oral seks yoluyla bir kişiden diğerine geçebilirler. Vakaların büyük çoğunluğunda maya ile enfekte olan kişilerde hiçbir semptom görülmez. Ancak örneğin antibiyotik aldıysanız bu durum değişebilir.

Çünkü antibiyotikler sadece vücuttaki patojenleri yok etmekle kalmıyor, aynı zamanda vajinadaki iyi laktik asit bakterilerine de saldırıyor. Bu durumda artık 4 civarındaki asidik pH değerini koruyamazlar; maya mantarları daha kolay üstünlük kazanır.

Werner Mendling, “Genel olarak hasta olan ve bağışıklığı zayıf olanlar bile mantar enfeksiyonlarına karşı daha duyarlıdır” diyor. Stres aynı zamanda enfeksiyonu da teşvik edebilir. “Vajina veya peniste belirti vermeden kolonize olan bir mantar aniden sorunlara neden olabilir.”

Bazı kadınlar mahrem bölgede rahatsızlık ve enfeksiyonlara diğerlerine göre daha yatkındır. Bunu etkileyebilecek faktörler arasında yaş veya genetik yer alır.


Ancak önemli olan dönem ürününün türü değildir. Tampon kullanan kadınların mantar enfeksiyonlarından muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu doğru değil. Alman Jinekoloji ve Doğum Wuppertal Enfeksiyon Merkezi'nden Werner Mendling, “Tamponların vajinal flora üzerinde hiçbir etkisi yoktur ve adet kaplarıyla aynı şekilde kullanılabilir” diyor.

Mantar enfeksiyonunun tipik belirtileri nelerdir?


Cornelia Hösemann, “Cinsel bölgedeki enfeksiyonların tipik semptomları tahriş ve ağrının yanı sıra kaşıntı ve kızarıklıktır” diyor. Jinekologlar meslek derneğinin yönetim kurulu üyesidir.

Çoğu zaman “kıvamı, rengi veya kokusu farklı olduğu için olağan vajinal salgıya uymayan” bir akıntı olur. Mantar enfeksiyonu durumunda, genellikle pul pul ve sarımsı-beyazımsı ila peynirimsi renktedir. Alt karın ağrısı da oluşabilir.


Kaşınması mutlaka mantar enfeksiyonu olduğu anlamına gelmez. Bu belirti aynı zamanda genital bölgenin diğer hastalıklarında da ortaya çıkar. Werner Mendling, “Ve bazen mantar enfeksiyonu sırasında akıntı değişmeden kalır ve bunda olağandışı bir şey yoktur” diyor.

Temel kural şudur: Genital bölge kaşındığında, hoş olmayan bir koku oluştuğunda, yanıklar, ağrılar veya diğer belirtiler ortaya çıktığında kadınlar bir jinekolojik muayenehaneye başvurmalıdır.Kadın kalpleri küçük erkek kalpleri değildir.  Tıpta bu gerçek göz ardı edilirse yaşamı tehdit eden sonuçlar doğurabilir.


“Bir ilişkideki sürekli stres, kalp krizi riskini yüzde 300 artırabilir.”

Herhangi bir semptomunuz varsa doktora gitmek neden bu kadar önemlidir?Diğer şeylerin yanı sıra doktorunuzla konuşmak önemlidir, çünkü mahrem bölgede mantarlar hakkında çok fazla yanlış bilgi dolaşmaktadır.

Örneğin eczaneye gidip orada hazırlık yaptırabilirsiniz. Werner Mendling buna karşı çıkıyor. Çünkü: Kadınlar mahrem bölgede kaşıntı fark ettiğinde bunun arkasında her zaman bir mantar yoktur. “Ve eğer gerçekten bir mantarınız varsa, onu doğru bir şekilde tanımlamak önemlidir, çünkü terapi de buna bağlıdır.” Farklı mantarların da farklı şekilde tedavi edilmesi gerekir.


Bu nedenle tanının bir jinekolog tarafından doğrulanması gerekir. Bakterilerin semptomlara neden olması da mümkündür; o zaman bakteriyel vajinozdan bahsediyoruz. Jinekolog daha sonra bir antibiyotik reçete edecektir.

Cornelia Hösemann'ın söylediği gibi, vajinal enfeksiyonlar ne kadar rahatsız edici olsa da genellikle nispeten zararsızdırlar. Ancak nadir durumlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi çok ciddi enfeksiyonlar da görülebilir. Hösemann, semptomları olan herhangi birinin yalnızca bu nedenle kendi kendine tedaviye güvenmemesi gerektiğini söylüyor, “özellikle semptomlar geçmezse veya daha da kötüleşmezse”.

Mantar enfeksiyonları nasıl tedavi edilebilir?


Vajinadaki mantar enfeksiyonu, doktor tarafından reçete edilen tabletler veya fitiller ile tedavi edilir. Werner Mendling, “Vajinadaki mantar enfeksiyonlarının tedavisi için Almanya'da onaylanan tüm ilaçlar eşit derecede etkilidir” diyor. Bu nedenle hazırlıklar arasında geçiş yapmak yardımcı olmuyor.

Kaşıntı gibi semptomlar üç günlük tedaviden sonra da devam ederse, daha fazla yardım için doktorun ofisine geri dönmelisiniz.


Peki yoğurda batırılmış ve iyi laktik asit bakterilerini vajinaya geri getirmesi beklenen tamponlar işe yarar mı? Jinekolog Cornelia Hösemann bu ev ilacının kullanılmasını tavsiye edemez. Yoğurdun içerdiği laktik asit bakterileri vajinada kolonize olanlardan farklıdır. Bu bakımdan vajinal sağlık üzerinde doğrudan bir etkileri yoktur.

Tavsiye etmekten bahsetmişken: Jinekolog ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklar için yapılan ve laboratuvara gönderilmeyen evde yapılan testlere karşı da tavsiyede bulunur. Güvenilmez olabilirler ve yanlış sonuçlar üretebilirler.

Haberler