Tüketimi nasıl değiştirecek?

Muqe

New member
Planlanan esrarın yasallaştırılmasının muhalifleri, bunun olumsuz sonuçlarla daha fazla tüketime yol açabileceğine inanıyor. Taraftarlar, yasağın zaten kimsenin esrar içmesini engellemeyeceğini varsayıyorlar. Ve bu yasadışı tüketim daha da büyük sağlık riskleri doğurmaktadır. Bunun nedeni, THC içeriği bilinmeyen kontamine veya sentetik esrarın sıklıkla kullanılmasıdır. Diğer ülkelerin bu sürümle ilgili ne gibi deneyimleri oldu?

Esrarın serbest bırakılmasının ve suç olmaktan çıkarılmasının tüketimi etkileyip etkilemeyeceği ve nasıl etkileyeceği konusunda farklı çalışma sonuçları bulunmaktadır. 2016 yılında yapılan bir araştırma, kısıtlayıcı ilaç politikalarının uyuşturucu kullanımı ve kötüye kullanımı üzerinde çok az etkisi olduğu sonucuna vardı. En katı kanunlara sahip ülkeler dünyadaki en yüksek tüketim oranlarına sahipken, suç olmaktan çıkan ülkeler en düşük tüketim oranlarına sahip.

Özellikle erken tüketimde riskler

Disiplinlerarası Bağımlılık ve Uyuşturucu Araştırma Enstitüsü'nden (ISD) çok kapsamlı, yeni bir yayın geldi. Enstitü, Federal Sağlık Bakanlığı (BMG) adına esrarın yasallaştırılmasının ABD, Kanada ve Uruguay'da gözlemlenebilecek etkilerine ilişkin çalışmaları değerlendirdi. ABD'nin bazı eyaletlerinde esrar kullanan yetişkinlerin oranında hafif bir artış yaşandı. Bu Uruguay'da belirgin değildi. ISD yayınının yazarları, esrar tüketiminin yasallaşmadan önce bile arttığını, son yıllarda yasallaştırmanın olmadığı ülkelerde de arttığına dikkat çekiyor. Bu sürüm artışı yalnızca bir miktar hızlandırmış gibi görünüyordu. Ayrıca esrarın hiçbir ülkede onaylanmadığı küçüklerin tüketiminde de belirgin bir artış görülmedi. Ancak ISD araştırmasına göre “sağlık ve sosyal risklerin” çoğu 18 yaşından önce esrar tüketiminden kaynaklanıyor.

Kullanıcıların esrarı daha sık ya da daha fazla tükettiğine, riskli ya da sorunlu kullanımın arttığına dair de bir belirtiye rastlanmadı. Bununla birlikte, bazı araştırmalara göre, yasallaşmanın ardından esrar zehirlenmesi nedeniyle acil servislere gidenlerin sayısı biraz daha arttı. Eleştirmenlerin ifade ettiği bir başka korku da doğrulanmış gibi görünmüyor. Özellikle genç yaşlarda yüksek THC içeriğine sahip esrarın sık tüketimi, kişinin buna yatkın olması durumunda bazı durumlarda psikozların başlangıcını teşvik ediyor gibi görünmektedir. Ancak daha önceki çalışmalarda yasallaştırmaya bağlı olarak psikozlarda bir artış gözlemlenmemiştir.

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

Genel olarak, diğer ülkelerden elde edilen sonuçlar Almanya'ya yalnızca sınırlı ölçüde aktarılabilmektedir. ISD uzmanlarının vardığı sonuçlardan biri, “Kuzey Amerika modelleriyle karşılaştırılabilir bir yasal yaklaşım seçilirse Almanya'da esrar tüketiminin artabileceği” yönünde. Ancak durum böyle değil: Trafik ışığı koalisyonu, teklif ettiği mevzuatta diğer ülkelerin önceki deneyimlerini dikkate alacak. Bazı ABD eyaletlerinde artan tüketim, bazı yerlerde özellikle çok sayıda bulunan esrar dükkanlarının yoğun reklamlarına da bağlanıyor. Almanya'da ise reklamların yasaklanması ve satışlarda daha katı zorunlulukların getirilmesi gerekiyor. Gençlere yönelik özel riskler nedeniyle, 21 yaşın altındaki kullanıcılar yasal olarak yalnızca sınırlı THC içeriğine sahip esrara erişebilecek.

Veriler ayrıca yasallaştırmanın tüketim üzerindeki birçok olumlu etkisini de gösteriyor. ABD'nin bazı eyaletlerinde, esrar zehirlenmesinden sonra acil servise eskisinden biraz daha fazla kişi başvurdu. Aynı zamanda sentetik kanabinoidlerden kaynaklanan zehirlenmeler nedeniyle zehir kontrol merkezini arayan kişi sayısı önemli ölçüde azaldı. Aramaların sayısı yasallaştırılan ABD eyaletlerindeydi Yüzde 37 daha düşük esrarın yasallaştırılmadığı eyaletlere göre. Önemli ölçüde daha tehlikeli maddelerin tüketimi, kontrollü ekim yoluyla yasal esrara erişim sayesinde açıkça azaldı.

Olumlu sonuçlar da gözlendi

ISD yayını, Almanya için de “yasallaştırmanın sentetik kanabinoidlerin (ve diğer karışık maddelerin) neden olduğu zehirlenme vakalarının sayısını azaltabileceği varsayılabilir” diyor. “Potansiyel olumsuz yönler” aynı zamanda “yasallaştırma yoluyla kullanıcıların esrarın kalitesi, tüketimin etkileri ve riskleri hakkında daha iyi bilgilendirilebileceği ve potansiyel olarak düşük riskli tüketimin (örneğin sigara içmek yerine ağızdan tüketim) azaltılabileceği gerçeğiyle de dengelenmektedir.” terfi ettirildi” diye yazıyorlar Yazarlar. Ayrıca bazı kullanıcılar, yasallaştırmanın ardından olası tüketim sorunlarını tıp uzmanlarıyla tartışmanın daha kolay bulduğunu bildirdi.

Ağır uyuşturucu kullanımı azaldı

Liberal esrar politikalarında tartışmasız en uzun deneyime sahip olan Hollanda'da genel madde kullanımı üzerinde daha fazla olumlu etki gözlemlendi. Alman Federal Meclisi Bilim Hizmetleri tarafından hazırlanan bir rapora göre, 1976'da esrara tolerans gösterilmesi, orada daha sert uyuşturucuların tüketimini büyük ölçüde azalttı. Yasallaştırma konusunda daha önce yapılan uluslararası çalışmalarda esrarın serbest bırakılmasının halk arasında alkol tüketimini ne ölçüde azaltabileceği dikkate alınmamıştı. Almanya'da her yıl onbinlerce insan aşırı alkol tüketiminden ölüyor, ancak aşırı dozda esrardan ölmek pek mümkün değil.

ISD çalışmasının yazarları, diğer şeylerin yanı sıra, esrarın piyasaya sürülmesi durumunda reklamların kısıtlanmasını ve satış lisanslarının verilmesini önermektedir. Almanya, Kuzey Amerika'dan ders alırsa yasallaştırma yoluyla “mümkün olan en büyük sağlık koruması” sağlanabilir.