Ticaret Bakanlığı e-İhale ile bir yılda 3 bin 861 araç sattı

semaver

New member
Gümrüklerde kaçakçılıkla uğraş kapsamında ele geçirilen yahut ülkeye yasal yollarla getirilen; lakin gümrük süreçleri mevzuata uygun biçimde tamamlanmayan eşya ve araçlara el konularak, depolarda bekletiliyor.

Depolarda tasfiyelik hale gelen eşya ve araçların satışı 2014 yılından bu yana e-İhale Sistemi üzerinden yapılıyor. 2020’de sistem ile 4 bin 827 araç ve 4 bin 363 küme eşya satışı yapıldı. 2021 yılında ise 3 bin 861 araç, 7 bin 259 eşya kümesi ihale ile satıldı. Bu satışlardan 683,9 milyon TL gelir elde edildi. 2021’de, e-İhale ile satış gelirinde 2020 yılına bakılırsa yüzde 54 artış sağlandı.

2014 yılından bu güne ise e-İhale sistemiyle 36 bin 841 araç ve 25 bin 634 eşya kümesinin ihalesi satışla sonuçlandırılarak 2,1 milyar TL’nin üzerinde gelir sağlandı.

GÜNCELLEME İLE KULLANICI SAYISI ARTTI

Gümrükten satış sistemini daha tesirli ve yaygın hale getirmek maksadıyla tasfiyelik eşya ve araçların elektronik ortamda satışlarının yapıldığı e-ihale sistemi, 2021 yılının mart ayında yenilendi. Kullanıcılar bu tarihten itibaren e-ihale uygulamasının yenilenmiş orta yüzünü kullanıyor. Sistemin güncellenmesiyle e-ihale sistemi daha şeffaf ve rekabetçi hale getirilirken, kullanıcı sayısı 1,3 milyonu geçti. Sistem üzerinden başta araçlar olmak üzere, elektronik eşya, mutfak eşyası, mobilya, dokumacılık eserleri, ayakkabı, çanta ve aksesuarları satışa çıkarılıyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Türkiye’de yerleşik olan gerçek ve hukukî bireyler sisteme fiyatsız biçimde üye olabiliyor. İştirakçiler ihale için verilmiş teklifleri anlık olarak gorebiliyor. Eşya ve araçlar 3 iş günü ilanda, 3 iş günü de teklife açık olup, bu müddet içerisinde bulunduğu yerde görülüp incelenebiliyor. Ayrıyeten ihale ilanlarında eşyanın ayrıntılı fotoğrafları ve açıklaması, araçlarda ise bağımsız ekspertizlerce hazırlanmış ekspertiz raporu ile birlikte aracın görüntü çekimi sisteme eklenebiliyor.

İştirakçilerin e-ihale kapsamındaki satışlara teklif verebilmesi için sistemde ihaleye temel bedelin yüzde 10’u kadar teminatlarının olması gerekiyor. En yüksek teklifi veren iştirakçi eşya bedelini ödeyerek 10 gün içerisinde eşya yahut aracı bulunduğu yerden teslim alabiliyor. Bu kişinin ödeme yapmaması halinde ise var ise ikinci en yüksek teklif sahibi birebir şartlarda ihaleyi kazanmış sayılıyor. İhale bedelinin yatırılmaması halinde teminatlar iade edilmiyor. Bunun yenidenında ise idari yaptırım olarak bireyler aşikâr mühletlerle ihalelere katılmaktan menediliyor.

COĞRAFİK KISITLAR KALKMIŞ OLDU

Sisteme ‘www.eihale.gov.tr’ adresinden, IOS ve android işletim sistemli aygıtlar için taşınabilir uygulamadan ve e-Devlet üzerinden erişilebiliyor. e-İhale sistemiyle vatandaşların ihalelere katılabilmesindeki coğrafik ve mekansal kısıtlar ortadan kaldırılarak, şahıslar internet üzerinden araç ve eşyayı inceleme imkanına sahip oluyor. Ayrıyeten ihalesi yapılan eşya ve aracın yerinde görülmesi de mümkün.