Sürekli evet demek psikolojiye zarar verir.

Muqe

New member
Löffingen/Eschweiler. Trende yanınızda oturan yabancı size derdini ayrıntılarıyla anlatır. Başını sallıyorsun ama kulaklarında müzikle uyumayı tercih ediyorsun. İş toplantısında tutanakları kimin tutacağı sorusu ortaya çıktığında sessizlik hakimdir. Sen rapor et.


Belki siz de sizden bir şey istendiğinde hep “evet” diyenlerdensiniz. Ya da kendi başlarına atlayanlar. Özellikle hoş, düşünceli, özenli, her zaman başkaları için orada, özverili – belki de bu kelimeler kişiliğinizi anlatıyor.

İyi nitelikler – içgüdüsel olarak söylenebilir. Ancak akıl sağlığınız için mutlaka iyi değildirler. En azından, arkasındaki dürtü her zaman başkalarını memnun etmek olduğunda. Bu davranış kalıbının bir adı da vardır: İnsanları Memnun Etmek.
hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

Kendi ihtiyaçlarınız geride kalıyor


Kariyer danışmanı, yazar ve Haberler köşe yazarı Martin Wehrle, “Her zaman başkalarının isteklerine teslim olursam, kendi ihtiyaçlarımın pusulasını takip etmiyorum” diye açıklıyor. Sorun: Sonsuz miktarda zamanımız ve enerjimiz yok. Martin Wehrle, patron fazla mesai isterse veya komşu duvarları boyamak için yardım isterse, “o zaman bu benim zaman ve enerji hesabımdan gidiyor” diyor.

Enerji hesabının sürekli kırmızıda olmaması ruh sağlığı için temeldir. Çünkü o zaman ihtiyaçlarımızı, beden ve ruhtan gelen önemli sinyalleri görmezden geliriz. Onları ihmal edersek, akıl hastalığı riski artar.

Özverili ve sorumlu insanların bu nedenle tükenmişlikten muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Eschweiler ve Merbeck’teki Haku özel kliniklerinin tıbbi direktörü ve psikoterapist Andreas Hagemann da bunu gözlemliyor.


../dpa-ServiceLine-images/large/urn-newsml-dpa-com-20090101-181203-99-67036_large_4_3.jpg

../dpa-ServiceLine-images/large/urn-newsml-dpa-com-20090101-181203-99-67036_large_4_3.jpg


Martin Wehrle, Hamburg yakınlarındaki Appel’den bir kariyer danışmanı ve rehber kitap yazarıdır.

© Kaynak: A. Heeger/dpa

Kim daha iyi, kim daha kötü?


Ancak bu, kibar olmanın tek başına uzun vadede bize zarar vereceği anlamına gelmez. Martin Wehrle’ye göre, İtalyan sosyolog ve ekonomist Vilfredo Pareto (1848-1923) tarafından formüle edilen sağlıklı nezaket kavramı vardır. Sağlıklı nezaket, en az bir katılımcının daha iyi durumda olduğu ve kimsenin daha kötü durumda olmadığı anlamına gelir.


Wehrle, “Birine bir iyilik yaparsam ve bu iyilik benim için sorun olmaz,” diye özetliyor. “Ama: Daha sonra, sınırlarımı aştığım için, yorgun olduğum için kendimi kötü hissedersem, o zaman hesap tutmaz.”

Kibar Olmanın Eksileri


Lütfen millet, kimseyi kızdırmayın – bu “İnsanları Memnun Edenler” için çok önemlidir çünkü sevilmelerinin tek yolunun bu olduğunu varsayarlar. Bununla birlikte, Martin Wehrle, iyi ve arkadaş canlısı insanların genellikle daha az popüler olduğunu söyleyen ABD’deki araştırma sonuçlarına atıfta bulunuyor.

Bunun bir nedeni: Daha az iyi olan, iyi tarafından baskı altına alınır. Wehrle, “Süpermarkette kasa kuyruğunda durduğunuzu ve arkanızdaki birinin önünüze geçmesine izin verdiğinizi hayal edin” diyor. “O zaman aynısını yapmak için baskı altında hissedebilirsin.” Ayrıca, iyi insanların gizli bir ajandası olma olasılığı daha yüksektir – yani nezaketlerini işlerinde ilerlemek için kullanırlar.


Andreas Hagemann, psikiyatri ve psikoterapi uzmanı ve Eschweiler'deki Röher Parkklinik'in tıbbi direktörüdür.

Andreas Hagemann, psikiyatri ve psikoterapi uzmanı ve Eschweiler'deki Röher Parkklinik'in tıbbi direktörüdür.


Andreas Hagemann, psikiyatri ve psikoterapi uzmanı ve Eschweiler’deki Röher Parkklinik’in tıbbi direktörüdür.

© Kaynak: Röher Parkklinik/dpa-tmn


İşten bahsetmişken: Andreas Hagemann, evet diyen insanların işte yük olmaya özellikle istekli olduklarını gözlemliyor. “Bir şeyin yapılmasını istediğimde, önce işi benim yerime yapmasını beklediğim kişiye giderim. Tabii bu da beklenti baskısını artırarak kendi kendini besleyen bir aşağı doğru sarmalına yol açar.”

Bunun anlamı şudur: Hayır demek, evet dedikçe daha da zorlaşır. Hagemann’a göre, etkilenenler kurban rolüne düşebilir: İyilikleri etraflarındakiler tarafından sömürülebilir.

nezaket nereden geliyor


Psikoterapist ayrıca şunu gözlemliyor: “Abartılı bir uyum ihtiyacının köklerinin çocuklukta ve yetiştirilmede yattığı alışılmadık bir durum değil.” Örneğin, diğer insanların – örneğin ebeveynlerimizin – beklentilerini karşıladığımızda ödüllendirildiğimizi deneyimledik. Bu, mükemmeliyetçiliğe doğru bir eğilime yol açabilir.

Wehrle, “Kibar olmanın evrimsel bir bileşeni var” diyor. “Eskiden Horde’da kalmamıza izin verilmesi önemliydi, aksi takdirde açlıktan ölürdük.” Gruptan reddedilmemek için başkalarını rahatsız etmemek şarttı.

Bu ayırt etmeyi kolaylaştırır


İyi haber: zaman değişti. Ancak bu, People Pleasing’den çıkış yolunun kolay olduğu anlamına gelmez. Sihirli kelime şudur: sınırlama. Kendi ihtiyaçlarınıza dikkat etmeli ve sınırlarımız aşıldığında “hayır” diyerek frene basmalısınız. Bunu tekrar tekrar uygulamanız gerekir.

Bu aynı zamanda kendi üzerindeki talep ve beklentileri düşürmeyi de içerir. Hagemann, başarısız olanlar için psikoterapinin bir seçenek olabileceğini söylüyor.

Fazla mesai, bir arkadaşın taşınmasına yardım etme, bir parti daveti: “Düşünmek için her zaman biraz zaman ayır,” diye tavsiye ediyor Martin Wehrle. Bu şekilde, refleks olarak aynı fikirde olmaktan ve ancak o zaman kararın midenizde guruldamaya neden olduğunu fark etmekten kaçınabilirsiniz.

Düşünme döneminde gerçekten bir şeyler yapmak isteyip istemediğinizi kontrol etmelisiniz. İçgüdüleriniz “hayır” diyorsa, bunu açıkça dile getirmelisiniz. Martin Wehrle yardımcı olabilecek bir fikirden söz ediyor: “Dürüst bir hayır, sahte bir evetten daha iyidir. Aslında, olmayan bir iradeye sahipmiş gibi davranmak başkalarına karşı oldukça kabadır.”


Bazen kağıt parçalarına “evet” ve “hayır” yazmak, onları yere sermek ve şunu düşünmek de yardımcı olabilir: Beni daha çok çeken nedir? Bu yöntemi istişarelerde de kullanan Wehrle, “Çoğu insan hangi kutbun daha güçlü olduğunu hemen anlar” diyor.

Peki ya bir rüzgar varsa? O zaman şu geçerlidir: boyun eğmeyin, tahammül edin. Ve en iyi durumda, hayır’ınızla kendinizi kanıtlayabileceğiniz bir deneyim yaşayın. Martin Wehrle, “Öz-yeterlilik, yani bir şeyleri etkileyebileceğim ve başka birinin oyuncağı olmayacağım duygusu” diyor.

Haberler