Solucanlara, bakterilere ve ahır tozlarına karşı nasıl korunulur?

Muqe

New member
Ailenin bisiklete bindiği sırada sekiz yaşındaki oğlu aniden durur. Nefes almak için nefes alıyor ve nefes alırken garip ıslık sesleri çıkarıyor: Tipik bir astım krizi, neredeyse okul çağındaki her on çocuktan birinin ara sıra yaşadığı bir durum. Durum genellikle acil durum spreyi ile kontrol altına alınabilir. Ancak yaşamı tehdit edebilecek yeni ve daha kötü saldırıların korkusu sürüyor. Bu nedenle, çocukluk çağı astımının önlenmesi ve tedavisine yönelik araştırmaların şu anda sürekli ilerleme kaydetmesi, etkilenen aileler için iyi bir haber.

Devamını oku sonra Reklamcılık

Alman Alerji ve Astım Derneği'nden (DAAB) Sonja Lämmel, “Saman nezlesi ve nörodermatitten sonra astım, çocuklarda ve ergenlerde en sık görülen kronik hastalıktır” diyor. Hastalıkta solunum yolları kronik olarak iltihaplanır. Bronşlar bu nedenle alerjenler (örn. polen, ev tozu) veya soğuk hava gibi belirli uyaranlara aşırı duyarlı tepki verir. Sonuç olarak mukozalar şişer ve bronşlar daha fazla mukus üretir, bu da solunum yollarının daralmasına neden olur.

Çiftlik çocukları daha az hastalanıyor

Bu, öksürük, hırıltı, göğüste sıkışma ve nefes darlığı gibi tipik semptomlara yol açar. Akut astım krizi sırasında bronş kasları gerilir ve nefes darlığına neden olur. Astıma yatkınlık kalıtsaldır. Münih Helmholtz Merkezi Astım ve Alerji Önleme Enstitüsü müdürü Erika von Mutius, “Bazı ailelerde astım daha sık görülüyor” diyor. “Fakat bir çocuğun etkilenip etkilenmeyeceğini tahmin edemezsiniz.”

Ancak araştırmacı, geniş çaplı çalışmalarda çiftlikte büyüyen çocuklarda alerji ve astımın daha az görüldüğünü göstermeyi başardı. Kendisi, artık genel kabul gören “hijyen hipotezinin” önde gelen temsilcilerinden biridir: Bağışıklık sistemleri mikroplarla erken başa çıkarsa çocukları alerjiden korur. Bu içgörü, önleme ve araştırma için temeldir. Bu arada insanlar, Sonja Lämmel'in ifadesiyle “alerji riski taşıyan yeni yürümeye başlayan çocukları pamuk yününe sarma” tavsiyesinden çoktan uzaklaştılar. “Bağışıklık sisteminin bakteriler, virüsler ve olası alerji tetikleyicileriyle normal şekilde mücadele etmesi önemlidir. Öğrenebilmesinin tek yolu bu” diye açıklıyor.

Koruyucu bir faktör olarak doğal doğum

Bu, sezaryenle doğan çocukların astım riskinin biraz daha yüksek olduğu bulgusuyla tutarlıdır. Doğal doğum sırasında bebekler annenin vajinal bakterileriyle temas eder, dolayısıyla bağırsak mikrobiyomları sezaryenle doğan çocuklara göre daha çeşitlidir. Bu aynı zamanda alerji ve astıma karşı da biraz daha iyi korundukları anlamına gelir. Ancak önlemede en önemli nokta dumansız bir ortamdır. Lämmel, “Ebeveynler, çocuklarının iyiliği için sigara içmekten kaçınmalı” tavsiyesinde bulunuyor. İç mekan iklimi de önemli bir rol oynamaktadır: “Alerjinin Önlenmesi” tıbbi kılavuzuna göre küf, kirletici maddeler ve ince tozlar astım riskini önemli ölçüde artırmaktadır.

Ayrıca hamilelikte hiçbir gıdanın eksik bırakılmadığı çeşitli bir beslenme önemlidir. Uzun zincirli omega-3 yağ asitleri çocuklarda alerji riskinin azaltılmasına da yardımcı olabilir. Von Mutius, “Buna dikkat etmek yanlış değil” diyor. Daha sonra çocuk en az dört ay boyunca tamamen anne sütüyle beslenmeli ve sonrasında mümkün olduğu kadar çeşitli tamamlayıcı gıdalar almalıdır. Ancak çiğ süt içermemelidir: Von Mutius, işlenmemiş inek sütünün erken tüketiminin astım riskini azalttığını gösterebilse de patojen mikroplar içerebileceğini gösterdi. “Bu, Beelzebub'la şeytanı kovmak gibi olurdu.”

Saman nezlesi – ne yapmalı?

Burun akıntısı, gözlerde kaşıntı, boğazda kaşıntı, nefes darlığı ve öksürük saman nezlesinin açık belirtileridir.

Kaynak: Haberler

Evcil hayvan olarak köpeklerde nadir görülen astım

Köpeklerin eve getirdiği mikroplar görünüşe göre daha az sorun teşkil ediyor: gözlemsel çalışmalar köpek beslemenin alerji ve astıma karşı korunmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Böyle bir etki kediler ve diğer hayvanlar için henüz kanıtlanmamıştır. Ancak bazı patojenlerin de zararlı etkileri olabilir. Özellikle, solunum sinsityal virüsü (RSV) ile erken enfeksiyon, bazı çocuklarda astım riskini büyük ölçüde artırabilir. Ancak yakın zamanda piyasaya çıkan RSV aşısından kimin gerçekten faydalanacağı hala belirsiz. Von Mutius, “Hiçbir şey için acele etmeyeceğim ve bu konuda daha fazla veri elde edene kadar beklerim” diyor.

Yeni önleme yolları ararken farklı yaklaşımlar vardır. Bunlardan biri solucanlarla ilgili: Araştırmacılar, belirli bağırsak parazitlerinin neden olduğu enfeksiyonun alerjiye ve astıma karşı koruduğunu varsayıyor. Bu aynı zamanda çoğu çocuğun bağırsak parazitlerine sahip olduğu gelişmekte olan ülkelerde bu hastalıkların daha az yaygın olmasının önemli bir nedeni olabilir. İlginçtir ki, solucanlar görünüşe göre konakçılarının bağışıklık tepkisini, reddedilmemeleri için düzenlemeyi başarıyorlar. Sonuç olarak alerjilerde olduğu gibi aşırı bir bağışıklık tepkisi oluşmaz. “Soru şu: Parazitler bunu nasıl yapıyor? “Hangi haberci maddeler serbest bırakılır?” Bu alandaki araştırmaların umut verici olduğunu düşünen von Mutius şöyle diyor: Ancak bitmiş ilaca giden yol hala uzun.

Araştırmacılar toz parçacıklarını inceliyor

Bu arada von Mutius ve Helmholtz Merkezi'nden bir bilim insanı ekibi, inek ahırlarında bulunanlara benzer tozları araştırmaya devam ediyor. “Tozu topladık ve yıkadık” diye anlatıyor. “Güçlü bir anti-alerjik potansiyele sahiptir.” Artık sıra tozu tek tek parçalara ayırıp hangi bileşenin en büyük etkiye sahip olduğunu bulmaya kalıyor. Von Mutius, “Burada birkaç fikrimiz var” diyor. Bir gün bu önemli madde üretilecek ve alerji ve astıma karşı koruyucu ilaç olarak çocuklara verilecek. Bunun dışında, lizat adı verilen maddelerin etkinliğini test eden büyük çalışmalar şu anda devam etmektedir. Bakteriyel bileşenler içeren fonlar bağışıklık sistemini uyarmayı amaçlamaktadır. Bu, çocukların astımı tetikleyebilecek veya geliştirebilecek solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

Tedavinin de yakın zamanda daha da iyileşmesi bekleniyor: Şu anda yalnızca altı yaş ve üzeri çocuklara yönelik olan immünoterapinin daha küçük çocuklar için de uygun olup olmadığını görmek için testler yapılıyor. Von Mutius, “İngiltere'de ilgili çalışmalar sürüyor” diyor. Alerjenin küçük dozları vücuda tekrar tekrar uygulanır, böylece yavaş yavaş alışır. Biyoloji alanında, yani biyoteknoloji kullanılarak üretilen ilaçlarda da pek çok gelişme yaşanıyor. Şiddetli astımı olan yetişkinlere yönelik ve yakın gelecekte çocuklar için de onaylanabilecek yeni ilaçlar var. Von Mutius, “Hala birçok şeyin gerçekleştiği konusunda iyimserim” diyor.

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

Bu astım riskini azaltabilir

• Sigara içme: Tütün dumanı bebekler ve çocuklar için ciddi bir sağlık tehlikesidir. Diğer şeylerin yanı sıra, sigara içen ailelerin çocukları astımdan daha sık muzdariptir. Bu nedenle ebeveynler özellikle evde sigara içmekten kaçınmalıdır.
  • Beslenme: Hamile kadınlar çeşitli beslenmeli ve fazla kilolu olmaktan kaçınmalıdır. Annedeki yüksek BMI, çocukta astım riskini artırır. Mümkünse bebekler en az dört ay boyunca tam anne sütüyle beslenmelidir. Tamamlayıcı gıdalar söz konusu olduğunda, belirli gıdalardan (örneğin balık) önleyici bir şekilde kaçınmak mantıklı değildir. Daha ziyade, yaşamın ilk yılında mümkün olduğu kadar çeşitli beslenmenin alerjilere ve dolayısıyla astıma karşı koruduğu varsayılmaktadır. Ancak alerji gerçekten kanıtlanmışsa tetikleyicilerden uzak durmalısınız.
  • Sağlıklı yaşam: Küf ve iç mekan kirleticileri astım riskini artırır. Gün içinde sıcaklıkların 19 ila 20 derecenin altına düşmemesi gerekiyor, aksi halde küf oluşma riski var. Düzenli havalandırma aynı zamanda sağlıklı bir iç mekan iklimine de katkıda bulunur.
  • Evcil Hayvanlar: Bu konudaki öneriler tam olarak net değil. Alerji riski olmayan aileler rahatlıkla evcil hayvan edinebilir. Ancak ailede alerji varsa kedi almamalısınız. Ancak köpek sahibi olmanız önerilmez; köpek beslemek alerji riskini bile azaltabilir.
  • Doktora ziyaret: Eğer bir çocuk sıklıkla obstrüktif bronşitten yakınıyorsa ve geceleri öksürüyorsa, ebeveynler bundan şüphelenmeli ve çocuk doktoruyla konuşmalıdır. Eğer çocukta gerçekten astım varsa tedaviye mümkün olduğu kadar erken başlanmalıdır.