Skinny kotların modası hiç geçecek mi?

semaver

New member
Bir trend değil, bir klasik


Dar ve sıkı dikilmiş: skinny kot pantolonların modası hiç geçecek mi?Skinny kotlar bir trend değil, bir klasik.

© Kaynak: Getty Images/iStockphoto


Özellikle birçok kadın ve kız çocuğu için skinny jean pantolonlar bir kabusa dönüştü. Yine de modası geçmek istemiyorlar. Son zamanlarda geniş modeller popülerken, tüp şu sıralar yeniden bir heyecan yaşıyor. nasıl olur


Frauke Rüth

19.03.2023 11:53


Öldüklerini düşünenler birbirine daha yakın yaşıyor: dar kotlar yeniden moda oldu. Temel olarak, asla gerçekten ortadan kaybolmadılar. ABD’li enstitü NPD Group’un pazar araştırmacıları geçen yıl 2021’de uzun zamandır ilk kez piyasada skinny jean’den daha geniş modellerin satılacağını açıkladığında bir an için skinny jean’in üstünlüğünün bittiğini düşündük. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ.


Ve şimdi şu: Miuccia Prada veya Hedi Slimane gibi tasarımcılar, modellerini yeniden dar pantolonlarla donattı. Lüks markaların tasarımları genellikle büyük moda zincirleri tarafından hemen uyarlanır. Rihanna’nın stilisti olarak çalışan Mel Ottenberg, hemen durumu şöyle açıkladı: “Deri dar pantolonlar beni biraz dehşete düşürdü. Ama Hedi Slimane skinny jeanlerin geri geleceğini söylediğinde ona inanıyorum.”
hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

Kendinden şüphe için pantolon


Slimane savunucusu Slimane hayranı olarak, Karl Lagerfeld bile 20’li yıllarda dar tüp modellerine kendini sıkıştırdı. Bugün özellikle Bella Hadid, Kendall Jenner ve Hailey Bieber gibi Instagram destekli modeller skinny jean pantolonlar giyiyor. Ancak Fransız First Lady Brigitte Macron veya Princess Kate gibi zarif şıklıklarıyla ünlü ünlüler de onlara yemin ediyor. Ama kimse ona Kate Moss kadar yakışmıyor. Model ikonu, dar pantolonları 1990’larda popüler hale getirdi. Londra’dan Lüneburg’a herkes, o zamanki sevgilisi Pete Doherty ile mümkün olan en dar kot pantolonla Glastonbury Müzik Festivali’nde çamurda yürüyen kalem inceliğinde İngiliz gibi görünmek istedi.


Elbette günümüzde de kimse skinny jean pantolon giymek zorunda değil. Ancak: Aynı zamanda, 20 yılı aşkın bir süre önce tüm bir kadın kuşağının – ve kesinlikle bir erkeğin – kendinden şüphe duymasına neden olan bir pantolona saygı duruşunda bulunuyor, çünkü neredeyse herkes biraz sevgiyle ele alınmayı seviyor. omuzları Bund dökülür.

“Sıska”, “zayıf”ın en üstün biçimidir – yalnızca zayıf değil, aynı zamanda zaten kemikli ve zayıf anlamına gelir; şüpheli bir estetik. Kate Moss’un bir zamanlar hiçbir şeyin zayıf olmak kadar lezzetli olmadığını kaydettiği gibi zehirli ifadeler, yalnızca aşağılık komplekslerini değil, en kötü durumda yeme bozukluklarını da teşvik eder. Moss’un bir zamanlar uyuşturucu bağımlısı olduğu bir sır değil. Bu onun bir deri bir kemik kalmış formuna katkıda bulundu. Stil, eroin şıklığı olarak satıldı ve sıfır bedene uymayan birçok kadın bu konuda kötü hissetti. Vücut olumlamasından, farklı vücut şekillerinin ve tiplerinin kabulünden söz edilmiyordu.

Ama zaman değişti. O halde tasarımcıların daha gerçekçi bir vücut imajı için kıyafet tasarlamaları da adeta bir görev değil mi? Açlık diyeti gerektirmeyen kotlar? Hamburg’daki Moda ve Tasarım Akademisi’nin (AMD) Tasarım Departmanında serbest öğretim görevlisi olan Sarah Haase şöyle diyor: “Büyük yüksek moda evleri zamanın ruhunu dikte etse de, bunları kendiniz için uygulayıp uygulamamanız her zaman bireysel bir karardır.” Podyumlarda gösterilen vücut tipleri de daha çeşitli hale geldi, örneğin Balenciaga’da. Ancak bugün, Influencer’ların Instagram, Tiktok veya YouTube’da ne giydiği Z Kuşağı için çok daha önemli. Haase, “Benzer yapıya sahip birini takip ediyor ve imajını stil yoluyla uyarlıyorsunuz” diyor.

Skinny jean pantolonlar modern vücut anlayışına uyuyor mu?


Onun için skinny pantolonlar artık bir trend değil, iyi dikilmiş beyaz bir tişört gibi gardıropta bir klasik. Belirleyici faktör, büyük beden bir blazer gibi kot pantolonu neyle kombinlediğinizdir. Ek olarak, artık vücudu iten, modelleyen ve skinny jean pantolonların altında daha sıkı görünmesini sağlayan iyi şekillendirici iç çamaşırları var. Öğretim görevlisi, “Ama evet, vücudunuzu bu şekilde manipüle ettiğinizi ve olduğu gibi durmadığınızı söyleyebilirsiniz” diye itiraf ediyor.

Özellikle sosyal medya sayesinde, günümüz insanları nihayet kusurlu bedenlerinin arkasında durmaya ve vücutlarını utandırmaya karşı sert önlemler almaya cesaret ediyor – bu, son beş ila on yılda göz ardı edilemeyecek bir başarı. Aslında, Z kuşağının bir kısmı ve bir kısmı, skinny jeans’in artık dost canlısı, yardımsever bir vücut anlayışıyla bağdaşmadığına inanıyor.
Erkek vücudu pozitifliği: karınlarınızı gösterin!


Heidi Klum’un “Germany’s Next Top Model” adlı programı geçen sezonun kazananı olarak bir “Curvy Model” seçti. Vücut pozitifliği yeni sezonda da devam edecek. Ama yuvarlak erkek vücutları hakkında neden bu kadar az konuşuyoruz?

Skinny jeans için görünürde bir son yok


Tiktok’a yüzbinlerce “Sıska Kot Pantolon Yok” videosu yükleniyor, burada genç kadın ve erkekler Y kuşağına dar pantolonlarını atmalarını, hatta daha iyisi: hemen yakmalarını tavsiye ediyor. Bunun yerine, günümüzün 20 yaşındakileri, ister şişman ister zayıf olsun, süper geniş, bol kot pantolon giymeyi seviyor. Örneğin, Jude Law ve Sadie Frost’un elfin model kızı Iris Law, kendinden emin bir şekilde ultra geniş pantolonlara sarınıyor. Çünkü güzel olduğunu düşünüyor. Ve hiç kimse 24 beden kot pantolona uyduğunu kanıtlamak zorunda değil.


Bununla birlikte, dünya çapında her saniye satılan 60 çift kot pantolonun çoğu hala dar kesimdir ve dar kot pantolonların yakın zamanda sonu görünmüyor. Örneğin kot pantolon devi Levi’s’in CEO’su Chip Bergh, geniş ve rahat pantolonlara doğru bir trend olduğunu açıkladı. Ancak, skinny jeans’in kadın modasından hiçbir zaman kaybolmayacağına inanıyor. Eleştirmenler beğense de beğenmese de.