Sigara içmek: yılda on binlerce ölüm

Muqe

New member
Berlin. Uzmanlara göre Almanya, tütün dumanına ve ciddi ikincil hastalıklara karşı korunma söz konusu olduğunda tam olarak bir rol model değil. Halihazırda örneğin toplu taşıma araçlarında veya kamu kurumlarında çok sayıda sigara içme yasağı uygulanıyor – ancak uluslararası bir karşılaştırmada birçok ülke nikotinle mücadelede daha iyi durumda.


Örnek: süpermarketler. Tütün ürünleri bu ülkede hala sorunsuz bir şekilde, büfelerden veya benzin istasyonlarından satın alınabiliyor. Diğer birçok ülke şimdiden daha ileride veya en azından ne zaman bir yasağın uygulanması gerektiğine dair somut planları var. Gelecek yıldan itibaren, Hollanda süpermarketleri genel olarak artık sigara ve diğer tütün ürünlerini satamayacak. 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü’nde tartışmalar hız kazanıyor.

Düşük tütün vergisi


Eleştirmenler, Almanya’daki tütün vergisinin çok düşük olduğunu düşünüyor. Hatta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Almanya’yı dünya çapında “sorunlu çocuklardan” biri olarak nitelendirdi. Tütün vergisinde kademeli bir artış – yedi yıl sonra ilk kez – 2022’ye kadar yürürlüğe girmedi. Federal İstatistik Ofisi’ne göre vergilendirilen sigara sayısı aynı yıl yüzde 8,3 azalarak 65,8 milyar oldu.


İstatistikçilere göre bir sebep tütün vergisi artışı olabilir ama birçok sağlık uzmanı bunu yeterli görmez ve Avustralya’ya atıfta bulunur: Orada 2022’de Almanya’da bir paket sigara ortalama 27 avrodan fazla. yedi civarındaydı. DSÖ sağlığı geliştirme direktörü Rüdiger Krech, “Yüksek fiyatların daha az sigara içen anlamına geldiğini biliyoruz” dedi.

Diğer alanlarda da Alman düzenlemelerine yönelik açık uzman eleştirileri var: barlarda ve restoranlarda sigara yasağı farklı yorumlanıyor. Mutlak sigara yasağı yalnızca Bavyera, Kuzey Ren-Vestfalya ve Saarland’da geçerlidir. Diğer federal eyaletlerde istisnalar vardır: Burada ayrı odalarda sigara içebilirsiniz, orada yemek servisi olmayan küçük barlarda sigara içilebilir.

Başka kim geçer? Sigara yasağı girişimi Almanya, “yönetmeliklerin dağınıklığından” şikayet ediyor. Ona göre, ülke çapında sıkı bir sigara yasağı gerekli olacaktır. Alman Kanser Araştırma Merkezi (DKFZ), gönülsüz çözümlerin bitişik odalarda da dumana yol açabileceği ve bu nedenle sigara içmeyenlerin de risk altında olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

İronik olarak, erkekler arasında sigara içenlerin oranı artıyor


Son istatistikler, Almanya’da sigara içen gençlerin oranının keskin bir şekilde arttığını gösteriyor. Funke medya grubu, ticari sağlık sigortası şirketi (KKH) tarafından yaptırılan temsili bir Forsa araştırmasına göre, 16 ila 29 yaşındakilerin yüzde on biri kendilerini düzenli sigara içen olarak tanımlıyor, 2020’de bu oran yalnızca yüzde altıydı. KKH’nin bağımlılık sorunları uzmanı Michael Falkenstein, “Özellikle gençlerin giderek daha fazla sigara içmesi endişe verici” diyor. Ama ne yapmalı? Federal hükümetin bağımlılık ve uyuşturucu komiseri Burkhard Blienert, daha fazla reklam kısıtlamasından yana. “Isıtıcıların, e-sigaraların ve elektronik sigaraların ücretsiz dağıtılması, reklam panolarında reklam yapılması ve nikotin endüstrisinin sponsorluğu gibi geçmişte kalmalı.”


Ancak bu önlemler yeterli mi? Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çok daha erken ve daha küresel olarak başlıyor. Birçok ülkede tütün yetiştirmek için devlet sübvansiyonlarına son verilmesi çağrısında bulunuyor. DSÖ başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus Cenevre’de “Yılda sekiz milyon ölümden tütün sorumludur, ancak yine de dünyanın dört bir yanındaki hükümetler tütün çiftliklerini desteklemek için milyonlar harcıyor” dedi. Çiftçiler ve sigara içenler için zararlı olan tütün yerine dünya nüfusunu besleyecek bitkiler yetiştirilmelidir.

DSÖ, Dünya Tütüne Hayır Günü raporunda, dünyanın en büyük 20 tütün ihracatçısından biri olan Kuzey Makedonya gibi bazı Avrupa’da büyüyen ülkelere de dikkat çekiyor. Orada tütün ekimi hektar başına 2507 dolara (yaklaşık 2336 avro) kadar sübvanse edilirken, buğday maksimum 269 dolara kadar destekleniyor. İsviçre’de tütün çiftçileri, 2015 ile 2020 yılları arasında 32 milyon dolardan fazla sübvansiyon aldı. ABD ve Arjantin’de, bu dönemde tütün ekimine birkaç yüz milyon dolarlık vergi mükellefi parası aktı. Toplamda, dünya çapında 124 ülkede 3,2 milyon hektarda tütün bitkileri yetişmektedir.

Yeni Zelanda gelecek nesiller için sigara satışını yasaklamak istiyor


Hükümet, gençler için sıkı bir satış yasağı planlıyor.

© Kaynak: Reuters

Almanya’da bilinç değişikliği


Almanya’da sigaraya karşı verilen uzun mücadele 1970’lere ve 1980’lere kadar uzanıyor, o zamanlar sigaralar yavaş yavaş artık bir uyarıcı olarak değil, giderek daha fazla bir sağlık tehlikesi olarak görülüyordu. Sonuç olarak, diğer şeylerin yanı sıra, tehlikeli bileşenler – her şeyden önce katran, ama aynı zamanda nikotin ve kondensat – kademeli olarak azaltıldı.


O dönemde televizyon, radyo ve nihayet sinemalar, gazete ve dergiler için -başlangıçta isteğe bağlı olarak- reklam yasakları veya reklam kısıtlamaları başladı. Sokak köşelerindeki sigara otomatlarının giderek daha fazla ortadan kalkmasını sağlayan bir çocuk ve genç koruma maddesi vardı. Son olarak, tütün ürünlerine mağazalarda ve süpermarketlerde izlenen kasalarda veya büfelerde ve benzin istasyonlarında hâlâ erişilebilirdi.

Uçaklarda sigara içme yasağı 1990’ların sonlarından beri yürürlüktedir. İşyerlerinde, kamu tesislerinde, Deutsche Bahn trenlerinde ve restoranlarda sigara içme yasağının temelini oluşturan 2007 tarihli sigara içmeyenleri koruma yasası, tütün endüstrisi için derin bir kesinti getirdi.

2016’dan bu yana, uyarılar ve şok fotoğrafları sigara paketlerinin üçte ikisini aldı. Bunu yazılı basında tütün ve nikotin içeren elektronik sigara reklam yasakları izledi. Örneğin internette, radyoda ve televizyonda reklam yapılması da yasaktır.

Haberler