Sıfır araçlara gelen ÖTV düzenlemesi ikinci ele de yansıyacak

semaver

New member
2022 yılında sıfır araba alımında uygulanacak matrah limitlerinin değiştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanı sonucu Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara nazaran, motor hacmi 1600 santimetre küp (cm3) geçmeyenler için yüzde 45, 50, 80 formunda üç farklı dilimde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına orta kademeler eklendi. Yeni yılda dilimler yüzde 45,50,60,70 ve 80 olarak uygulanacak.


Matrah limitlerinin değiştirilmesi sonucunı kıymetlendiren oto galericiler, piyasanın dingin olduğunu söylerken, yapılan ÖTV matrah düzenlemesinin piyasayı rahatlatacağını belirtiyor. Sıfır araba meblağlarına yansıyacak indirimin ikinci el araçları da etkilediğini belirten galericiler, meblağların yüzde 15 oranında düşebileceğini söylüyor.


“Matrah düzenlemesinin araç fiyatlarının düşürülmesi için yeterli bir fırsat”

Matrah değişikliğinin piyasaya olumlu tarafta etkisinin olacağını vurgulayan galerici Osman Güneş, “Fiyatlar esasen uzun müddettir olağanın üzerinde seyrediyor. Devletin bu şekil uygulamalarıyla bizler de esnaflar olarak elimizi taşın altına sokarak indirmemiz gerekiyor. Gereksiz çıkan araç meblağlarının düşürülmesi için yeterli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Sıfır araçlar düştüğü vakit ister istemez ikinci el araçlarda düşecektir. Bizler yarı yarıya düşmesine razıyız. Bir otomobilin fiyat 100 bin TL ise 100 bin TL’de sabit kalsın. Matrah değişikliğinin ikinci el oto piyasasına da olumlu tarafta yansıyacağını düşünüyorum. Bu yansıma yüzde 10 ile 15 içinde değişiklik gösterebilir” şeklide konuştu.

“Yansımanın oluşması vakit alabilir”

Sıfır araçlara ÖTV düzenlemesi ile iki tane daha dilimin eklendiğini tabir eden galerici Paşa Tuğucu, “Eklenen dilimler ile sıfır otomobillere yüzde 6 ile 8 oranında yansıyacak. Yani 400 – 450 bin bandında olan otomobillerde 30-35 bin TL indirim oluyor. Şöylede bir durum var piyasada sıfır otomobil meşakkati var. Bu yansımanın oluşması vakit alabilir. Bu indirim ikinci el piyasasına da olumlu yansıyacaktır. Piyasa şu anda dingin olduğu yerde kaldı rakamlar” diyerek kelamlarını tamamladı.