Seni gerçekten mutlu eden 5 şey?

semaver

New member
Hamburg. Şair Heinrich von Kleist 1799'da kız kardeşine “Mutluluk bir matematik teoremi gibi kanıtlanamaz” diye yazmıştı. “Orada olacaksa hissedilmesi gerekir.”

Ancak: Mutluluğu hissetmemize ne yardımcı olur? Peki bu nedir? Doğru piyango numaralarına sahip olmak, yani rastgele şans öyle değil. Ama “refah gibi bir şey, yani insan mutluluğunun içsel deneyimi.” Dorothee Salchow'un söylediği bu. Hamburglu, pozitif psikoloji eğitmeni ve koçudur ve Alman Pozitif Psikoloji Derneği'nin üyesidir. Neyin mutluluk getirdiğini biliyor. Ve bunun için de kanıtlar var.

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

1. Olumlu duyguları aktif bir şekilde hayata geçirin

Dorothee Salchow: “Araştırmalardan bildiğimiz her şeye göre, bir yandan olumlu duyguların refahımız üzerinde büyük etkisi var. Bu ilk başta mantığa aykırı geliyor: kendimizi iyi hissetmediğimizde olumlu duygular ararız. Temel olarak, tüm duyguların veya duyguların orada olmasına izin verilmesi önemlidir.

Ve aynı zamanda, eğer daha fazla refah yaşamak istiyorsak, o zaman şu soruyu sormaya değer: Bugün beni ilgilendiren şey neydi, nerede eğlendim ya da mutlu oldum? Sevgiyi ya da umudu nerede hissettim? Kendimle ya da bir başkasıyla nerede gurur duyabilirdim?

Her zaman Barbara Fredrickson'un 10 olumlu duygudan oluşan sözlüğünü kullanmanızı öneririm: zevk, ilham, şükran, sevgi, hayranlık, ilgi, gurur, neşe, huzur ve umut.

Kısacası olumlu duyguları deneyimlemenin, kısa vadede daha fazla uyaranı algılama ve işleme yeteneğimize yol açtığını biliyoruz. Daha fazla sinirsel bağlantı oluşur. Bu zihinsel esnekliğimizi ve yaratıcılığımızı destekler ve sorunları daha iyi çözebiliriz.

Kısa vadede erişebileceğimiz yeni kaynaklar oluşturuyoruz ve bu da uzun vadede günlük hayatlarımızla daha iyi başa çıkmamıza ve daha olumlu duygular deneyimlememize yol açıyor.”

2. Kendi güçlü yönlerinizi bilin ve kullanın

Salchow: “Daha fazla mutluluk deneyimlemenin bir başka ipucu da kendi güçlü yönlerinize odaklanmaktır: Gerçekten hangi konuda iyiyim? Ve hangi konuda iyi olduğumdan ziyade olaylara nasıl yaklaşacağıma daha fazla bakmak için? Bu nedenle, “Excel'de iyiyim” yerine “Büyük bir kararlılığa sahibim” deyin. Veya “Ben olaylara güzellik anlayışımla yaklaşıyorum.” Veya “Sağduyululuğum birçok noktada bana yardımcı oldu.”

Güçlü yönlerimizi bilir ve kullanırsak uzun vadede kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. İyi araştırılmış diğer karakter güçleri arasında merak, muhakeme gücü, adalet, bilgelik, sosyal zeka ve alçakgönüllülük yer alıyor.”

3. Anlamı deneyimleyin

Salchow: “Şunu bilmek her zaman mantıklıdır: Ne ölçüde katkıda bulunabileceğimi hissediyorum, yani varlığımı ve çalışmamı nerede anlamlı olarak deneyimliyorum? Araştırmalar, amaç duygusu yüksek olan kişilerin daha mutlu olduğunu göstermiştir. Tavsiyem: Daha büyük bir bütüne nerede katkıda bulunabileceğimi görmek için aile hayatıma, işe ya da gönüllü çalışmalara bakmak.”

4. Hedefleri belirleyin ve onlara ulaşın

Salchow: “Hedefler belirlemek ve onlara ulaşmak da bizi mutlu ediyor. Bu, bir sınavı geçmemiz veya maraton koşmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Bazen hayatımızda günde bir kez kapıdan çıkmanın bile bir hedef ve başarı olduğu durumlar vardır.

Bu hedefi ve başarıya ulaşmayı, tabiri caizse bu duraklamayı algılamamız mutluluk duygumuz için önemli: Bakın, bunu yaptım!”

5. Diğer insanlarla iyi ilişkiler

Salchow: “Hayatta daha fazla mutluluk için kesinlikle 1 numaralı faktör, iyi ve destekleyici sosyal ilişkilerdir. Diğer şeylerin yanı sıra, 1936'dan beri yürütülen büyük ölçekli Harvard Grant araştırması da var. O, meselenin çok sayıda şeye sahip olmakla ilgili olmadığını gösterdi. Hayatımızda destekleyici olarak algıladığımız bir iki tanesi yeterlidir.

İşin güzel tarafı da; kendimi mutlu etmeye çalışmaktansa, başkası için bir şeyler yapmak, bir başkasına destek olmak, bir başkasının mutluluğuna katkıda bulunmak beni daha mutlu ediyor. İlişkiyi destekleyici hale getirmek ve aynı zamanda kendi mutluluk hesabıma ödeme yapmak temelde bana bağlı. Eğer bu bir taşla iki kuş değilse.”

Peki mutluluğun önünde ne duruyor?

Hibe çalışmasının büyük ölçüde sorumlusu olan ve buna dayanarak bir kitap yazan Robert Waldinger (“İyi Hayat… ve nasıl başarılı olabilir: Doyumlu bir yaşam hakkında dünyanın en uzun çalışmasından bulgular”) bu soruya bir yanıt veriyor. soru.

Mutluluğu iki kategoriye ayırıyor. “Şu anda iyi vakit geçiriyorum” anlamına gelen hazcı bir esenlik hissi var. Ve eudaimonik refah duygusu, “kişinin kendi hayatının anlamlı ve temelde iyi olduğu hissi” var.

Hedonistik refahta neşeye sahip olduğumuz açıktır, ancak eudaimonik refahta bu her zaman geçerli değildir. Çocuğuna yatmadan önce aynı hikayeyi defalarca okuyan kişi çoğu zaman hiç eğlenmez. “Ama o anda yapabileceğiniz en mantıklı şey bu mu? Evet.”

Mutluluğa giden kısa yol yoktur

Kısa vadede bize eğlence veya keyif veren şeyler ile bizim için değerli ve anlamlı olan şeyler arasında çoğu zaman fark vardır. Waldinger, herkesin ikisine de ihtiyacı olduğunu söylüyor. Daha sıradan ama sonuçta daha anlamlı mutluluk yerine yalnızca hazcı mutluluğun peşinde koşarken mutlulukla ilgili sorun yaşarız.

Haberler