Otomotivde üretim meseleleri büyüyerek devam ediyor: Araç satmak değil tedarik etmek sorun

semaver

New member
Otomotiv bölümünde üretimden kaynaklı bulunurluk sorunu yeniliğini muhafazaya devam ediyor. Çip krizinin akabinde başlayan hammadde ve başka bileşenlerin otomotiv kesimini zorladığını belirten Borusan Otomotiv İcra Konseyi Lideri Hakan Tifttik, Kapadokya’da gerçekleşen BMW 2 serisi hibrit ve elektrikli BMW İ4 tanıtımında mevzuya dair açıklamalarda bulundu.

Hakan Tiftik


SATTIĞIMIZI YERİNE KOYMAYA ÇALIŞIYORUZ

Üretim aksamalarından dolayı uzun vadeli plan yapılamadığına ve günlük stratejilerin değiştiğine dikkat çeken Tiftik, “Tedarik edeceğimiz adetler sürpriz bir biçimde yarı yarıya bile düşebiliyor. Ayrıyeten kur tarafında da fiyatlar fazlaca stabil değil. Sattığımız arabalara baktığımızda aslında tutarlarımız kur bazında şimdi birebir düzeyde. TL’ye döndüğümüzde ister istemez dalgalanmaların içine dahil olabiliyoruz. Zira araçlar bize yüklü olarak avro ile geliyor. Bu tabloda neredeyse kâr odaklı çalışamıyoruz. Yalnızca sattığımız aracı yerine koyalım kâfi. Araç satmak sorun değil ancak almak sorun haline geldi. Şu an araçlar en ucuz devrinde. Hammaddeden kaynaklı daha da artırım gelecek” biçiminde konuştu.

MÜŞTERİ BOŞ DEĞİL DOLU PAKET İSTİYOR

Arabaların hala kolay ve süratli biçimde nakit paraya çevrilen tanınan yatırım aracı olduğunu belirten Hakan Tiftik, “Biz bu yüzden boş paket araç satmıyoruz. Müşteri araç aldığında en dolusunu alıyor ki satacağı vakit tıpkı zamandağer kaybetmesin tıpkı vakitte çarçabuk elden çıkarabilsin. O yüzden getirdiğimiz tüm modellerin en dolusunu getirmeye çalışıyoruz” açıklamasında bulundu. BMW’nin büsbütün elektrikli birinci Gran Coupe modeli Yeni BMW i4, Türkiye’de yola çıktı. 340 beygir güç ve 430 Nm tork üreten elektrik motoru, arabası 0’dan 100 km/s sürate yalnızca 5.7 saniyede ulaştırıyor

ELEKTRİKLİ SEDAN BMW İ4 1.9 MİLYON LİRAYA GELDİ

Yeni BMW i4 eDrive40, WLTP normlarına göre tam dolu batarya kapasitesiyle 590 km yol kat edebiliyor. Yeni BMW i4 eDrive40 yaklaşık 1.9 milyon liralık fiyat etiketine sahip. i4 M50 ise 544 beygir güç, 795 NM tork bedeli sunuyor. 4 tekerden çekişli model 0’dan 100 kilometre sürate da 3.9 saniyede ulaşıyor. Tam şarjla 521 kilometre menzile ulaşabilen model, tam bir sürat makinesi olarak karşımıza çıkıyor. M50 için de 2.4 milyon lira ödemek gerekiyor.

YENİ BMW 2 SERİSİNDEN CROSSOVERLARA GÖZDAĞI

BMW 2 Serisi Active Tourer ikinci kuşağıyla gelen değerli yenilikleri içinde geniş ve epeyce istikametli iç tasarımı öne çıkıyor. Crossoverlara pek yakın dizaynıyla neredeyse X1 ile tıpkı yüksekliğe sahip. Modelin mild hybrid teknolojisi ile frenleme yahut sürüş esnasında arabanın kinetik gücü elektriğe dönüştürülerek bataryada depolanabiliyor. bu biçimdelikle daha düşük emisyon ve yakıt tüketimi elde edilirken ek olarak 19 bg güç ve 55 Nm’lik tork sağlanıyor. 1.5 Litre hacminde akaryakıtlı BMW Twinpower Turbo motoru ile birlikte kombine olarak 170 bg güç üreten Yeni BMW 220i Active Tourer, verimli olduğu kadar performansı yüksek bir sürüş de sunuyor. 2 farklı donanımla sunulan aracın başlangıç fiyatı 950 bin lira.
Ali Haydar Bozkurt


Lexus 20 modelle pazara saldıracak

Premium araba üreticisi Lexus, marka ismine yeni bir periyodun kapılarını açan ikinci jenerasyon NX modelini Türkiye’de satışa sunmaya başladı. Lexus’un D-SUV modeli NX, 1 milyon 650 bin liradan başlayan fiyatlarla bayilerdeki yerini aldı.

PREMİUM SINIFTA ATAĞA GEÇİYORUZ

İkinci jenerasyon NX tanıtım toplantısında konuşan Lexus Türkiye Lideri Ali Haydar Bozkurt, “5 yıl evvel ‘biz farklıyız’ telaffuzuyla yola çıkmış, rafine ve ayrıcalıklı lüks kavramlarıyla premium segmentin kıymetli oyuncusu Lexus’u ülkemize kazandırmıştık. Artık ikinci 5 yıllık devirdeyiz ve biz ‘atak planımız’ çerçevesinde adetlerimizi artıracağımız bir surece giriyoruz. Bu stratejik dönüşüm eser manasında Lexus NX ile başlıyor” dedi. Lexus’un 2025’e kadar pazara 20 model süreceğini söyleyen Bozkurt, şöyleki devam etti: “Mevcut eser gamımızla premium segmentin yüzde 11’ine hitap ederken, gelecek olan yeni eserlerle 2023’ün sonunda bu oranın yüzde 20’ye ulaşmasını hedefliyoruz.”

İkinci el oto satışında kilometreler yükseliyor

Sıfır araçların meblağlarında yaşanan artışla birlikte, kilometresi yüksek ikinci el araçlara yönelim arttı. İkinci el araç satış platformu otomobilim.com’un mart ayı ikinci el ilan bilgilerine nazaran en çok ilanlar 200 bin – 300 bin kilometre aralığındaki araçlar için verildi. en çok ilan verilen araçlar, yüzde 7,3 oranı ile 2016 yılına ilişkin modeller oldu. Bunu sırasıyla 2012 ve 2017 model araçlar takip etti. 2000 yılı ve öncesine ilişkin araçlar ise ilanların yüzde 13,4’ünü oluşturdu. Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV ölçüleri da arttığı için 1.6 altındaki motorların şubat ayında 2.el araç alımında daha hayli tercih edildiği gözlemleniyor.


Yerli Egea da hibrit seçeneğine kavuştu

Türkiye’nin en epeyce tercih edilen modellerinden biri olan Fiat Egea, uzun bir müddetdir beklenen otomatik vites seçeneğine kavuştu. Dizel otomatiğin yanı sıra hibrit motorla da dikkat çeken model, tüm versiyonları için Türkiye’nin yeni yerli melezi olacak. “Egea Hybrid, sedan, hatchback, cross ve cross wagon gövde tiplerinde nisan ayından itibaren 509 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunduk” diyen Fiat Marka Yöneticisi Altan Aytaç, uzun müddettir hibrit yatırımını düşündüklerini söylemiş oldu.

Altan Aytaç

Tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de çip ve tedarik sıkıntısının sürdüğünü söz eden Aytaç, planların artık günlük değiştiğini bu yüzden adet bazında amaç veremediklerini belirtti. Egea Hybrid’in yüklü olarak Avrupa pazarına ihraç edileceğini anlatan Aytaç Çanakkale’de gerçekleşen lansmanda şunları söylemiş oldu: “Yeni hibrit modelimiz Avrupa için kıymetli bir versiyon olacak. İhracat adetlerimizi bu model bazında daha yüksek ayarladık. İç pazarda da yüzde 5 ila 10 içinde bir maksadımız var.”