Otomotivde çip krizi ne vakit bitecek?

semaver

New member
Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Lideri Turgay Mersin, 2021’i her ayına öbür olayın damga vurduğu bir yıl olarak niteleyerek, “Adeta siyah ile beyaz, gece ile gündüz kadar birbirine zıt altışar aylık 2 devir yaşadık” dedi.

Mersin, “2021’in Ocak-Şubat aylarına baktığımızda 1 milyonu geçen bir pazar öngörüyorduk. Lakin ikinci 6 ayda bulunurluk, hammadde, lojistik, kurlar ve faiz oranları devreye girince toplam pazar 737 bin 350 adetlerde gerçekleşti. Bulunurluk zahmetine bağlı spekülatif fiyat hareketlerinin de olduğu 2021 yılı, kesimimizi yordu ve sermaye yapımıza ziyan verdi” diye konuştu.

Çip krizi ne vakit aşılacak?

OYDER Lideri Turgay Mersin, 2022 yılına biroldukça belirsizlikle girdiklerini ve üretimden kaynaklanan bulunurluk sıkıntısının en temel sorun olarak karşılarına çıktığını da belirterek, “Çip krizinin ne vakit aşılacağı ile ilgili bir belirsizlik var. Şu anda konuşmak için hayli erken. Ancak mart ayından daha sonra bulunurluk meselesinin değerli oranda çözülebileceğini öngörüyorum. Bunun yanında kurlarda da bir belirsizlik karar sürüyor. Ayrıyeten faizlerin de bir yere oturması lazım. Bu 3 belirsizlik 2022 yılını şekillendirecektir.” açıklamalarında bulundu.