Otomotiv yan endüstrisi gözünü gelişmemiş ülkelere çevirdi: Elektrikliye geçemeyen ülkelerde fırsat var

semaver

New member
Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) 43. Olağan Genel Şura toplantısı, TAYSAD İdare Şurası Lideri Albert Saydam’ın konut sahipliğinde düzenlendi.

2022’DE ARAÇ ÜRETİMİ ÜST DÜZEYE ÇIKACAK

2021’de dünyada araç üretiminin artarken, Avrupa’da araç üretimi azaldığının altını çizen TAYSAD Lideri, “Avrupa, 2022’de bu açığı kapatacak ve dünyanın büyümesinden daha büyük bir büyüme gerçekleştirecek üzere görünüyor. 2023’te ise dünyaya paralel yüzde 8’lik bir büyüme var. Milletlerarası kurumların bu raporlarına baktığımızda, gelecek devir için olumsuz iddialar üzerine Türkiye’nin 13’üncü bayağı 15’inci sıraya gerilemesi, üretimde aldığı hissenin düşmesi öngörülmekte. Bunu kuvvetli iç pazarla aşabiliriz. İç pazarın hareketlendirilmesi, satışlarının artırılması ile gerilemenin önüne geçebiliriz” açıklamasını yaptı.

KLASİK BOŞLUĞU TÜRKİYE DOLDURABİLİR

Elektrikleşme konusunda da açıklamalarda bulunan Saydam, “Elektrikleşmenin faz farkından dolayı, bunu yapamayacak coğrafyaların da olacağını kabul etmeliyiz. Bir taraftan ülkemizde yeni teknolojilerde üretim yaparken, bir taraftan faz farkıyla elektrikleşmenin çabucak sonrasında olacağı ülkelerde gerçekleşecek klâsik araçların üretim fırsatlarını kovalamalıyız. Bu koridoru âlâ kullanmamız lazım. Bu adımı atmak için de büyük bir ihtimal Türkiye’den değil, orada lokal üretim yapmaya hazır olmalıyız” diye konuştu.

Albert Saydam

TEDARİKÇİNİN HİSSESİ YÜZDE 50 OLACAK

Otomotiv tedarik endüstrisinin hem toplam ihracattan tıpkı vakitte otomotivden aldığı hissenin her geçen gün artışa geçtiğini vurgulayan Saydam, “Bu oran 2010’ların ortasında yüzde 34’lerdeyken, geçen sene yüzde 41 oldu. Birinci iki aya baktığımızda ise yüzde 44’e çıktı. Otomotiv tedarik sanayii olarak yüzde 50 oranını yakalamayı hedefliyoruz. Alışılmış ki bu oranı araç ihracatının artışa geçtiği bir trendde yakalamak istiyoruz. Ortak bir gayemiz var; otomotiv sanayi ihracatının artması, Türkiye’nin ihracatının artması” değerlendirmesinde bulundu.

TAYSAD’ın stratejik planını açıklayan Saydam, “Türkiye’nin tasarım, tedarik ve teknoloji ile 2030 yılında dünyanın birinci 10 ülkesi ortasına girmesini hedefliyoruz. Bu amaca ulaşabilmek için de akıllı, çevreci ve sürdürülebilir tahliller sunmayı amaçlıyoruz” tabirlerini kullandı.

Zafer Başar

Üretim sorunu Skoda’yı vurdu

Skoda dördüncü kuşak Fabia Türkiye’de satışa sunuldu. Yeni Fabia, lansmana özel 379 bin 900 liradan başlayan fiyatlarla bayilerde yerini aldı. Lansmanı yapılan Fabia’nın toplantısında konuşan Ulu Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, arzdan kaynaklanan sıkıntılardan dolayı pazar maksatlarını yakalayamadıklarını belirtti.

KÂFİ ARAÇ ALAMIYORUZ

Pandemi ile bir arada ortaya çıkan çip krizinin akabinde yaşanan Ukrayna-Rusya savaşının da otomotiv üretiminde birfazlaca komponentin bulunamamasına yol açtığını belirten Zafer Başar “Kablo demeti temin ettiğimiz bir fabrikanın üretime orta vermesiyle araç üretimi planlarında da büyük değişiklikler oldu. Bugüne kadar pazar varsayımı yapılırken müşteri, iktisat yahut siyasi konjonktür takip edilirdi. Ancak hiç bir vakit pazar iddiası yaparken fabrikadan kaynaklanan teknik sıkıntılar bizim için bir kriter olmazdı. Kâfi araç gelecek ve satacağız diye planlardık. Fakat fabrikadan bir bilgi geliyor ve o bilgi doğrultusunda hareket ediyoruz” tabirlerini kullandı.

SATIŞ MAKSADI 6 BİNDEN 2500’E KADAR DÜŞTÜ

Skoda’nın 2022 maksatlarını de açıklayan Başar “2022 yılında 25 bin aracın üzerinde satış maksadımız bulunuyor. Fabia’da ise olağan kurallarda bir üretim olsaydı en az 6 bin adet satabileceğimizi planlıyorduk. Fakat şu devir toplam satışımızın yüzde 10’unu oluşturacak Fabia satışı hedefliyoruz. 2021 yılında maksadımız 40 bin araç satmaktı ve birinci 6 ayda bu tempoyu yakalamıştık. Bu yılki gayemiz de 50 bin araç satmaktı. Eser gamımızda buna el veriyordu. Bu sayıya sonunda ulaşacağız lakin arz probleminin ortadan kalkması gerekiyor” halinde kıymetlendirdi.

Mercedes Türkiye’den 1 milyar avro ihracat

Hoşdere Otobüs Fabrikası ve Aksaray Kamyon Fabrikası’nda ürettiği araçlarla kamyon ve kentler ortası otobüs pazarında liderliğini 2021 yılında da koruyan Mercedes-Benz Türk, 1 milyar avrodan fazla ihracat gerçekleştirerek Türkiye iktisadına katkı sağladı. 2021 yılında 35. yaşını kutlayan Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 300 bininci kamyonunu üreten şirket, kelam konusu devirde 22 binin üzerinde kamyon üreterek tarihinin en yüksek yıllık üretim sayısına ulaşarak muvaffakiyetini taçlandırdı. Mercedes-Benz Türk, geçtiğimiz yıl ürettiği her 4 otobüsten 3’ünü ihraç ederken; ürettiği her 2 kamyondan 1’ini ihraç etti. Mercedes-Benz Türk İcra Heyeti Lideri Süer Sülün, “54 yılda Türkiye’deki toplam yatırım meblağı 1,3 milyar avroyu aşan markamız, geçen sene üretim, AR-GE ve hizmet ihracatı ile ülkemizin iktisadına 1 milyar avronun üzerinde katkı sağladı” dedi