Otomotiv üretimi 1,2 milyonu geçti

semaver

New member
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), ocak-kasım devrine ilişkin üretim ve ihracat adetleri ile pazar bilgilerini açıkladı. Buna nazaran, yılın birinci 11 aylık devrinde toplam otomotiv üretimi bundan evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 6 artarak 1 milyon 210 bin 331 adede ulaştı. Araba üretimi ise yüzde 2 artarak 717 bin 368 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle bir arada 1 milyon 255 bin 270 adedi buldu.

KAPASİTE %90’A ULAŞTI

Ocak-kasım devrinde ticari araç üretimi ise bundan evvelki yılın birebir periyoduna bakılırsa yüzde 13 oranında artış gösterdi. bu vakitte, ağır ticari araç kümesinde üretim yüzde 25 artarken, yavaşça ticari araç kümesinde üretim yüzde 11 yükseldi. bu vakitte, otomotiv endüstrisinin kapasite kullanım oranı yüzde 68 olarak gerçekleşti. Araç kümesi bazında kapasite kullanım oranları ise yavaşça araçlarda (otomobil + yavaşça ticari araç) yüzde 68, kamyon kümesinde yüzde 90, otobüs-midibüs kümesinde yüzde 38 ve traktörde yüzde 65 düzeyinde gerçekleşti.

876 BİN İHRACAT YAPILDI

Ocak-kasım devrinde otomotiv ihracatı, geçtiğimiz yılın birebir devrine nazaran adet bazında yüzde 5 artarak 876 bin 187 adet olarak gerçekleşti. bu vakitte araba ihracatı bundan evvelki yılın tıpkı devrine bakılırsa yüzde 0.4 yükselirken, ticari araç ihracatı ise yüzde 12 oranında arttı. Traktör ihracatı ise 2021 yılına bakılırsa yüzde 11 artarak 17 bin 13 adet olarak gerçekleşti. Otomotivciler sektörel ihracat sıralamasında ikinci sırada yer aldı. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) datalarına nazaran, ocak-kasım devrinde toplam otomotiv ihracatı, 2021 yılına göre yüzde 5 artarak 28,3 milyar dolar oldu. Avro bazında ise yüzde 19 artarak 26,9 milyar avro olarak gerçekleşti. bu vakitte, dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 3 oranında, tedarik sanayi ihracatı da yüzde 9 oranında arttı.

YERLİ TİCARİ ARAÇ SATIŞI %10 BÜYÜDÜ

Yılın birinci 11 ayında pazar geçen yıla göre paralel düzeyde kaldı ve 705 bin 183 adet seviyesinde gerçekleşti. bu vakitte, araba pazarı da yüzde 2 oranında daraldı ve 505 bin 886 adet oldu. İthal yavaşça ticari araç satışları yüzde 5 azalırken yerli yavaşça ticari araç yüzde 10 oranında yükseldi. Arabada yerli hissesi yüzde 38, yavaşça ticaride yüzde 58 olarak gerçekleşti.

Cengiz Eroldu

İhracat yaralarını iç pazarla sararız

Dünyadaki krizlerin otomotiv üretimine etkisinin devam ettiğine dikkat çeken OSD Lideri Cengiz Eroldu, “Küresel enflasyon ile birlikte ihraç pazarlarında talep daralması yaşadık. Global raporlar önümüzdeki birkaç yılın da şiddetli olacağını öngörüyor. bu vakitte iç pazarın potansiyeli ortaya çıkarılmalı. Otomotiv sanayii bu süreçte korunmalı” dedi. Eroldu, Türk otomotivinin bu yılı 1,36 milyon üretim ve 1 milyon ihracatla kapatacağını öngördüklerini belirtti.