Oto yan sanayiinin tedariki Türkiye’den: Tedarikte yüzde 25 büyüdük

semaver

New member
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) geçtiğimiz yılın üretim, ihracat ve pazar bilgilerini deklare etti. Çip kriziyle bir arada yakın coğrafyalardaki üretimlerin Türkiye’yi tercih ettiğini belirten OSD Lideri Haydar Yenigün, bunun tedarik endüstrisinin ihracatında zıplamaya yol açtığını söylemiş oldu.

AVRUPA TEDARİKİNİ TÜRKİYE’DEN SAĞLADI

2021 yılında otomotiv ihracatının yaklaşık 30 milyar dolar civarında olduğunun altını çizen Yenigün, “30’un 18’i ana endüstride, 12’si yan endüstride. Geçmiş senelera bakarsanız tedarik endüstrisinin hayli önemli bir zıplama yaptığını görüyorsunuz. Bunun sebebi de geçtiğimiz senelerda konuşulan Amerika-Çin didişmesi diyelim. Uzakdoğu’nun belirli periyotlarda Covid-19 niçiniyle epey etkilenmesi üzere sebeplerle Batı’daki tedarikçilerin ya da ana firmaların, daha yakın coğrafyalardan tedarik temin etmesine yönelik muhtaçlığı. Bu fazlaca kıymetli bir şey. Fakat bunu kalıcı hale getirmemiz lazım. Yani hayat olağana döndüğü vakit, bunun gitme ihtimali var. Onun önüne geçmemiz lazım. Bu fırsatı kalıcı bir fırsat haline getirmemiz lazım. Yıl toplamına bakarsak da toplam ihracatta otomotiv sanayisi olarak yüzde 13’lük bir hissemiz var. Geçen yıla göre değerlendirirsek ortada 4 milyarlık fark mevcut” açıklamasında bulundu.

Haydar Yenigün


OTONUN KİLOSUNDA 10,62 DOLAR REKORU

Geçen yıl dünya otomotiv üretiminin 10,3 milyon eksik üretim yaptığının altını çizerek Türkiye’deki üretimi kıymetlendiren OSD Lideri kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “İhracatın kilogram başına bedeli 10,62 dolar. Bu, bugüne kadarki en yüksek düzeyine ulaştı. Bence bu memleket açısından fazlaca hayli düzgün bir şey. Çok net söylüyorum bunun 20 dolar olması lazım. 2021’de eksiksiz bir duruş yaşamadık. Üretim 1,3 milyon adet üzere bir yere oturdu şu anda. Ocak-Kasım daha Aralık yok ortasında, 8,23 milyar dolarlık artı vermiş durumdayız. Pazara baktığınızda; pazar 772 bin adetle kapandı. 2017’deki 1 milyonluk pazara baktığımızda o günden bugüne Türkiye’nin yılda ortalama yüzde 5 büyüdüğünü var iseyarsak, bugünlerde 1 milyon 200 bini konuşmamız lazımdı.”

TARIMIN KIYMETİ ANLAŞILDI TRAKTÖR SATIŞI YÜKSELDİ

Ağır ticari ve traktördeki yüksek performansı da kıymetlendiren Haydar Yenigün, “Tarımın değeri hem Türkiye’de birebir vakitte dünyada yükseldikçe bilhassa traktör pazarında bir artış beklememiz de fazlaca olağan. Burada olağan bir ölçü Türkiye’deki traktör parkının fazlaca eski, yaşlı ve küçük motorlu traktörler olduğunu da söylemem lazım. Malum yıllar geçtikçe, işler çabuk büyüdükçe, artık traktörlerin güçleri de artıyor. Motamot ağır ticaride vaktinde yaşadığımız üzere. Burada da üretim ve pazarı görüyorsunuz” diye konuştu.

YATIRIM SÜRAT KESMEDİ

Yatırımların sürat kesmediğini belirten Yenigün, “Otomotiv dalı günlük, aylık yahut bir yıllık, iki yıllık dalgalanmalardan etkilenmez. Uzun vadeli yatırım yapan bir kesimdir. Burada da görüyorsunuz, 658 milyon doların üzerinde önemli bir yatırım yapmışız 2021 yılında. Bu yatırımların da bence en değerli kısmı yeni model yatırımlarının durmamış olması. İstihdamda artışlar var. Ford Otosan’da bin şahıstan çok istihdam oluştu. Genel manada Honda’nın devreden çıkması bile bizim istihdamdaki gelişimimizi etkilemiş durumda değil. Özetle 2021 yılı biz OSD üyelerinin, firmaların muvaffakiyetle geçirdiği bir yıl oldu” tabirlerini kullandı.

fiyatların yükselişi ham husus ile ilgili

Girdi maliyetlerindeki artışların hâlâ devam ettiğini vurgulayan Yenigün, “Çok sorulan araçların pahalılaşmasının sebebi doğal ki girdi maliyetleri. Sorunlar, vergi mevzuatı, doların avronun Türk Lirası karşısındaki hareketliliği ve bunu üzere biroldukca şey var. Şu anda yüzde 100 ila yüzde 300 bandı dediğimiz vakit bunların her birinin muhakkak ölçülerde araç maliyetlerine tesiri var. Bir araç yüzde 100 sacdan üretilmiyor. Lakin yüzde 20’si sac söylemiş olduğiniz vakit o yüzde 106 artışın yüzde 20 kadar tesirini görüyorsunuz. Lakin başkalarında de var maalesef. Bilhassa de yerli sac sayısında TL bazındaki artışa dikkat çekmek isterim. Girdi maliyetlerindeki artışlar bir yandan maliyetleri artırdığı üzere bir yandan da bulunurluk konusunda da düşünce. 2021’in son çeyreğinde ham unsur maliyeti 7 bin dolardı artık 9 bin dolar oldu” biçiminde konuştu.
Peugeot SUV 2008Peugeot 2008 B-SUV’da önder

Peugeot, SUV 2008 modeliyle 2021 yılında yüzde 17’lik pazar hissesi elde ederek rakiplerini geride bıraktı. Yıl toplamında 8 bin 937 adetlik satış sayısı yakalayan Peugeot SUV 2008, 2021 yılında B-SUV segmentinin önderi oldu. Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, “SUV 2008 modelimizin B-SUV segmentinde 2021’i başkan tamamlaması, sunduğumuz kalitenin bir yansımasıdır. Sürdürdüğümüz başarılı grafiğimizden dolayı gururluyuz. 2021 yılı başarılarımız SUV 2008 ile kısıtlı kalmadı. Buna ek olarak yavaşça ticari araç segmentinde de başarılı bir yıl geçirerek bundan evvelki seneye nazaran satışlarımızda yüzde 41’lik bir artış yakaladık. Bu sınıfta pazar hissemizi 1,3 puan artırarak yüzde 5,7’e çıkardık ve amaçlarımıza ulaştık. Binek araç segmentinde de 2021 yılı pazar hissemiz yüzde 5,2 olarak gerçekleşti. Amacımız gelecek devirlerde de başarılarımızı sürdürmek” dedi.