New York’taki HIV hastası görünüşe göre iyileşti – beyaz olmayan ilk kadın

Muqe

New member
Beyaz olmayan kadının ilk başarılı tedavisi


New York’taki doktorlar görünüşe göre dünya çapında dördüncü HIV tedavisini başardılarBir kadın kendisine kırmızı bir fiyonk tutturdu. Şerit, AIDS’li veya HIV bulaşmış kişilerle dayanışmanın bir simgesidir (simge görüntüsü).

© Kaynak: Oliver Berg/dpa


Beyaz olmayan bir kadının ilk başarılı tedavisi olacaktı: Raporlara göre, ABD’deki doktorlar dünyada dördüncü kez bir hastayı HIV hastalığından iyileştirmeyi başardı. Vaka, tedavi eden doktorlar için bazı zorluklar yarattı.
Baltimore/Los Angeles/New York. Göbek kordonu kanından özel kök hücrelerin nakli, büyük ihtimalle New York’lu bir hastayı hem lösemisinden hem de HIV hastalığından kurtardı. Bu, ABD’li bilim adamları tarafından Cell dergisinde bildirildi. Beyaz olmayan bir kadının ilk başarılı tedavisi olacaktı.


Şimdiye kadar üç HIV tedavisi vakası biliniyor: Berlin, Londra ve Düsseldorf’taki ilgili hastaların tümü, paralel bir kanser nedeniyle özel bir kök hücre nakli aldı. Bu kök hücreler, CCR5Δ32 adı verilen spesifik bir gen mutasyonuna sahipti. Bu mutasyon, bağışıklık hücreleri üzerinde HIV için yerleştirme yeri olmamasını sağlar. Bu olmadan virüs bir giriş noktası bulamaz ve hücrelere bulaşamaz, bu da mutasyon taşıyıcılarını patojene karşı neredeyse dirençli hale getirir.
hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

Spesifik gen mutasyonu çok nadirdir


Baş yazar Yvonne Bryson’a göre, bu taşıyıcılar beyaz popülasyonun yalnızca yüzde birini içeriyor ve mutasyon diğer gruplarda daha da nadir. Bununla birlikte, bir kök hücre naklinde, donör ve alıcının mümkün olduğunca yakın eşleşmesinin çok önemli olduğunu Bryson, çalışmayla ilgili bir basın toplantısında açıkladı. “Farklı ırklardan veya ırklardan insanların yeterince eşleşen akraba olmayan yetişkin bir donör bulması son derece nadirdir.”


Bu nedenle ekip, göbek kordonu kanından beyaz olmayan hastaya nadir mutasyona sahip kök hücreleri nakletmeye karar verdi. Gönüllü bağışlardan gelen ve uygun kan bankalarında toplanan bu tür hücreler henüz çok olgunlaşmamıştır ve bu da normalde sık görülen reddedilme reaksiyonlarını engeller.

Altı yıl önce ameliyat iyiydi: “Bugün hasta çok iyi durumda”


Doktor Jingmei Hsu, transplantasyonun 2017 yılında cerrahi bir operasyon olarak hayal edilemeyecek, daha çok kemoterapi ve radyasyondan sonra gerçekleşen bir kan nakli gibi bir prosedürle gerçekleştiğini söyledi. Aslında, hastanın hem HIV enfeksiyonu hem de lösemi başarıyla kontrol altına alındı.


Önerilen Haber Amaçlı İçerik


Bu noktada harici içerik bulacaksınız Podcast’i Alın, makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.


Antiviral HIV ilacı operasyondan 37 ay sonra kesilebilir. Hsu, “Bugün hasta çok iyi durumda, seyahat ediyor, ailesini ziyaret ediyor ve hayatından zevk alıyor” dedi.

Muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl içinde iyileşme konusunda kesinlik olacaktır.


Virüs kalıntısı tespit edilemese de doktorlar tam bir tedaviden bahsetmek istemiyor. Bu güvenlik ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde gelecekti. Pek çok risk nedeniyle, böyle bir kök hücre nakli, kanser gibi yaşamı tehdit eden diğer hastalıkların tedavisi bağlamında yalnızca bir seçenektir.

Bununla birlikte, çalışma yazarlarına göre, yöntem potansiyel hasta çemberini genişletiyor. Her yerde kordon kanı bankaları kurulmasını, bağışçıların teşvik edilmesini ve ardından bağışlanan kanın CCR5Δ32 mutasyonu için test edilmesini savunuyorlar.

Haberler