neden geç yatarız

Muqe

New member
Vergi beyannamesi, kolon kanseri taraması, çamaşır makinesine acilen asılması gereken perdeler – “Bir noktada sonra ama şimdi değil!” cümlesiyle pek çok şey ertelenebilir. Ne yazık ki buna uykumuz da dahil.


Artık uyku gecikmesi fenomeni için bir terim bile var: “İntikam Yatma Vaktini Erteleme”: “Bununla, fırsat verilmesine ve ertesi gün çok yorgun olacağımızı bilmemize rağmen, tekrar tekrar çok geç yatmayı kastediyoruz. ”, diye açıklıyor psikolog ve yazar Anna Höcker (“Bugün gerçekten başlıyorum!”).

Birçok insan fazla yorulmayı kabul eder.


Ama neden bu kadar çok insan bu şekilde davranma eğiliminde ve ertesi günü ancak ekstra sert kahve ile atlatabileceklerini kabul ediyor?


“İntikam Yatmadan Erteleme” terimini ilk kez duyan herkes, İngilizce’den çevrilen “intikam” anlamına da gelen “İntikam” kelime kısmına rastlayabilir.

Anna Höcker bunun arkasında ne olduğunu şöyle açıklıyor: “Bu kelime eki aracılığıyla, bunun akşam saatlerinde boş zamanınızı, neşenizi ve anlamınızı yeniden kazanmanıza yardımcı olmayı amaçlayan bir davranış olduğu üstü kapalı olarak varsayılıyor.” birçok insanın birçok yükümlülük ve yüksek beklentilerle karşı karşıya kaldığı günlük yaşam.

Ekran karşısında harcanan fazladan zaman


İşin püf noktası: Birçok kişi akşamları kazanılan fazladan zamanı iyi bir kitap okuyarak, yaratıcı bir hobiyle ya da küvette değil, çoğunlukla ekran karşısında geçiriyor.

Höcker şaşırmadı: “Sosyal medya tüketimi, Netflix ve Co. çok yorucu olmayan ve kısa vadeli bir ödül sağlayan faaliyetler.” Ve sizi şu slogana göre takılıp kalmaya davet ediyorlar: Oh, Instagram’da bir dizi bölümü veya bir video – bu hala mümkün!

Pandemi geç yatma süresini şiddetlendiriyor


Konuyu bir uyku doktoru ve yazar olarak ele alan Alfred Wiater, pandeminin bu davranışı pekiştirdiğini söylüyor (“Doğru mu tıklıyorsunuz?”). Evden çalışma, çocuk bakımı, ev ve salgın endişeleri boş zaman ve dinlenme fırsatlarını küçülttü. Wiater, “Bu nedenle, akşam nihayet sessizleştiğinde, sonunda dikkatinizi dağıtmanız mantıklı,” diyor.

Bu arada: Genelde işleri ertelemeyi seviyorsanız, uyku ertelemesinden etkilenme olasılığınız daha yüksektir.

Erteleme uyku yoksunluğuna dönüştüğünde


Saat 23:30’da hala kişisel bakım gibi hissettiren ve “Kendime zaman ayırarak kendim için iyi bir şey yapıyorum” ifadesinin uzun vadede istenmeyen sağlık sonuçları olabilir.

Wiater, uykuyu ertelemenin hızla uyku eksikliğine yol açtığı için, bunun hafife alınmaması gerektiğini söylüyor. Çoğu insan kendi deneyimlerinden çok az uykunun konsantre olma ve performansınızı olumsuz etkileyebileceğini bilir. Uyku doktoru, “Uyku eksikliği nedeniyle hata ve kaza riski de artar” diye hatırlatıyor. Kötü ruh hali de bununla ilişkilidir.


Ayrıca: Bağışıklık sistemi, kardiyovasküler sistem ve metabolizmanın iyi ve sağlıklı çalışabilmesi için yeterli uykuya ihtiyacı vardır. Yani gerçek kişisel bakım, internetteki 20. sevimli hayvan videosu değil, yeterince uyumak için tasarlanmış bir gece uykusu.

Erteleme öğrenilebilir


Ama uyku ertelemesinden nasıl kurtulursunuz? İyi haber: Erteleme – genel olarak – öğrenilemeyen bir davranıştır. Wiater, “Erteleyen insanların yalnızca küçük bir kısmının profesyonel tedaviye ihtiyacı var” diyor. Yüksek düzeyde ıstırap hisseden ve sürekli erteleme nedeniyle günlük yaşamla güçlükle başa çıkamayan herkes psikoterapiyi düşünebilir. Diğer herkes küçük değişikliklerle bile fark yaratabilir.

İlk adım olarak Anna Höcker, uykuyu ertelemenin sizin için ne gibi bir işlevi olduğunu kendinize sormanızı tavsiye ediyor. Kendin için kaybettiğin zamanı telafi etmekle mi ilgili? “O zaman gününüze daha fazla neşe, hafiflik, özgürlük ve anlamlı bir şey getirmelisiniz ki bunu geceden çalmak zorunda kalma hissine kapılmayın.”

Öte yandan, ışığın kapatıldığı an derin düşüncelere kapıldıkları için gece uykusunu erteleyen kimse, bunun ardındaki sorunları çözmeye karar verebilir.

Belki biorhythm suçlanacak


Ancak uyku ertelemesinden hiç etkilenmemeniz, sadece gece yarısından önce uyku ile pek bir şey yapamayan bir vücuda sahip olmanız da mümkündür. Höcker, “Belki de günlük yaşam, örneğin işyerinde bir esnek zaman modeli aracılığıyla, biyoritime daha iyi uyacak şekilde yapılandırılabilir.”

Uykuyu ertelemenin dibine inen herkes, bu alışkanlığı kırmak için küçük numaralar kullanabilir. Alfred Wiater, en önemli önlemin çalar saati ayarlamak olduğunu söylüyor. Ama sabahları zamanında kalkmak için değil. Ama akşam. Zil sesi size, yeterince uyumak için genellikle yatağa gittiğiniz zamanı hatırlatır.

Akıllı telefonunuza takılıp kalmamak için, yatmadan önceki 30 dakika içinde teknik cihazların tabu olduğu konusunda kendinize bir kural da oluşturabilirsiniz.

“Kurt saati”: neden sabahın üçünde uyanıyoruz?


Gece boyunca uyumayanlar genellikle çok belirli bir saatte uyanırlar. Ve bu sabah saat üç civarında. Bu garip fenomene “Kurt Saati” denir.

© Kaynak: Amandine Cormier/Haberler

Açık if-then ifadeleri


Açıkça formüle edilmiş eğer-o zaman ifadeleri, kendi planlarınızın sulandırılmamasını sağlamaya yardımcı olur. Bir örnek: Bu gösteri bittiğinde veya çalar saat çaldığında yatmak için hazırlanırım. Anna Höcker bunun etkili olduğunu düşünüyor: “Psikolojik araştırmalar, bunun davranış değişikliklerine ayak uydurmak ve istikrarlı alışkanlıklar oluşturmak için etkili bir yöntem olduğunu gösteriyor.”


Her durumda, yeni bir akşam ritüeli oluşturmakta fayda var. Akıllı telefonunuzdaki pasif kaydırmayı okuma, çapraz bulmaca, gevşeme egzersizleri veya bir bardak bitki çayı içme ile değiştirmeyi başarırsanız, ertelemeyi yatak odası kapısına gönderme şansınız yüksektir.

Haberler