Müzik ve depresyon: bir bağlantı var mı?

Muqe

New member
Çalışma genetik faktörleri inceliyor

Müzik ve depresyon: bir bağlantı var mı?

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, müzik yapan kişilerin zihinsel bozukluklar geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

© Kaynak: Unsplash

Aşk acısı, stres ya da ortalığı toplama: Müzik pek çok şeyi daha katlanılabilir kılıyor, değil mi? Son zamanlarda yapılan bir araştırma, müzikal olan insanların zihinsel bozukluklardan muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Nasıl olabilir?

heidi becker

Kurt Cobain, Chester Bennington veya Mindy McCready: Müzik sektöründe, depresyon veya diğer akıl hastalıkları ve ayrıca intihardan muzdarip sanatçılar hakkında tekrar tekrar duyuluyor. Max Planck Ampirik Estetik Enstitüsü’nün (MPIEA) katılımıyla yapılan bir araştırma, artık müzik insanlarında akıl hastalığı riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni ise hem akıl hastalığı hem de müzikalite olasılığını artıran genetik faktörlerdir. Ama genetiğin bununla tam olarak ne ilgisi var?

Psikiyatrist ve Alman Depresyon Yardım Vakfı başkanı Profesör Ulrich Hegerl, genetiğin depresyon ve diğer akıl hastalıklarında önemli bir rol oynadığını söylüyor. Depresyona yatkın hale gelmek için, hepsi yalnızca küçük bir katkı sağlayan yüzlerce gen varyasyonunun olumsuz bir takımyıldıza girmesi gerekir. Hegerl, “tek bir depresyon geni” olmadığını açıklıyor. Erken çocukluk dönemindeki travma veya istismar deneyimleri gibi dış etkenler de böyle bir yatkınlığın kazanılmasına neden olabilir.

Müzik yapımcıları arasında yüksek iş tatmini

Translational Psychiatry-Journal’da yayınlanan çalışma, akıl hastalığı olan kişilerin müziğe eğilimli olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak müzik araştırmacısı ve Carl von Müzik Enstitüsü’nde profesör olan Profesör Gunter Kreutz, “Müzik yapmak ve akıl hastalıkları arasında genetik bağlantılar olsa bile, bu çok sayıda müzisyenin akıl hastası olduğu anlamına gelmez” diyor. Ossietzky Üniversitesi Oldenburg sonuçları. Hegerl, “Bir şey diğerine götürmez” diyor ve ayrıca çalışmanın müzik yapmakla depresyon arasında nedensel bir bağlantı olduğunu kanıtlamadığını da vurguluyor.

hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

Kreutz, çalışmaya göre bağlantılar olsa bile sonuçların dikkatle ele alınması gerektiğini kabul ediyor. Genel sağlık koşulları, özellikle müzik yapımcıları için zihinsel alanda oldukça kötü. İstikrarsız bir düzen durumu ve finansal güvensizlik gibi yüksek stres faktörlerinden etkilenirler – bu da kesinlikle ruhu zorlayabilir. Ancak Kreutz, müzisyenler arasında hala çok yüksek bir iş tatmini olduğuna dikkat çekiyor. Birçok müzisyen hayallerindeki işi icra edebildiği için mutlu.

Hegerl’e göre, müzik yapımcıları arasında intihar diğer insanlar arasında olduğundan daha yaygın değildir. Hegerl, “Ünlü müzisyenlerin daha sık intihar ettiği izlenimi, kısmen bunun medyada yer almasından kaynaklanıyor” diye açıklıyor. Kurt Cobain, Chester Bennington ve Mindy McCready’nin intihar ölümleri medyanın büyük ilgisini çekti. Hegerl’e göre ise, “normal insanlar” tarafından günde 25’ten fazla intihar edildiğini genellikle fark etmezsiniz.

Ortak payda: “eğitim, zeka”

Hegerl’e göre, çalışmanın sonuçları bilim için daha ilginç – ancak günlük yaşam için pek anlamlı değil. Hegerl, “Bulunan korelasyonlar çok küçük” diye açıklıyor. Ayrıca, bu tür çalışmalarda birçok etkileyici faktörün dikkate alınması gerekir.

Hegerl’e göre, bu tür genetik çalışmalarda yalnızca daha önce yardım aramış ve teşhis almış kişiler dikkate alınacaktır. Ancak ona göre, daha yüksek duygusal zekaya ve daha iyi eğitime sahip kişilerin yardım arama olasılığı daha yüksektir. Hegerl’e göre, bu insanların genellikle müzik yapmakla temas kurma şansları daha yüksektir. Hegerl, “Bu nedenle, depresyon ve müzik yapma arasında bulunan istatistiksel bağlantı, ‘eğitim, zeka’ ortak paydası aracılığıyla ortaya çıkabilir” diyor.

Müzik yapımcıları daha fazla güvenlik açığına sahip

Çalışma sonuçları kişilik özellikleriyle de açıklanabilir, müzik terapisti Dr. Angelika Stiess-Westermann. Çok yaratıcı olan insanlar genellikle artan hassasiyet veya daha fazla açıklık gösterirler. Stiess-Westermann, “Özellikle müzik yapımcıları bir şeye tamamen kapılma yeteneğine sahipler” diyor. “Bu insanların genellikle zihinsel bozukluklara neden olabilecek yaşam etkilerine karşı belirli bir savunmasızlığa sahip olduklarını hayal edebiliyorum.”

Peki müzik aslında insanlara ne yapar? Kreutz, “Bebekler bile müziği çok iyi işleyebilir ve bu durum hayatımız boyunca devam eder” diyor. Bu etki kanıtlanmıştır ve müzik terapisinde kullanılmaktadır. Alman Müzik Terapi Derneği, “Müzik terapisi, zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlığı iyileştirmek, sürdürmek ve geliştirmek için terapötik ilişki çerçevesinde müziğin hedeflenen kullanımıdır” diyor.

Duyguların işlenmesi ve düzenlenmesi

Peki müzik terapisinde tam olarak ne olur? Stiess-Westermann, “Terapi, özellikle müziğin etkisiyle çalışır” diye açıklıyor. Etkilenenler, o anki ruh hallerine uygun bir müzik aleti seçerler. Oynanan şey daha sonra sözlü hale getirilir ve tartışılır ki bu, Stiess-Westermann’a göre işlemede önemli bir adımdır. Stiess-Westermann, “Birçok durumda bu, oyuncunun kendi duygusal durumunu gerçekten anlamasına yardımcı oluyor” diye açıklıyor. Bu şekilde, duyguların işlenmesi ve düzenleme aynı anda uyarılabilir.

Bu arada, araştırmacılar çalışmalarında çizim, yazı veya fotoğrafçılık gibi diğer sanatsal yetenekler için de aynı genetik bağlantıyı buldular. Kreutz, “Çalışma, bu alanı daha fazla araştırmak için kesinlikle iyi bir temel” diyor.

Alman Depresyon Yardım Vakfı, depresyon veya intihar düşüncelerinden şüpheleniliyorsa, ilk temas noktasının aile doktorunuz, psikiyatrist veya psikolojik psikoterapist olduğunu belirtiyor. Etkilenen kişiler, 0800 33 44 5 33 numaralı telefondan (ücretsiz) Almanya çapındaki depresyon danışma hattından yardım alabilirler.