Modada yeni bakış açıları: normların ötesinde çeşitlilik

semaver

New member
Her sabah merdiven boşluğunda kısaca dinliyorum; orada kimse yoksa merdivenlere koşuyorum, akıllı telefonumu pencere pervazına koyuyorum ve kıyafetimi filme alıyorum. İnstagram bunu bekliyor. Bireysel görünümle ilgili o kadar güzel geri bildirimler alıyorum ki, akşamları kafamda kıyafetlerimi gözden geçiriyorum ve ertesi gün hangi kişiliklerimin evden ayrılacağını düşünüyorum: fonksiyonel bir yelek ve yürüyüş botları giymiş büyük şehir Indiana Jones. , altın kovboy çizmeli sokak stili prensesi veya ceketli ve kırışıklı iş kadını

Daha sonra okuyun Reklamcılık

1,75 metre boyunda, model ölçülerine sahip bir moda blog yazarı olsaydım, her şey özel bir şey olmazdı. O ben değilim. Kısayım, zayıf değilim. Kot pantolonumun ya alt kısmı kesilmiş ya da terzi tarafından kısaltılmış çünkü aksi takdirde bana çok uzun gelirdi. Her zaman kollarımı sıvadım. Gömlekleri genellikle dizlerime kadar ulaştığı için beline sıkıştırmak zorunda kalıyorum. Alabileceğimin en iyisini yapıyorum.

Moda pazarı aslında kimin için yaratıldı?

Boyum ve vücut ölçülerim moda pazarına uygun değil; ya da tam tersi, moda pazarı bana göre değil. Biraz daha yakından bakarsak bu pazar çok az kişiye hitap ediyor. Alman kadınları ortalama 1,64 metre boyundadır ve 42 ila 44 beden arası kıyafetler giyerler. Bu arada, bu her cinsiyet için ebedi bir ikilemdir. Erkeklerin beden ve kesim konusunda da iyi bir tercihi olmayabilir.

Genel olarak, giysi için beden seçimi arzulanan çok şey bırakıyor. Ve ayrıca daha fazla çeşitlilik arzusu. Büyük bir Alman moda markasının benimle çalışmak istediğini ama ne göğüslerime ve karnıma uygun üstler ürettiğini, ne de kot değiştirme masraflarını karşılamaya istekli olduğunu hatırlıyorum. Talep argümanının artık burada geçerli olmadığına inanıyorum; var olmayan şey talep edilemez. O zamana kadar yaratıcı olmalıyız.

Netflix'teki “Queer Eye” adlı reality şovun beş kahramanından biri olan Tan France, bir bölümde tekerlekli sandalyedeki bir adama şöyle diyor: “İnsanlar yine de sana bakıyor. Böylece mekanın sahibi olmanızı sağlayacak bir görünüm yaratıyoruz.”

Kıyafetler ve iyi bir ruh hali – bunlar nasıl birbirine bağlı?

Benim alanım sosyal medya. Amacım herkesin benim gibi dikkat çekici bir şekilde dolaşması değil. Ama insanlar bana benim sayemde parlak bir renk giymeye cesaret ettiklerini veya Ninia'nın alışverişte ne giyeceğini düşündüklerini yazdıklarında bu beni mutlu ediyor. Çünkü hepimiz iyi hissetmeyi hak ediyoruz. Bu aynı zamanda belirli kıyafetlerin bize yakışmadığı fikrine veda etmeyi de içeriyor.

Mesela uzun süre maxi etek giymedim çünkü bana sık sık beni daha da küçük gösterecekleri söylendi. 1,38 metre uzunluğundayım, daha kısa ya da biraz daha uzun görünmem gerçekten önemli değil. Bir giysi bizi iyi hissettirdiği sürece bizim için bir şeyler yapıyor demektir, yani bizi iyi bir ruh haline sokuyor demektir. Sosyal normlardan veya kurallardan tamamen bağımsız. Artık bu havayı Instagram'dan büyük medyaya taşımamız gerekiyor; çünkü daha fazla moda çeşitliliğine yönelik arzu kesinlikle mevcut.

Ninia LaGrande yazar, sunucu ve oyuncudur. Almanya G7 Başkanlığı'nın Fırsat Eşitliği Danışma Kurulu'nda yer alıyor.

Sütunda “Kanepede” Değişen uzmanlar çeşitlilik, farkındalık, kariyer ve sağlık konularında yazıyor.