Minimum fiyat tüketimden kaynaklanan ölümleri azaltabilir

Muqe

New member
Alkol için asgari fiyat ölümleri azaltabilirDSÖ’ye göre, Avrupa’da her yıl yaklaşık bir milyon insan alkol tüketimi nedeniyle ölüyor – alkollü içkiler için asgari fiyat ölüm sayısını azaltabilir.

© Kaynak: Finn Winkler/dpa


Avrupa’da sadece birkaç ülke yasal olarak bira, şarap ve alkollü içkilerin asgari olarak ne kadara mal olması gerektiğini belirtir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmanın öne sürdüğü gibi, böyle bir önlem insanları alkol tüketiminin sonuçlarından koruyabilir. Bu, özellikle nüfusun bir bölümünü etkileyebilir.Ben KendalSayısız araştırma, alkol tüketiminin kanser gibi sağlık sorunlarından daha yüksek ölüm riskine kadar tehlikeleri konusunda uyarıda bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, Avrupa’da her yıl yaklaşık bir milyon insan tüketim nedeniyle ölüyor. Sorunun bir kısmı alkollü içeceklerin ucuz fiyatları ve bu nedenle DSÖ bunlar için asgari fiyatı hayat kurtarmak için bir fırsat olarak görüyor.


Aslında, son zamanlarda yapılan bir çalışmanın öne sürdüğü gibi, varsayımında haklı olabilir: 2018’de İskoçya’da getirilen minimum alkol fiyatı, alkole bağlı ölümlerin sayısını yüzde 13 azaltabilirdi.
hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

Yılda 150 ölüm önlendi


İskoçya, dünyada böyle bir tedbire sahip birkaç ülkeden biridir. Orada, on mililitre veya sekiz gram saf alkole karşılık gelen bir birim alkol, en az 50 peni – 57 sente eşdeğer. Bu nedenle, 40 birimlik bir litrelik votka şişesinin maliyeti en az 22,80 Euro’ya eşit olmalıdır. Almanya’da bir şişe votka bazen on avrodan daha ucuza mal oluyor. DSÖ, dünyanın birçok yerinde alkol fiyatlarının son yıllarda enflasyona rağmen diğer ürünlere kıyasla neredeyse hiç artmadığı gerçeğini eleştiriyor.


Araştırma için araştırmacılar, alkol için minimum bir fiyat olmadığından ve bu nedenle veriler bir kontrol grubu olarak uygun olduğundan, İskoçya’daki verileri İngiltere’deki verilerle karşılaştırdı. Her biri iki dönemi karşılaştırdı: 2012’den İskoçya’da henüz bir asgari fiyatın belirlenmediği Nisan 2018’e, önlemin uygulanmasından sonraki iki buçuk yıl ile. Araştırmacılar, İskoçya’da alkole bağlı ölümlerin sayısının taban fiyat olmasaydı olacağıyla karşılaştırıldığında yüzde 13 oranında azaldığını tahmin ediyor. Bu da yılda yaklaşık 150 ölüme karşılık geliyor.

Çalışma: Alkole bağlı karaciğer hastalığından daha az ölüm


Verilerin analizi, tedbir sonucunda neredeyse yüzde 12 daha az insanın alkole bağlı karaciğer hastalığından ve yüzde 23 daha az alkol bağımlılığından öldüğünü gösteriyor. Ölümlerdeki düşüş, İskoçya’nın sosyo-ekonomik açıdan en dezavantajlı bölgelerinin yüzde 40’ında yaşayan insanlar arasında özellikle yüksek.

Alkol tüketimi nedeniyle hastaneye yatış sayısı da yüzde 4,1 azaldı, ancak araştırmacılara göre bu değer istatistiksel olarak anlamlı değil – ölümlerde ve kısa vadeli sonuçlara bağlı hastaneye yatışlarda belirlenen artış gibi. Bu, yalnızca yıllarca içki içtikten sonra değil, doğrudan alkol tüketiminden sonra ortaya çıkan sonuçlar anlamına gelir – örneğin alkol zehirlenmesi. Çalışma, karaciğer hastalığı gibi uzun vadeli etkilerin aksine, kısa vadeli etkilerden ölüm ve hastaneye yatış sayısının asgari fiyatın getirilmesinden sonra arttığını söyledi.

Dezavantajlı bölgelerde özellikle yüksek ölümler


İskoçya, Birleşik Krallık’ta alkole bağlı en yüksek ölüm oranına sahiptir. Orada, sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı bölgelerden gelen insanlar, nüfusun daha ayrıcalıklı kısmına göre tüketim sonucu ölme riskinin beş kat daha fazladır. Çalışma yazarı Lucie Giles, “Çalışmamız, İskoçya’daki minimum alkol fiyatı ile sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde yaşayan insanlar arasında alkole bağlı ölümlerde önemli bir azalma arasındaki ilişkinin şimdiye kadarki en iyi kanıtını sunuyor” dedi.

Alkol vücuda nasıl zarar verir?


Almanya’da, vücuda ne yaptığı iyi bilinmesine rağmen, alkol neredeyse doğaldır.

© Kaynak: Haberler/Marc Mensing


Araştırmaya katılmayan Avustralyalı araştırmacılar Sarah Callinan ve Amy Pennay de çalışma sonuçlarına göre tedbiri “iyi, amaca yönelik bir kılavuz” olarak tanımlıyor. Bununla birlikte, aşırı alkol tüketimi gibi büyük sağlık risklerine yol açan sosyoekonomik dezavantajın nedenlerini de araştırmak önemlidir.

Çalışmanın gözlemsel olduğuna dikkat etmek önemlidir, bu nedenle ölümlerdeki düşüşün asgari ücretten kaynaklandığına dair hala kesin bir kanıt yoktur. Araştırmacılar ayrıca, 2020 çalışma döneminde hastane kapasitelerinin sınırlı olması nedeniyle korona pandemisinin hastaneye yatışların geçerliliğini sınırlamış olabileceğini kabul ediyor.

Son zamanlarda yapılan diğer araştırmalar da alkole bağlı ölümlerin son zamanlarda hem İskoçya’da hem de İngiltere’de arttığını göstermiştir. Bununla birlikte, çalışmanın yazarlarına göre, İskoçya’daki artış İngiltere’dekinden daha düşüktü – bu nedenle veriler büyük olasılıkla zaten çalışmalarının temel sonuçlarını etkilemeyecekti.