Korona aşısı ücretsiz kalmalı: politikacılar klinik aşırı yüklenmesini önlemek istiyor

Muqe

New member
Mevcut düzenleme yakında sona erecek


Sonbaharda klinikleri aşırı yüklemeyin: Korona aşısı ücretsiz kalsınKorona aşısı kalıcı olarak ücretsiz kalmalıdır.

© Kaynak: imago görselleri/Politik Anlar


Sonbahar ve kış aylarında hızla artan korona vaka sayısı nedeniyle hastanelerin aşırı yüklenmemesi için gelecekte de korona virüsüne karşı aşıların ücretsiz olması gerekiyor. Önceki aşı talepleri sadece 7 Nisan’a kadar geçerlidir.
Berlin. Almanya’daki korona aşıları Paskalya’da normal sağlık hizmetlerine aktarılacak. Federal Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bir düzenleme taslağına göre, 8 Nisan’dan itibaren aşılar daha geniş bir cephede ücretsiz olarak mümkün olacaktır. Gelecekte, aşılama hakkı çerçevesi, Daimi Aşılama Komisyonu’nun (Stiko) tavsiyelerine dayanan teknik bir kılavuz olmalıdır.


Bununla birlikte, “doktor tarafından tıbbi olarak gerekli görülmesi” halinde sağlık sigortası masrafları karşılanarak da aşılama yapılabilir. Herkes için aşılama haklarına ilişkin önceki kurallar 7 Nisan’da sona eriyor.

Taslağa göre, direktifte öngörülen aşıların ötesinde popülasyonda yüksek düzeyde bağışıklığın olması sağlanmalıdır. “Tıbbi endikasyonlara ve bireysel risk-fayda değerlendirmesine dayalı sürekli, daha kapsamlı bir aşı yelpazesi”, hakim Omikron varyantı ile birlikte, önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında sağlık sisteminin aşırı yüklenmesini önlemeye yardımcı olabilir. “Aşılama veya enfeksiyondan sonra bağışıklık azaldığı için bu özellikle doğrudur.”


Sadece aşı yönetmeliğinde yer alan hükümlere göre, aşı taleplerinin daha önce hastalığınız olup olmadığına, belirli yaş ve meslek gruplarına ait olup olmadığına veya sağlık sigortalarının izin verip vermediğine bağlı olarak, planlanan daha kapsamlı düzenlemeyi gerekçelendirdiği söyleniyor.

Haberler