Kilometre dolandırıcılığı PTT’nin hizmetiyle önleniyor

semaver

New member
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren PTT AŞ’den aldığı bilgiye nazaran, 2017 yılında Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü ile PTT AŞ içinde “Bilgi Paylaşımı Temellerinin Düzenlenmesine Dair Protokol” imzalandı.

Protokol kapsamında PTT AŞ tarafınca hizmete sunulan uygulamalarla ikinci el araçların satışında sıkça rastlanan kilometre sıfırlanması ve düşürülmesi konusundaki mağduriyetler engellendi.

Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünce PTT AŞ ile paylaşılan bilgilere, Şirketin hizmete sunduğu uygulamalar üzerinden aracın plaka yahut şasi numarası girilerek ulaşılabiliyor.

Hizmet, araçların muayenesi sırasında sisteme girilen kilometrelerin en emniyetli ve hakikat biçimde öğrenilebilmesine imkan sağlıyor.

İkinci el araç alacak vatandaşlar, kilometre ve araç muayene detaylarıne www.pttavm.com, HGS Taşınabilir Uygulama, PTT Bank İnternet Bankacılığı ve PTT Bank Taşınabilir Uygulaması aracılığıyla erişebiliyor.

Protokol kapsamında araçların muayene tarihi ve kilometresine ait bilgiler 6 milyonu aşkın kişi tarafınca sorgulanırken, “araç hasar sorgulama” yoluyla bugüne kadar yapılan sorgulama adedi 20 bini geçti.

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, AA muhabirine, son vakit içinderda ikinci el araç satışları konusunda vatandaşların yaşadıkları mağduriyetlerin basına yansıdığını belirterek, hem kilometre sıfırlanması ve düşürülmesi birebir vakitte hasarlı araçların satışına ait şikayetlerin arttığını söylemiş oldu.

Araçların muayene tarihi ve kilometresi ile hasar kaydı sorgulama hizmetlerine vatandaşların ağır talep gösterdiklerini lisana getiren Gülten, “Vatandaşlarımız, Şirketimizin bu hizmetinden yararlanarak aracın gerçek kilometresini öğrenebilirler. bu biçimdece satış daha sonrasında rastgele bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçebilirler.” dedi.