Kendiniz sıcak çikolata yapın: gerçekten iyi kakao

semaver

New member
Sadece soğuk kış günleri için değil


Bir kakao krallığı: kendi sıcak çikolatanızı yapınKakao tadı sadece çocuklar için değil.

© Kaynak: Giancarlo Duarte/Unsplash


Kakao eskiden “ruhları hızlandıran” ve “Venüs şehvetine” yardımcı olması gereken bir ilaç olarak görülüyordu. Bu günlerde bir kafede çok sık olarak krem şanti dağının altına gizlenmiş açık kahverengi, ılık bir dağınıklık elde edersiniz. Kendiniz aktif olma zamanı.


Kerstin Hergt

19.03.2023, 10:19


Marie-Antoinette’in 16 Ekim 1793’te öğle vakti Paris’te şu anda Place de la Concorde olan yerde başı kesilmeden önce son bir dileği vardı: bir sıcak çikolata daha istiyordu. Cellatın yemeği ona ikram edildi. Fransız kraliçesinin sonunu tatlandırıp tatlandırmadığı şüpheli olmaya devam ediyor, özellikle de ilkel moda içeceği ezilmiş kakao çekirdekleri ve sudan yapıldığı ve bu nedenle tadı oldukça acı olduğu için.


Versailles’daki mahkemede göz alıcı zamanlarda kocası Louis XVI’nın yanında. en azından Marie-Antoinette’in kişisel çikolatacısı, içeceğin vanilya, portakal çiçeği ve rendelenmiş bademlerle karıştırılmasını ve çok lezzetli olmasını sağladı. Kulağa ayrıntılı gelen tarif, koyu, kremsi sıvıyı rafine etmek ve İspanyolların 16. yüzyılda Güney Amerika’dan Avrupa’ya getirdikleri egzotik çekirdeklerden lüks bir içecek yaratmak için ne kadar çaba harcandığını gösteriyor. Aztekler ve Mayalar bile özel günlerde tükettikleri kakao çekirdekleri, su ve kırmızı biberden içecek yaptılar.
hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

Porselen fabrikasının şaheserleri


Avrupa’da, tanıtılmasından sonra, kakao çekirdekleri başlangıçta “ruhları canlandıran” ve “Venüs şehvetine” yardımcı olması gereken bir ilaç olarak görülüyordu. Güneş Kralı XIV. Bol şeker kamışı ile kakaonun tadını çıkardı.


Sözde trembleuse, içeriği de pahalı olan asil içkiyi yakışır bir şekilde sunmak için icat edildi. Porselen üretiminin başyapıtları olarak, özenle tasarlanmış bu fincanlara müzelerde hâlâ hayran olabilirsiniz. Fransızca “trembler” kelimesi titremek anlamına gelir. Ve bu tam olarak kakao bardağının kaçınması gereken şeydir. Değerli içeriklerin hiçbiri dökülmemelidir. Özellikle sabahları yatakta eğlenirken değil. Ve böylece kap, tabağa entegre edilmiş yüksek bir bağlantıda destek buldu ve genellikle bir kapağı vardı.

Bugünlerde bir kafede sıcak çikolata sipariş ettiğinizde, geçmişte sıcak çikolata için ne kadar çaba harcandığına inanmak zor. Çoğu zaman, bir çırpılmış krema dağının altına gizlenmiş açık kahverengi bir karmaşadır, bu konuda çok tatlı ve ılık, dikkatsizce basit bir bardakta servis edilir. Bir bardak! Sıcak kakao için! Ne büyük öfke.

Kendi sıcak çikolatanızı yapın


Kendi kompozisyonunuzu evde yapmak daha iyidir ve eğer bir trembleuse değilse, ellerinizi hoş bir şekilde ısıtan sağlam bir kupada tadını çıkarın. Kalp ısıtıcı olarak – sadece soğuk kış günlerinde değil – çeşitli tarifler işe yarar. Her durumda, birçok katkı maddesi içeren bir hazır pudra kullanmamalısınız.


İki porsiyon için, ağdasız, yıkanmış portakalın rendelenmiş kabuğunu bir tutam kakule ve bir tutam tarçın ile yarım litre sütle karıştırın ve çeyrek litre krema ekleyin. Isıtın ama kaynatmayın. İdeal olarak yüzde 70 kakao içeren bir buçuk bar bitter çikolatayı doğrayın ve bir çorba kaşığı şekerle birlikte süt karışımına ekleyin. Çikolata eriyene kadar karıştırın. Ardından sıvıyı bir süzgeçten geçirerek fincanlara süzün ve sıcak olarak tadını çıkarın.