Johanna günde ondan fazla muz yiyor; bu sağlıklı mı?

Muqe

New member
İnternette ona sadece “Muz Kadın” deniyor. Johanna Friedmann her gün Instagram, YouTube ve Tiktok'ta ne yediğiyle ilgili videolar yayınlıyor. Ve bunlar çoğunlukla muz. İçeriğiniz viral hale geliyor çünkü istemeden komik görünüyor. Ama aynı zamanda eleştiriye de neden oluyorlar. Bazı takipçileri ise “muz kadının” tek taraflı beslenmesinin sağlıksız olduğundan ve vegan beslenme konusunda kötü bir imaj oluşturduğundan şikayetçi.

Friedmann'ın “Bir günde ne yiyorum” videosunun gösterdiği gibi sıradan bir gün onun için muzla başlıyor. Gün boyunca içeceği bir smoothie yapmak için sekiz tanesini büyük bir karıştırıcıya koyuyor. Daha sonra beş muz, birkaç hurma ve biberden oluşan bir meyve tabağı var. Akşam yemeğinde hiçbir şey olmadan haşlanmış patates var. Bazı günlerde, Tiktoker değişiklik olsun diye muzları dondurmaya dönüştürüyor ve daha sonra kahvaltıda yiyor.

“En iyi komedi kanalı var”

Friedmann'ın son satın aldığı ürünleri kameraya tuttuğu “paket açma videosunda” onun yeme alışkanlıklarına dair iyi bir izlenim ediniyorsunuz: “Muz, muz, muz, muz”. Her birinde beş meyve, yani yaklaşık 70 muz bulunan toplam 14 paket satın aldı. Friedmann'a göre bu bir haftalık tayın. Bu durum interneti büyüleyecek gibi görünüyor: 12 Mart 2024 itibarıyla alışveriş videonuz yaklaşık 1,7 milyon izlenme sayısına ulaştı.

Etkileyici hareket ediyor ancak çok az kullanıcı onu ciddiye alıyor gibi görünüyor. Yorum sütunlarında ve diğer videolarda çoğunlukla birbirleriyle dalga geçiyorlar. “Bunu kutluyorum. Bir takipçi, “Hiciv olup olmaması önemli değil, tam bir efsane” yorumunu yaptı. Bir diğeri şöyle düşünüyor: “Bu, var olan en iyi komedi kanalı.” Bir Tiktok videosunda bir kullanıcı, Friedmann'ı taklit ediyor ve sekiz muzu çok küçük olan bir karıştırıcıya doldurmaya çalışıyor ama boşuna.

Friedmann ise yorumlara mizahla yanıt vermeye çalışıyor. Pek çok takipçisi muzdan dolayı kabızlık veya ishal olup olmadığını ve sindiriminin nasıl olduğunu sorduğu için bir YouTube videosunda şöyle açıklıyor: “Günde bir veya üç kez kaka yapıyorum ve kendimi iyi hissediyorum.” Dışkısı sağlam ve “pürüzsüz bir yüzeye” sahip.

Birçoğu bundan sadece keyif alırken, diğerleri Friedmann'ın kanallarını eleştiriyor. Bir yandan, hesaplarında sertifikalı bir beslenme uzmanı olduğunu iddia etmesi, muz diyetinin sağlıklı olduğu izlenimini veriyor. İş unvanı korunmuyor. Aslında, Tiktoker'in vegan beslenme uzmanı olmak için bir final sınavı ve 15 çoktan seçmeli testle çevrimiçi uzaktan eğitim kursunu tamamladığını gösteren bağlantılı bir belge var. Yani nitelikli bir beslenme uzmanı değil. Sosyal medya platformu reddit'te bir kullanıcı şöyle yazıyor: “Biyografimde 'sertifikalı beslenme uzmanı' dedikten sonra bir gönderide şunu söylemeyi tamamen problemsiz bulmuyorum: 'Ne eğitimim ne de geleneksel bir diplomam var''.

Başka bir yorum şöyle: “İçeriğinin tehlikeli olduğunu düşünüyorum çünkü bir beslenme uzmanı gibi davranıp inanılmaz derecede aptalca bir diyeti teşvik ediyor. Bu yeme bozukluklarını teşvik eder. Ayrıca dış dünyada veganlık imajını temsil etmesi de veganlığa zarar veriyor.” Paylaşımlarda endişe de dile getiriliyor: “Gerçekten böyle yiyorsa yeme bozukluğu var demektir ve üzgünüm :/ Kesinlikle yapmayın” En iyi takviyelerle bile bu çok tek taraflı oluyor.”

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

Çevrimiçi ortamda sağlıksız rol modelleri

Aslında, Friedmann sadece çok fazla muz yemekle ve vegan olmakla kalmıyor, aynı zamanda sıkı bir diyet uyguluyor gibi görünüyor: neredeyse hiç yağ yemiyor ve muz dışında oldukça tek taraflı, örneğin sadece sade pirinç veya patates yiyor. .

Beslenme uzmanı Melanie Loessner, İsviçre haber portalı Nau.ch için fenomenin diyetini daha yakından inceledi. Friedmann'ın yemediği şeyler bir yandan sağlıksız: “Bu tek taraflı beslenme nedeniyle vücut vitaminler, proteinler ve yağlar gibi ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini alamıyor.” Eksiklik belirtileri riski vardır. Örneğin vücutta su tutulması, protein eksikliğinin klasik bir belirtisidir. Ancak Loessner, bu kadar çok muz yemenin de tavsiye edilmediğini açıklıyor: İçerdikleri fruktoz dişleriniz için kötüdür ve “aşırı kilo ve obezitenin yanı sıra lipit metabolizması bozuklukları ve tip 2 diyabetin gelişimini de teşvik edebilir.”

Alman Beslenme Derneği'ne göre proteinler ve bazı yağ asitleri, vegan beslenmede genellikle eksik olan besinler arasında yer alıyor. Protein eksikliği “bağırsak mukozasının ve bağışıklık sisteminin işlevlerinde kayıplara” ve dolayısıyla “enfeksiyonlara ve yara iyileşme sorunlarına karşı artan duyarlılığa” yol açabilir. Önemli yağ asitlerinin eksikliği görme bozukluğuna, kas güçsüzlüğüne, titremelere ve duyu bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle besin takviyesi alınması tavsiye edilebilir. Friedmann bunu en azından kamera önünde yapmıyor gibi görünüyor.

Peki etkileyicinin aynı zamanda yeme bozukluğu da var mı? En azından videolarından kilo dalgalanmalarından ve yo-yo etkisinden muzdarip olduğu anlaşılıyor. Daha önce çok fazla kilo vermişti ve şimdi çok kısa bir süre içinde tekrar kilo aldı. Aslına bakılırsa, Friedmann yalnızca görünüşte sağlıklı veya düşük kalorili belirli yiyecekleri yiyor, ancak çoğu zaman bunlardan çok büyük miktarlarda tüketiyor. Örneğin, bir kez 51 adet ev yapımı vegan suşi.

En azından “muz kadın” takipçilerini aktif olarak aynı yolu takip etmeye teşvik etmiyor – ama kesinlikle iyi bir örnek teşkil etmiyor. Ve internette yalnız olmaktan çok uzak. Zararlı içerikler genellikle Friedmann'ın da kullandığı “Bir Günde Ne Yiyorum” gibi hashtag'ler altında yayılıyor. Vermont Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma bunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar beslenmeyle ilgili 1000 Tiktok videosunu değerlendirdi. Videoların yalnızca yüzde 1,4'ü beslenme uzmanları tarafından oluşturuldu. Ve birçoğunun, genellikle genç kullanıcılar arasında sağlıksız beslenme alışkanlıklarını ve yeme bozukluklarını teşvik etmesi muhtemeldir.