Her 100 aracın 14’ü pert çıktı: 7 buçuk milyon ikinci el aracın yüzde yetmişi ekspertize girdi

semaver

New member
Geçtiğimiz yıl bilhassa son çeyrekte hareketli geçen ikinci el oto pazarı ve ekspertiz kesimi ile ilgili olarak Pilot Garage Otomotiv A.Ş. Genel Koordinatörü Cihan Emre değerli bilgiler paylaştı. 1 Eylül 2020 tarihinde yürürlüğe giren ikinci el araç ticaretine ait yeni yönetmeliğin de tesiriyle 2021 yılında oto ekspertiz kesiminin tekrar rekor kırdığını lisana getiren Emre, satılan yaklaşık 7,5 milyon ikinci el araçtan yüzde 70’inin ekspertiz süreci gördüğünü tabir etti.


EN ÇOK 2 YAŞ TALEP GÖRDÜ

2021’de ikinci el araç pazarında en çok talebi 2 yaşa kadar olan arabaların gördüğünü söyleyen Emre, “1 yaşına kadar olan modellerde satışlar, stok sorunları yüzünden 2020’ye bakılırsa ortalama yüzde 80 arttı. Sıfır kilometre ve 3 yaşa kadar epey düşük kilometreli araçlarda, yaptığımız ekspertiz süreçlerinde 2021 yılında da tıpkı 2020’de olduğu üzere hiç olmadığı kadar değişen/boyalı kesime rastladık. bir daha yapılan check-up ve ekspertizlerde ortalama her 100 araçtan 14’ünün pert (ağır hasarlı) olduğu gerçeğiyle karşılaştık. Asli mesleği araba alım satımı olmayanların kar etme iştahı dolandırıcılıkları da her geçen gün artırıyor” açıklamasını yaptı.

Cihan EmreALIM GÜCÜMÜZ 2012 MODELİN ALTINA DÜŞTÜ

İkinci el araç pazarının şimdiki durumu hakkındaki görüşlerini de paylaşan Emre, “Sıfır kilometre araç fiyatlarında daima hale gelen artışlar yüksek model yılına sahip ikinci el araç meblağlarının da maalesef artmasının en büyük sebebi. Tüketiciler satın alma maliyetlerini düşürmek ismine 2012 model ve altı araçlara daha hayli ilgi duymaya başladı. Lakin daha eski model araçların kaza geçmişi daha kabarık olacağından, ayrıntılı ekspertiz ve denetimler büyük kıymet arz ediyor. Araç sıfır kilometre de olsa, 30 yaşında da olsa kesinlikle TSE Dokümanlı kurumsal ekspertiz noktalarında vatandaşımızın almayı düşündüğü arabası ayrıntılı bir denetimden geçirmesini öneriyoruz. Bu sayede hem can birebir vakitte mal güvenliklerini cüzi fiyatlarla müdafaa altına alacaklardır” tabirlerini kullandı.