faydaları nelerdir? Bir ısı pompası ile birleştirmeye değer mi?

semaver

New member
Dortmund. Az enerjiyle çok fazla konfor yaratmak – yerden, duvardan ve tavandan ısıtma sistemlerinin yapabileceği şey budur. Birçok insan yayılan ısıyı hoş bulur. Başka bir artı: Bu sözde yerden ısıtma sistemleri görünmez şekilde kurulur. Odalardaki tasarım özgürlüğü, radyatörlü sistemlere göre daha fazladır.


Radyatörlerin aksine, yüzey ısıtması ısıyı geniş bir alana yayar. Sonuç olarak, odalar eşit şekilde ısıtılır ve ısıtıcılar genellikle daha düşük sıcaklıklarda çalıştırılabilir.
Paha biçilemez


Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileriyle size eşlik ediyor.

Daha düşük sıcaklık gerekli


Federal Yüzey Isıtma ve Yüzey Soğutma Birliği Genel Müdürü Axel Grimm, “Geleneksel olarak ısıtılan bir binada 22 santigrat derece olan normal iç hava sıcaklığı, yüzey ısıtma ile aynı konfor seviyesini korurken iki santigrat derece azaltılabilir” diyor. . “Bu, yaklaşık yüzde on iki enerji tasarrufu sağlıyor.”


Bununla birlikte, yüzey ısıtma ile gerçekte ne kadar enerji tasarrufu sağlanabileceği, büyük ölçüde enerjinin üretilme çabasına bağlıdır. Merkezi Isıtma, Sıhhi Tesisat ve İklimlendirme Birliği’nden Matthias Wagnitz, “Isıtma, ısının nereden geldiğiyle ilgilenmez, herhangi bir enerji kaynağıyla çalışır” diyor. “Önemli soru, ısıyı ne kadar verimli üretebileceğim?”

Isı pompaları ve panel ısıtma birlikte iyi gider


Kombine bir düşük sıcaklık sistemi olarak ısı pompası genellikle burada başı çeker. Çünkü yerden veya çevreden bedava ısıyı çevreye duyarlı bir şekilde kazanır.

Axel Grimm, “Isı pompaları ve panel ısıtma, ekonomik ısıtma için mutlak bir rüya çifti” diyor. Çünkü yüzey ısıtma, tüm zemin ısıtma yüzeyi olarak kullanıldığından, radyatörlere göre çok daha düşük akış sıcaklıkları gerektirir. Onlar maksimum 35 derece ile idare ederken, radyatörlü konvansiyonel sistemler 55 ila 70 derece arasında ihtiyaç duyarlar.
18 metrekarede yaşamak: küçücük ev bile çok büyük olduğunda


Minik daireler hala bir pazar nişini temsil ediyor, ancak giderek daha fazla insan için çekici hale geliyor. Şehirlerdeki emlak piyasasını rahatlatmaya yardımcı olabilirler mi?

Kötü yalıtım ile yüzey ısıtması çok tüketir


İyi yalıtılmış evlerde, yerden ısıtma en verimli şekilde çalışır çünkü burada enerji gereksinimi çok düşüktür. Federal Tüketici Kuruluşları Birliği’nde enerji uzmanı olan Stefan Materne, “Yeni binalarda yüzey ısıtması aslında zaten standarttır” diyor. “En yaygın yol sıcak sulu yerden ısıtma sistemi kurmaktır.”

Ancak zemin, duvar veya tavan yapısı için yer varsa, yüzey ısıtması mevcut binalara da uyarlanabilir. Ancak yalıtımı az olan binalarda yüzey ısıtması potansiyelini tam olarak geliştiremez. Burada genellikle daha yüksek akış sıcaklıkları gerekir, böylece ısıtma daha fazla enerji tüketir. Axel Grimm, “Ama orada bile radyatörlerden daha verimliler” diyor.

Yüzey ısıtması daha yavaş ısınır


Bir dezavantajı vardır: yüzey ısıtmanın genellikle belirli bir ağırlığa sahip olduğu söylenir. Açıldıktan sonra istenilen sıcaklığa ulaşmaları uzun zaman alır. Daha sıcak dış hava sıcaklıkları ve güçlü güneş ışığı ile, sadece yavaş adapte olurlar. Ayrıca radyatörler kadar kolay açılıp kapanmazlar. Stefan Materne, “Daha sonra çok ısınırsa, sakinler serinlemek için pencereleri açtığında değerli oda ısısı kaybolur” diye açıklıyor.

Ancak, enerji danışmanı, yüzey ısıtmanın bu özel özelliğine uyum sağlanabileceğini keşfeder. “Akşamları sıcaklıkları düşürmeye başlamanın en iyi olduğu zaman ve hoş sıcaklıklar elde etmek için sabahları ısıtmayı tekrar ne zaman açmanın en iyi olduğu zaman biraz denemek yardımcı olur.”


Matthias Wagnitz şöyle açıklıyor: “Sıcaklığın ne kadar hızlı ayarlanacağı, boru sistemlerini ısıtan depolama kütlesine bağlıdır.” Isıtma boruları, nispeten yavaş ısınan veya soğuyan şapın içine gömülüdür. Şap tabakasının ne kadar kalın olduğuna ve boruların zemine ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak, alçalma veya ısınma az ya da çok hızlı hissedilir.

Isı pompaları da soğutabilir


Wagnitz, “Çoğu durumda, sık geçiş yapmaya değmez” diyor. “Yüzey ısıtmanın daha ekonomik bir modda çalışmasına izin vermek en iyisidir.” Ancak geceleri sıcaklıkları düşürmek mümkündür.

Artan çok sıcak yazlar göz önüne alındığında küçümsenmemesi gerekenler: Bir ısı pompası ile yüzeyden ısıtma, yaşam alanını da soğutabilir. Sıcaklıkları bir klima kadar düşürmemelerine rağmen. Matthias Wagnitz, “Ancak bununla zemini iki ila üç derece soğutabilirsiniz” diyor.

Bu modu etkinleştirmek için binanın ısınmasını beklememek önemlidir. Axel Grimm, “Soğutma öngörülü olarak ayarlanırsa, hava akımı ve hava hareketi olmadan hoş ve rahattır” diyor.


Haberler