Ev yemekleri klasiği böyle başarılı olur

semaver

New member
Ev yemekleri klasikleri


Tatlı veya tuzlu ama her zaman lezzetli: patatesli gözlemeLezzetli, sıcak ve yağlı: patatesli gözleme.

© Kaynak: imago/Westend61


Ruh için yağlı yassı kekler: Patatesli krepler, Noel pazarlarındaki tipik yiyecek yelpazesinin bir parçasıdır, ancak evde tadı tüm yıl boyunca güzeldir. Altın sarısı kekleri bu şekilde kızartırsınız.


Kerstin Hergt

21.03.2023 08:29


Bugünlerde kapaklar ve frenler hakkında çok şey duyulabilir ve okunabilir. İyi yemek, kapının dışındaki bazı endişeleri ve sıkıntıları da tamponlayabilir. Bu da bizi daha geniş anlamda, eski moda ve yüksek kalorili, ancak rahatlık ve tutarlılık öneren ev yemeklerine ve daha dar anlamda olmazsa olmazı olan patatesli kreplere getiriyor.

Sıcak ve yağlı olmalı


Kuşkusuz, kalorileri kesinlikle düşük değildir ve büyük bir aile için yemek pişirirken mutlaka enerji tasarrufu yapmanız gerekmez. Ama en azından kendi pilinizi patatesli gözleme ile hızlı bir şekilde şarj edebilirsiniz. Özellikle yemek genellikle tatlı ve tuzlu bileşenleri en iyi şekilde birleştirdiğinden. Bu ülkedeki Noel pazarlarında patatesli kreplerin klasik ikram yelpazesinin bir parçası olması boşuna değil.
Paha biçilemez


Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileriyle size eşlik ediyor.


Pufferın tadı özellikle soğuk mevsimde güzeldir – ama tabii ki ilkbahar ve yaz aylarında da tüketilebilir. Rheinland’da patatesli krep, güney Almanya’da Täschli ve Saksonya’da Keulchen olarak da adlandırılan avuç içi büyüklüğündeki Flatschen, sıcak ve yağlı olmalıdır. Düden, özellikle Kuzey Almanya’da yaygın olan puffer teriminin kökenini, patates hamurunun pişerken çıkardığı “puf” sesiyle açıklıyor.

Patates Krepleri: Elma püresi veya yeşil soslu klasik


Başlangıçta patatesli krepler muhtemelen şimdi Çek Cumhuriyeti olan Bohemya’dan geliyor. “Bramboraky” eskiden doğrudan dökme demir set üstü ocaklarda pişirilirdi. Bugün Çek Cumhuriyeti’nde doyurucu yemeklerin yanında özellikle popülerdirler. Bir varyant, “Cellatın vuruşu” olarak çevrilir. Baharatlı bir sosta dilimlenmiş domuz eti ve soğan karışımı patatesli gözleme haline getirilir.

Almanya’da o kadar rustik bir şekilde zevk almıyor. Kızartılan hamurun şeker ve elma püresi ile tatlandırılması daha olasıdır. Rhein-Main bölgesi, renk ve tat açısından daha deneyseldir ve keklerin genellikle Frankfurt yeşil sosuyla servis edildiği, daha taze ve daha az tatlı sevenler için idealdir.

Eve götürebileceğiniz patatesli pankek tarifi


Aşağıdaki tarif dört kişiliktir: Bir kilo mumlu patatesi soyup yıkayın ve mutfak rendesi üzerinde iri iri rendeleyin. Törpüyü bir kevgir içine koyun ve yaklaşık yarım saat boyunca bir kasenin üzerinde süzülmesine izin verin. Aceleniz varsa, kütleyi bir kurulama bezine koyup kuvvetlice sıkabilirsiniz. Her durumda, sıvıyı alın, ancak ardından suyu dökün, böylece patateslerden yalnızca beyaz nişasta tortu olarak kalır. Bir soğanı ince ince doğrayın ve nişasta, rendelenmiş patates, bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ve bir yumurta ile karıştırın. Tuz ve karabiber serpin.


Bir tavada kızartmak için sıvı yağ veya sade tereyağı kullanın. Her pankek için, sıcak yağın içine iyice yığılmış bir çorba kaşığı hamur koyun ve spatula ile karışımı düzleştirin. Börekleri orta-yüksek ateşte kenarları kahverengi olana kadar yaklaşık 5 dakika kızartın, sonra çevirin. Bazlamalar tavada birbirine değmemelidir. Bitmiş pankekleri mutfak kağıdına boşaltın ve hemen servis yapın veya yaklaşık 80 derecelik fırında sıcak tutun.

Frankfurt yeşil sos için 300 gram maydanoz, tere, frenk soğanı gibi taze otları 200 gram ekşi krema, 150 gram ekşi krema, 150 gram kaymaklı yoğurt ve iki yemek kaşığı mayonez ile karışım yeşil olana kadar püre haline getirin. Her şeyi limon, tuz ve karabiberle tatlandırın.