Etkilenenler neden giderek daha fazla özel hayatlarına çekiliyorlar?

Muqe

New member
Her gün üniversiteye gitmek çok yorucu. Karina Spiess'i rahatsız eden öğretim içeriği değil. Amfideki derse konsantre olmasını engelleyen şey bedenidir. Daha spesifik olarak sindirim sistemleri. Genç kadın şu korku senaryosunu hayal etmeye devam ediyor: Odadaki 200 kişinin ishal olduğunu fark etmesi. Tuvalete gitmek için konferans salonundan hızla çıkışını izliyorum. Çoklu.

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Midesine kramp giriyor ve sürekli ses çıkarıyor. Ortaya çıkan panikle mücadele etmek için sandalye sırasının kenarına oturmasına yardımcı oluyor. Diğer öğrencilerin az önce tuvaleti kullanıp kullanmadıklarını gözlemlemek. Ancak uzun vadede günlük üniversite hayatında kafası dinlenemez. 1997 doğumlu Karina Spiess, sonunda sadece evden ders çalışmaya karar verir.

İrritabl bağırsak sendromu: Birçok yüzü olan bir hastalık

Bunlar Spiess'in yaklaşık 200 sayfalık “Scheissangst” (2023) adlı kitabında anlattığı birçok deneyim ve ihtiyaçtan sadece birkaçı. Artık düzenli ve beklenmedik bir şekilde ishal, mide krampları ve şişkinlikle mücadele ettiğini artık bir sır olarak saklamıyor. Ayrıca ritmi sindirim sisteminin belirlediği hayatı hakkında sosyal medyada açıkça konuşuyor. Kanallarında kendisini agresif bir şekilde “kaka etkileyicisi” olarak tanımlıyor. Spiess'in teşhisi var. İrritabl bağırsak sendromundan veya kısaca IBS'den muzdarip.

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

Bu klinik tabloyla yalnız değil. Tanıma bağlı olarak tahminler, irritabl bağırsak sendromundan etkilenen nüfusun yüzde üç ila 17'si arasında değişmektedir. Araştırmalar şunu gösteriyor: İstatistiksel olarak konuşursak, kadınların hastalanma olasılığı erkeklere göre biraz daha fazladır. İrritabl bağırsak sendromunda semptomlar, tetikleyiciler, hastalığın seyri ve dolayısıyla tedavisi büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Çünkü patolojik değişiklikler bağırsak-beyin ekseninin tamamında bulunabilir ve etkilenen her kişi için farklıdır. İmmünolojik süreçler de rol oynar.

Bağırsak-beyin ekseni nedir?

İnsanlar bağırsakların ve beynin ayrı ayrı çalıştığını düşünürken, artık organlardaki iki sinir sisteminin birbirini etkilediğini biliyoruz. Tam olarak nasıl birlikte çalıştıkları hala belirsizdir ve güncel araştırmaların konusudur. Hastalıkların bağırsaktan beyne, bağırsak-beyin ekseni yoluyla geçebileceği veya bunun tersinin de mümkün olduğu bilinmektedir.

Psikolojik stres, anksiyete ve depresyonun hastalığı teşvik edip etkileyebileceğine, ancak IBS'nin bir sonucu olarak da ortaya çıkabileceğine inanılıyor. Önceki antibiyotik tedavileri, diğer şeylerin yanı sıra, bağırsak iltihabı gibi tetikleyici olabilir. Organik nedenler mutlaka incelenmelidir; Gıda intoleransı gibi genetik faktörler de rol oynayabilir. Tipik semptomlar şişkinlik, ishal, kabızlık, karın ağrısı ve krampları içerir.

İrritabl bağırsak sendromu tanımı: Üç aydan uzun süren semptomlar

İrritabl bağırsak sendromuna ilişkin mevcut kılavuzlarda doktorlar, irritabl bağırsak sendromunun tüm tanımlarının “temel zayıflıkları” olduğundan ve “birkaç açıdan klinik gerçekliği yeterince kapsamadığından” şikayetçidir. Bu eksikliklere rağmen, irritabl bağırsak sendromunu sınıflandıran üç genel nokta üzerinde anlaşmaya varılmıştır:

1. Etkilenenlerin üç aydan fazla süren karın ağrısı ve şişkinlik gibi semptomları var. Bunlara genellikle bağırsak hareketlerindeki değişiklikler eşlik eder.
  2. Etkilenenler bu şikayetler için yardım arıyor. Yaşam kaliteniz önemli ölçüde etkilenecektir.
  3. Semptomlardan diğer klinik tablolara özgü hiçbir değişiklik sorumlu değildir.
Daha net tanımlanmış bir klinik tablo olmadığından, etkilenenlerin çoğu için uygun bir tedavi arayışı zordur. Kılavuzlarda belirtildiği gibi tek bir “standart tedavi” ve “tek tip beslenme önerileri” yoktur. Aksine, bunlar belirsiz kalıyor: tıbbi beslenme tavsiyesi tavsiye edilir, probiyotikler kullanılabilir, ayrıca stresten kaçınma stratejileri ve bol miktarda egzersiz yapılabilir. Bu tam olarak neye benziyor ve hangi çareler tam olarak yardımcı oluyor? Etkilenenlerin tedaviyi yapan doktorla bireysel olarak yollarını bulmaları gerekecek.

Bulgulara yönelik uzun arayışta

Karina Spiess ayrıca irritabl bağırsak sendromunun net bir şekilde teşhis edilmesinin zor veya imkansız olduğunu da deneyimledi. Bir tıbbi muayene yolculuğunu anlatıyor. Gastroenterolog tarafından yapılan testler hakkında: çeşitli kan ve dışkı testleri, MRI, röntgen ve nefes testleri, hastanede anestezi altında mide-bağırsak endoskopisi, karın ultrasonu, EKG, laktoz ve fruktoz testleri.

Sonuç? Özel birşey yok. Doktorlar kronik inflamatuar bağırsak hastalığına dair hiçbir kanıt bulamadılar. Açık bir teşhis yerine tek bir varsayım vardı: Akut mide gribinden sonra “bulaşıcı sonrası irritabl bağırsak sendromu” geliştirmiş olabileceği. Kendisine psyllium kabukları ve probiyotiklerden oluşan özel bir beslenme diyeti önerildi. Bunun ona pek faydası olmadı, diyor Spiess.

İrritabl bağırsak sendromundan etkilenenlerde yüksek düzeyde acı

Bununla birlikte, kılavuzda belirtildiği gibi açık olan şey şudur: İrritabl bağırsak sendromundan etkilenenlerin yaşam kalitesi genellikle diğer kronik hastalıklardan daha fazla olmak üzere önemli ölçüde azalır. Doreen Oelschläger, etkilenenlerin acı seviyesinin ne kadar yüksek olabileceğini biliyor. Alman İrritabl Bağırsak Kendi Kendine Yardım Derneği'nin sözcüsüdür. Kulüp 31 yıldır varlığını sürdürüyor. Şirkete göre ülke çapında 6.000 civarında üye örgütlenmiş durumda. Oelschläger, etkilenen kişilerden her gün e-posta ve telefon alıyor. 20 yaşındakiler, hem erkek hem de kadınlarla yaşlı insanlarla aynı şeyleri bildirdi.

Oelschläger, “Birçok kişi tıbbi sorular konusunda tavsiye istiyor ve uzman arıyor” diyor. Etkilenenler, diğer şeylerin yanı sıra, hastalıklarının ciddiye alınmamasından kaynaklanan hayal kırıklığını da bildirdiler. Belirsizliğin nedeni, pek çok ilacın ya da besin takviyesinin herhangi bir gelişme göstermeden denenmiş olmasıdır. Bunun hakkında konuşmanın utancından. Etkili bir tedavi için uzun süren arayış hakkında. Çoğu durumda altta yatan nedenin ne olduğu açık değildir.

Etkilenenlerin çoğu kendilerine günlük yaşamla nasıl başa çıkabileceklerini soruyor.
Doreen Oelschläger,

Alman İrritabl Bağırsak Kendi Kendine Yardım Sözcüsü

Kulüp sözcüsü, “Etkilenenlerin çoğu günlük yaşamın nasıl idare edilebileceğini merak ediyor” dedi. “Alışverişe gitmek istersem ve yolda on kez tuvalete gitmek zorunda kalırsam, bunun büyük bir etkisi olur.” İrritabl bağırsak sendromundan etkilenen pek çok kişi ona kamusal hayattan giderek daha fazla uzaklaştıklarını anlattı. Örneğin, ulaşılabilir bir tuvalet olmayacağına dair sürekli korku nedeniyle otobüs yolculuğundan kaçındılar. Pek çok kişi ofisten kaçtı ya da çalışmayı tamamen bıraktı çünkü her 20 dakikada bir meslektaşlarından önce tuvalete gitmek zorunda kalmak hoş değildi.

Özel hayata çekilmek mi? Arkadaşlar ve aile anlayışlı olmalı

İrritabl bağırsak sendromu olan kişilerin evden hiç çıkmadığı birçok vakayı biliyor. Oelschläger, “Bu bir kısır döngü yaratıyor” diyor. “Bütün gün evde oturursanız, sindirim sorunlarınız hakkında düşünmek için daha fazla zamanınız olur ve bu durum genellikle daha da kötüleşir.” Bu aynı zamanda aile üyeleri ve arkadaşlar üzerinde de baskı yaratabilir ve onlar da ancak sınırlı ölçüde yardımcı olabilirler. Oelschläger, “Anlayışlı olmalısınız” diye tavsiyede bulunuyor. “Ve planlanmış aktiviteler konusunda esnek olun.”

Örneğin bir randevunuz varsa ve ilgili kişi irritabl bağırsak semptomları nedeniyle randevuyu kısa sürede iptal ederse, bunu kişisel olarak algılamamalısınız. Bu durumda, ormanda yapılması planlanan üç saatlik yürüyüş ertelenebilir ve bunun yerine tuvaletin yakınında bir toplantı yapılabilir. Akut aşamalarda alışveriş yapmayı veya ayak işlerini yapmayı da teklif edebilirsiniz.

Günlerimi karanlık odamda yatakta geçirdim, ara sıra mide kramplarından dolayı hızlıca tuvalete gitmek zorunda kalıyordum, sonra tekrar yatağıma dönüyordum.
Karina Spiess,

İrritabl bağırsak sendromu hastaları

Karina Spiess de akut dönemlerde uzun süre dışarı çıkmaya cesaret edemiyordu. Kendi deyimiyle, kendi dört duvarı onun “güvenli alanı” olarak kaldı. “Günlerimi karanlık odamda yatakta geçirdim, ara sıra mide kramplarından dolayı tuvalete gitmek zorunda kalıyordum, sonra yatağıma geri döndüm” diyor. “Günlük rahatsızlık dışında en büyük sorun, giderek artan utanç duygusuydu.” Yoldaki stratejisi: kimsenin nadiren gitmediğini bildiği en sessiz tuvaleti aramak.

Bugün durum farklı görünüyor. İrritabl bağırsak sendromu devam etti. Ancak bununla başa çıkma şeklimiz değişti. Karina Spiess artık daha az para çektiğini söylüyor. Örneğin, büyük etkinliklere katıldığında öğretmenlerine ve tanıdıklarına haber veriyor. Hastalığı hakkında sosyal platformlarda halka açık konuşuyor. Bu ona irritabl bağırsak semptomlarıyla hiç de yalnız olmadığını gösterdi. Yazar, “Yıllarca dünyadaki en normal şeyden utandım: bağırsak hareketlerinden” diye yazıyor. “Bu konu hakkında daha açık konuşabilseydik, ben de dahil olmak üzere birçok insan için hayat çok daha kolay olurdu.”