Engellilerin çalışma hakkı var

semaver

New member
“Tebrikler” dedi kadın ve bana takdirle baktı, “pek çoğumuz bunu yapamaz.” Biz – bunlar engelli insanlar. Boyum gözle görülür şekilde kısa olan ben ve o, engelli sanatçılara yönelik bir açılış töreninde resimlerini sergileyen sanatçılardan biri. Kadın rolümün ne olduğunu öğrenmek için benimle konuştu ve ben de moderatörlük yapmak üzere sahneye çıkmak üzere olduğumu söyledim. Şaşırmıştı.

Eserleri yaşadığı yerdeki engellilere yönelik bir kurumda yaratıldı. Görünür bir engeli olan birinin serbest meslek sahibi olması ve birincil iş piyasasında olması bu kadının ayaklarını yerden kesti. Beni en çok etkileyen şey, günlük ekmeğim olarak gördüğüm şeyin hala bir istisna olmasıydı. Ama tek yapmanız gereken rakamlara bakmak.

“Biz profesyoneliz”

Yasaya göre, en az 20 çalışanı olan şirketler, işlerin en az yüzde 5'ini engelli kişilere vermekle yükümlü. Bu Almanya'da neredeyse 175.000 şirket anlamına geliyor. Dörtte birinden fazlası engelli kimseyi çalıştırmamayı ve dolayısıyla sözde tazminat vergisi ödemeyi tercih ediyor. Bu vicdanlara yönelik hoşgörü satışı artık daha da arttı. Bu iyi ama yeterli değil. Engellilerde işsizlik oranı genel oranın iki katıdır.

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

Öte yandan, engelli kişilerin nitelikli olma olasılığı engelli olmayan kişilere göre önemli ölçüde daha yüksektir. Biz profesyoneliz. Pek çok şirket artık çeşitliliğe değiniyor; ancak bu moda sözcük, kadınların günlük yaşamda desteklenmesinin ötesine geçmediği sürece, sahte bir söz olarak kalmaya devam edecek.

Şirketler hâlâ ağ kurmak, fikir alışverişinde bulunmak ve iletişim kurma korkularının ve asılsız endişelerin üstesinden gelmeyi öğrenmek yerine ödeme yapmayı tercih ediyor gibi görünüyor. Açılmak isteyen herkes birçok iletişim noktası ve finansman fırsatı bulacaktır. BM Engelli Hakları Sözleşmesi sayesinde engelliler çalışma ve çalışarak geçimlerini bağımsız olarak güvence altına alma hakkına sahiptir. Kapsayıcı bir işgücü piyasasında işinizi özgürce seçme hakkına sahipsiniz.

Kota ne kadar yüksek?

Almanya sözleşmeyi 2009 yılında onayladı ve düzenli olarak gözden geçiriliyor. 2023 yılında Federal Cumhuriyet bu hakların tamamının verilmemesi nedeniyle yeniden kınama cezası aldı. Özel okul ve atölye sistemiyle çok fazla ayrışmamız ve engellilerin birincil işgücü piyasasında iş bulmakta zorlanması, ardından engellilere yönelik atölyelerde asgari ücreti alamamamızla başlıyor bu. Kapsayıcı bir kurumsal kültüre giden yolda şirketlere eşlik eden veya engelli kişilerin serbest meslek sahibi olmalarını destekleyen My Skill veya Found It gibi şirketler bir umut ışığıdır.

Açılışta buluştuğumdan beri çalıştığım her şirkete kotanın ne olduğunu ve varsa neden bu kadar düşük olduğunu sordum. Bu pek çok kişi için hoş olmayan bir durumdur ve bu nedenle en azından engelli kişilerin potansiyelini dikkate almanın ilk adımıdır. Çünkü orası var.

Ninia LaGrande yazar, sunucu ve oyuncudur. Almanya G7 Başkanlığı'nın Fırsat Eşitliği Danışma Kurulu'nda yer alıyor.

Sütunda “Kanepede” Değişen uzmanlar çeşitlilik, farkındalık, kariyer ve sağlık konularında yazıyor.