Elektrikli araçları 25 dakikada şarj edebilecek istasyonlar geliyor

semaver

New member
Siemens Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, 300 kW çıkış gücüne sahip üniteler, elektrikli araçları 25 dakika üzere kısa bir müddetde şarj edecek.

Açıklamada bahse ait değerlendirmeleri yer alan DBE Holding İdare Heyeti Lideri Mehmet Taha Pınar, Siemens ile yeni bir muahede daha imzaladıklarını ve bu kapsamda 50 adet 300 kW çıkış gücüne sahip süratli şarj ünitesi alacaklarını bildirdi.

Pınar, bu yatırım kapsamında alımlarının 350 adete ulaşacağını kaydederek, şu ayrıntıları verdi:

“Four ile yakın vakitte istasyon sayısını artırarak Türkiye genelinde sürdürülebilir bir alt yapı sistemi kurmayı hedefliyoruz. Şu an Türkiye’de genel kullanıma açık yaklaşık 3 bin 500 adet şarj istasyonu var. Bunların yüzde 95’i 22 kW çıkışa sahip ve bu mamüllerin dolum mühletleri 4-6 saati bulabiliyor. Bizim kullanacağımız eserler DC elektrikle 300 kW çıkış gücünde. Doldurma müddetleri araçların bataryalarına nazaran 25 dakikaya kadar düşebilecek.”


“Ağır vasıtaların da elektrikli araç dönüşümünün önünü açmış olacağız”

Mehmet Taha Pınar, kuracakları istasyonların gücünü yenilenebilir kaynaklardan elde ederek büsbütün etraf dostu üretim yapacaklarını kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu imkanla ağır vasıtaların da elektrikli araç dönüşümünün önünü açmış olacağız. Türkiye’nin birinci rapidcharger’larını Siemens ile Türkiye’de kuruyor olmak bizler için heyecan verici. Elektrikli araçlar noktasında ülkemizin bir dönüşüm içerisinde olduğunu biliyoruz. bununla birlikte blokzinciri bazlı teknolojilerin her alanda faaliyetini artıracağı şuuruyla de geleceği planlıyoruz.
Sağlayacağımız hizmetin, Kyoto Protokolü kapsamında sıfır karbon aslıyla hizmet verebilmesi istikametinde blokzinciri entegrasyonlu altyapımızı sunuyor olacağız. hem de şarj hizmeti sağlarken; blokzinciri-elektrik depolama-talep dengeleme-yenilenebilir güç üretiminin tam entegre çalışacağı bir alt yapı için Ar-Ge faaliyetlerimizi tamamlamak üzereyiz.”


“Karbon nötr bir iktisat için çalışıyoruz”

Siemens Türkiye İdare Konseyi Lideri ve Üst Yöneticisi (CEO) Hüseyin Gelis de sürdürülebilirlik asıllı büyüme stratejileri kapsamında hayata geçirdikleri stratejileriyle karbon nötr bir gelecek için çalıştıklarını belirterek, bu alanda evvelarinin karbondan arındırma, etik, yönetişim, kaynak verimliliği, eşitlik ve istihdam edilebilirlik olduğunu bildirdi.

“Gelecek için bugünü dönüştürme” yaklaşımıyla hareket ettiklerini aktaran Gelis, hedefi olan teknoloji üreterek sanayilere, etrafa ve dünyaya yarar sağlamayı hedeflediklerini anlattı.

Gelis, “İş birliği yaptığımız ve hizmet verdiğimiz kurumların güç verimliliği ve sürdürülebilirlik çalışmalarına takviye olmak ve karbon nötr bir geleceğe katkı sunmak en değerli maksadımız. Sürdürülebilir bir gelecek için elektrikle çalışan araçların kıymetinin şuurundayız. Emeli olan teknoloji bakış açımızla bu alanda süratli şarj üniteleri üretiyor, kullanıma sunuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.