Dolabın içini boşaltmak: bahar temizliği için toplama ipuçları

semaver

New member
Dolabı boşaltmak, sürekli ertelediğiniz şeylerden biridir. Evet, ara sıra kıyafetlerinizden kurtulmalı ve etrafı toparlamalısınız. Sonunda, kafa karıştırıcı bir kaos hızla ortaya çıkar. Tüm kıyafetlerin olduğu devasa dolabın görüntüsünde, kişi arzusunu hızla kaybedebilir. Entropiye bir son vermek için, nasıl motive olacağımıza ve hızlı ve kolay bir şekilde nasıl arınacağımıza dair birkaç ipucumuz ve püf noktamız var.

Dolabın altını üstüne getirmek: Kendimi nasıl motive ederim?


Bütün başlangıçlar zordur. Aynı şey dolabı temizlemek için de geçerli. Dolu bir dolabın özgürleştirici hissi size yetmiyorsa, kendinize bir ödül sunarak kendinizi motive edebilirsiniz. Örneğin, boş bir gardırop, bir sonraki alışveriş gezisi için iyi bir nedendir. Ve şimdi yeni kıyafet almak için gerekli bozukluğa sahip olmadığınızı söylüyorsanız, size şu motivasyonu öneriyoruz: Yıpranmış tişört, pantolon, elbise ve kazaklarınızı paraya çevirin ve alışveriş bütçenizi tamamlayın.

Gardırobun boşaltılmasına yardımcı olan arkadaşlar veya akrabalar da motive edici bir faktör olabilir. Özellikle eski favori kıyafetler söz konusu olduğunda sizin için son seçimi yapabilirler. Ama aynı zamanda birbirinizi de iyi tanımalısınız ki bu anlaşmazlıklara yol açmasın.

Dolabın altını üstüne getirmek: Bunu yapmanın en iyi yolu nedir?


Bir strateji olmadan, kişi genel bakışı hızla kaybeder, yalnızca yarısını yönetir veya en kötü durumda, düzenin gerçekten yaratılması gereken yerde daha da fazla kaos yaratır. İşte yeni düzenli gardırobunuz için adım adım rehberimiz:

  1. Dolabınızı tamamen boşaltın
  2. Bir genel bakış alın. Tüm kıyafetleri yere veya yatağınıza yayın.
  3. Giysilerinizi üstlere, tişörtlere, pantolonlara, kazaklara vb. göre sıralayın.
  4. Her bir parçaya bakın ve içgüdülerinizi dinleyin. Artık bir giysiyle rahat hissetmiyorsanız, onu ayırın.
  5. Bir parçadan emin değilseniz durumunu kontrol edin. Bazen karar vermenize yardımcı olabilecek küçük delikler, soluk renkler veya diğer eskime belirtileri olabilir.
  6. Hala emin olmadığınız kıyafetleri şimdilik özel bir yığın halinde bir kenara koyun.
  7. Gözden ırak, akıldan ırak: eski kıyafetlerinize ne kadar çok bakarsanız, o kadar çok şüpheniz olabilir. Ayrıştırılan her şey doğrudan çöp torbasına gider.
  8. Özel günler için özel kıyafetleri ayırırken bunu aklınızda bulundurun. Yakında bir düğüne gidiyorsanız, tüm takım elbiselerinizi ve elbiselerinizi atmamak daha iyidir.
Dolabın içini boşaltmak: Hangi giysilerin gerekli olduğuna nasıl karar veririm?


Hangi kıyafetlerin sizin için vazgeçilmez olduğunu öğrenmek için kendinize şu soruları sorun:


“En sevdiğim tişört ve kot pantolonum hangisi?”

“Kış için hangi ceket veya süveter kesinlikle gereklidir?”

“En sık hangi ayakkabıları giyerim?”


Seçici olun ve biraz radikal olun. Sadece en önemli kıyafetleri dolaba geri koyun. Bir seçim yaptıktan sonra, sıralarken her bir giysiyi yeniden değerlendirin ve kararınızı yeniden gözden geçirin.

Çok büyük veya çok küçük olan kıyafetleri toplayın veya atın.


Tutmak mı yoksa atmak mı? Doğru kararı nasıl veririm? Kendinizi kandırmayın ve kendinize karşı dürüst olun. Soruyu ve olası adımı olabildiğince açık ve gerçekçi bir şekilde ele almaya çalışın. Kötü bir satın alma işlemi yaptınız ve şimdi giyilmemiş öğeleri doğrudan çöp kutusuna atmaktan rahatsız mı oldunuz?


Sadece giysiyi giy ve günün geri kalanında giy. En kötüsü, her zaman daha sonra çözebilirsin. Ve en iyi senaryoda, kötü bir satın alma olduğunu düşündüğünüz şeyi giymekten mutlu olacaksınız ve hiçbir şeyden pişmanlık duymayacaksınız.

Dolapta düzen yaratmak için hangi stratejiler kullanılıyor?


Bir seçim yaptıktan sonra, kıyafetlerinizi dolaba geri koymayın. Eski düzen sisteminizi sorgulayın. Zaman ayırın ve pratik ve rahat edeceğiniz bir sistem düşünün. Örneğin kullanılmış ama kirli olmayan çamaşırlar için fazladan bir alan bırakın. Örneğin, yatağın önündeki ünlü giysi yığınından kaçınabilirsiniz.

Kırışıklıkları önlemek için pantolon ve kazaklar katlanmak yerine askılara asılabilir. Dolaptaki kıyafetlerinizi renklerine göre sıralarsanız, hangi kıyafetlerin birbiri ile kombinlenebileceğini de hızlıca bileceksiniz. Bu da her gün kıyafet seçmeyi kolaylaştırıyor.

Eşarp, kemer veya çorap gibi aksesuarlar en iyi şekilde gardıroptaki çekmecelerde veya bölmelerde saklanır. Ayrıca, en sevdiğiniz öğeler her zaman kolayca erişebileceğiniz bir yerde olmalıdır. Zamanınız kısıtlı olsa bile her zaman dolabınızdan çıkarabileceğiniz bir “acil durum kıyafeti” oluşturmak da mantıklıdır.

Gelecek kış ve yaz için kıyafetleri nasıl düzgün bir şekilde saklayabilirim?


Yer sıkıntısı çekiyorsanız kalın kışlık mont ve botlarınızı yazın başka bir yerde saklayabilirsiniz. Mevsimine göre temiz ve kuru ihtiyacınız olmayan kışlık veya yazlık kıyafetlerinizi bir kutuya veya sandığa koyabilirsiniz. Ancak dikkatli olun: bodrumda istiflenen giysiler hızla küflenebilir veya küflenebilir. Bu nedenle, hava geçirgenliği olan pamuklu veya keten giysi torbaları kullanın. Güvelerden korunmak için lavanta çuvalları veya sedir ağacı parçaları ile de kıyafetlerinizi böceklerden koruyabilirsiniz.

Sıralanan kıyafetleri ne yapacağım?


Atılan giyim eşyalarını Vinted (eski adıyla Vinted) veya eBay seri ilanları gibi çevrimiçi platformlarda satabilirsiniz. Alternatif olarak, yerel bit pazarları da iyi bir seçenektir. Sosyal alışveriş arıyorsanız, kendi kıyafetlerinizi diğer kullanılmış kıyafetlerle değiştirebileceğiniz kıyafet takas partilerine de göz atabilirsiniz.

Son olarak, kullanılmış parçaları Kızıl Haç veya sosyal mağazalar gibi hayır kurumlarına bağışlamayı düşünmelisiniz. Ayrıca kıyafet yığınlarını eski kıyafet kutularına götürebilir veya yakın arkadaşlarınıza veya akrabalarınıza verebilirsiniz. Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda, mümkün olduğunca çok giysiyi çöpe atmaktan kaçınmalı, bunun yerine pek çok giysiyi çöpe atmalısınız.