çikolata sağlıklı mı Ve hangi çeşidin en fazla kalorisi var?

semaver

New member
Saf, fındıklı, bar olarak, Paskalya tavşanı veya pralin – çikolata çeşitlerinde neredeyse hiç sınır yoktur. Elbette kişisel tercihler var ama dürüst olmak gerekirse: eriyen şekerin tadı her zaman güzeldir. Bununla birlikte, vücut üzerindeki etkileri söz konusu olduğunda, farklı suşlar arasında büyük farklılıklar vardır. Peki hangi çikolata daha sağlıklı ve hangisinden kaçınmalısınız?


Önce çikolata tutkunlarına kötü haber: Çikolata çeşitlerinin hiçbiri sağlık için vazgeçilmez değildir. Berlin Charité’den beslenme araştırmacısı Stefan Kabisch, sağlığı teşvik edici bir etkiye sahip olabilecek bazı bileşenler olduğunu açıklıyor. Bununla birlikte, bunlar diğer birçok gıdada da bulunur. Çalışma doktoru, “Çikolata yemeden kolayca sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz” diyor.
hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.


Çikolatanın daha sağlıklı mı yoksa daha az mı sağlıklı olduğunu öğrenmek istiyorsanız, üç ana bileşenin oranına özellikle dikkat etmelisiniz: yağ, şeker ve kakao. Kısacası, ne kadar çok şeker varsa, çikolata o kadar sağlıksız – ne kadar çok kakao, o kadar sağlıklı ama aynı zamanda o kadar çok yağ. Bitter çikolata daha fazla kakao ve daha az şeker içerdiğinden, daha hafif çikolatalardan daha sağlıklı kabul edilebilir. Bununla birlikte, aynı zamanda daha fazla kaloriye sahiptir.

Bitter çikolata bar başına 100’e kadar daha fazla kalori içerir


Diğer birçok besinden farklı olarak çikolata söz konusu olduğunda hangi türün sağlığınız için daha iyi olduğu konusunda paketin üzerindeki enerji değerlerine bakmak yanıltıcıdır. Diyetisyenler Derneği’nden (VDD) Claudia Krüger, “Bir gram yağda dokuz kilokalori, bir gram şekerde dört kalori vardır” diye açıklıyor. Sonuç: beyaz çikolata, bitter çikolatadan 100 gramda 100 kilokaloriye kadar daha fazla içerir.

Bitter çikolata neden hala daha sağlıklı? Beslenme uzmanı Kabisch, “Saf şekerin vücut için hiçbir faydası yoktur, ancak kakao yağları yararlı bileşenler içerir” diye açıklıyor. Doymamış yağ asitleri bunun için çok önemlidir. Beslenme araştırmacısı, “Kakao yağı en sağlıklı bitkisel yağ değildir, ancak en azından bazı doymamış yağ asitleri içerir” diye açıklıyor.

Doktor, bitter çikolatanın daha sağlıklı olmasının bir başka nedeninin de kakaonun hafif çeşitlerdeki kadar ağır işlenmemesi, yani hala biraz daha orijinal bir biçimde bulunması olduğunu açıklıyor. Çikolatanın “iyi” bileşenleri için bir avantaj.


    Plastik kaplarda sebze ile buzdolabını açın.  Çözünürlük ve yüksek kaliteli güzel fotoğraf *** Plastik kaplarla açık Buzdolabı Sebze Çözünürlük ve yüksek Kaliteli Güzel Fotoğraf

    Plastik kaplarda sebze ile buzdolabını açın.  Çözünürlük ve yüksek kaliteli güzel fotoğraf *** Plastik kaplarla açık Buzdolabı Sebze Çözünürlük ve yüksek Kaliteli Güzel Fotoğraf

“Diyet uzun süreli kilo kaybı için etkili değildir”


Birçok insan kilo vermek ister, ancak çok azı bunu kolay bulur. İnsanlar genellikle hızlı bir şekilde tekrar kilo alırlar. Peki uzun vadede etkili olan bir diyet var mı?

Polifenoller: Koyu bitki pigmentleri sağlıklıdır


Diyetisyen Krüger, “Kakao çekirdeği, sağlık görevlerini üstlenen yaklaşık 400 farklı içerik içerir” diyor. Doymamış yağ asitlerine ek olarak, bu aynı zamanda çok sayıda polifenolün yanı sıra mineralleri ve proteinleri de içerir.


Bu, sözde ikincil bitki maddelerinin büyük bir grubudur. Kabisch, her bir bileşiğin insan vücudunda tam olarak nasıl çalıştığını, maddelerin çok çeşitli olması nedeniyle tam olarak belirlenemeyeceğini söylüyor. Bununla birlikte, bir grup olarak, kakao polifenollerinin normal alım miktarlarında genellikle sağlıklı olduğu varsayılabilir.

Polifenoller antioksidanlar arasındadır. Hücrelere zarar verebilecek serbest radikallere karşı koruma sağlarlar. Bu nedenle yaşlanma sürecini yavaşlattığı ve hatta kanseri önlediği söylenir. Ancak insan vücudundaki bu etki kesin olarak kesin değildir.

Çikolata kalp krizi ve felç riskini azaltabilir


Öte yandan, bir grup polifenol biraz daha iyi araştırılmış gibi görünüyor: flavonoidler. Bunlar sadece kakaoda değil, aynı zamanda kahve, yeşil çay, çilek, fındık, bitkisel yağlar ve şarapta da bulunan koyu renkli bitki pigmentleridir. Kardiyovasküler hastalıkları önlediği görülüyor.


Bu aynı zamanda Alman İnsan Beslenmesi Enstitüsü’nün 2010 yılında yaptığı ve insanların her gün bitter çikolata tükettiği bir araştırmaya da karşılık geliyor: “Kalp krizi ve felç riskinin neredeyse yüzde 50 oranında azaldığı görüldü” diyor Krüger. Ancak diyetisyen şunu vurguluyor: “Katılımcılar günde yalnızca yedi gram çikolata aldı – bu yaklaşık bir parça.” Bu nedenle çikolatanın sağlığı geliştirici etkisi, ancak çok az miktarda tüketenler tarafından beklenebilir. Ve burada da bitter çikolatanın bir avantajı var: Kabisch, “Tadı çok acı olduğu için kimse ondan üç bar yemez – doz pratikte kendi kendini sınırlar” diyor.

Çikolata ve Psyche


Öte yandan, ruh hali üzerindeki etkisi ne olacak? Ne de olsa çikolatanın insanı mutlu ettiği söylenir. Kakao, psikoaktif maddelerden biri olan teobromin maddesini içerir. Acı madde, yapısında kafeine benzer ve bu nedenle sinir sistemini uyarıcı bir etkiye sahiptir. Ancak çikolatanın içerdiği miktarın gözle görülür bir etki için yeterli olup olmadığı şüphelidir.

Kakao çekirdeğinde de bulunan biyojenik aminler için durum benzerdir. Kabisch, bunların nörotransmitterlerin yapı taşları olduğunu, bu nedenle davranış ve ruh üzerinde olduğu kadar serotonin metabolizması üzerinde de bir etkinin düşünülebileceğini açıklıyor. Ancak konuyla ilgili çalışmalar ihtiyatla ele alınmalıdır. Gözlemler, çikolata yiyen insanların daha mutlu olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Ancak bunun nedeni, daha yüksek bir gelire sahip olmaları ve bu nedenle daha fazla çikolata alabilmeleri olabilir. Beslenme araştırmacısı, “Temiz sonuçlara ulaşılamayacak kadar çok bozucu faktör var” diyor. Ayrıca bu tür çalışmalar genellikle çikolata üreticileri tarafından yaptırılmaktadır.

Bu nedenle çikolatanın sağlıkla gerçekten ilgili olan yönleri sınırlıdır. Diyetisyen Claudia Krüger bu nedenle seçim yaparken ve yemek yerken bilinçli keyif almaya odaklanmanızı tavsiye ediyor. Uzman, “Olumlu bir etki yaratmak istiyorsam, bundan hoşlanmalıyım” diyor. Sonuç olarak, etki sadece bedeni değil, aynı zamanda hayata karşı tutumu da etkiler. “Çünkü o zaman sadece malzemelere sahip olmakla kalmıyorum, çikolatamı da gülümseyerek yiyebiliyorum.”