Bunu İngilizlerden öğrenebilirsiniz.

semaver

New member
Kral Charles III’ün taç giyme töreni, İngilizlerin açık havada yemek yemeyi ne kadar sevdiklerini gösterdi. deneyim: Törenin ertesi günü tüm ülke yeni hükümdarını özel bir şekilde sokak partileri ve pikniklerle kutladı.


O Pazar öğleden sonra 67.000 sözde büyük öğle yemeği vardı. Bütün mahalle dışarıda birlikte kutladı, hatta Başbakan Rishi Sunak’ı Downing Caddesi’ne davet etti. Sahilde, parkta veya sokakta piknik gerçekten de Britanya’daki günlük yaşamın önemli bir parçasıdır.

Doğu Sussex’in güney İngiliz ilçesindeki Glyndebourne, belki de bunun en iyi kanıtıdır. Lewes yakınlarındaki kır arazisi, yalnızca ülkenin en ünlü opera evlerinden birinin ve dünyaca ünlü bir opera festivalinin yeri değildir. Glyndebourne ayrıca adanın en iyi piknik yeri olarak kabul edilir. Burada hava güzel olduğunda ziyaretçiler ceviz ağaçlarının altında ya da doğrudan göl kenarında battaniyelerinin üzerinde birlikte yemek yemek için otururlar.

Glyndebourne: İngiliz pikniği için en iyi yer


Manor Başkanı Gus Christie, “Üyelerimizin çoğunun favori yerleri var ve onu almak için erken geliyorlar” dedi. “Bu, deneyimin ayrılmaz bir parçası.” 2000 yılında yönetim kurulunu babasından devralan Christie için piknikler her zaman vazgeçilmez olmuştur: “Bahçemde piknik yapan insanlar tüm hayatım boyunca yanımda oldular.” öğle yemeği için bahçede futbol ve kriket oynamayı bırakmak zorunda kalmak. “Ama artılar da vardı – sonsuz bir çilek kaynağı gibi!”

Çoğu zaman olduğu gibi, piknik neredeyse kesinlikle Büyük Britanya’da icat edilmedi – eski zamanlarda başka yerlerde uygulandığı söyleniyor. Ancak bugünün bakış açısından İngilizler onu kurdu, geliştirdi ve yüzyıllar boyunca kurtardı. Tartışmalı Lord Protector Oliver Cromwell’in yemeğini 1654’te Londra’daki Hyde Park’ta servis ettiği söyleniyor. Ancak piknik, 19. yüzyılın sonlarında, ülkesinde çok sayıda mutfak başarısından sorumlu olan Kraliçe Victoria’nın saltanatı sırasında gerçekten popülerdi. Neyse. Her şeyden önce, açık havada yemek yemeyi sevdiği söyleniyor.

Kraliçe Victoria, piknik kültürü için bir etkileyiciydi


Bu süre zarfında İngiltere, yemeğin yanı sıra battaniye, çatal bıçak takımı, bardak ve tabakların da bulunduğu piknik sepetinin de doğum yeriydi. Adadaki şarküterilerde hala standart ürün yelpazesinin bir parçasıdır.

Stephen Caulfield piknik sepetlerini geleneksel yöntemlerle el işi yapıyor. Güney İngiltere’deki Worthing’den sepet üreticisi, 38 yıldır Sussex Willow Baskets markası altında faaliyet gösteriyor. “Yıllar içinde gelişen bir dizi farklı sepet şekli yapıyorum” diyor. “Bazılarında bardaklar veya şişeler için yerleşik bölmeler var.” Diğerleri, müşterilerin istediği gibi yapar.İyi donanımlı - piknik için: Glyndebourne'daki bir gösteriye giden opera hayranları.


İyi donanımlı – piknik için: Glyndebourne’daki bir gösteriye giden opera hayranları.

© Kaynak: IMAGO/Grant Rooney


Lüks alışveriş merkezi Fortnum & Mason, piknik spesiyaliteleri için Londra’nın en iyi adresidir. Şirket arşivlerinden de okunabileceği gibi, 19. yüzyılda dolu piknik sepetleri konusunda uzmanlaşmıştı. Görünüşe göre o zamanlar yüksek talep görüyordu: En az on iki şişe şampanya, altı şişe Fransız beyaz şarabı, altı şişe Alman beyaz şarabı, iki şişe brendi ve altı şişe su ile dolu on iki kişilik Derby sepeti. Istakoz salatası, güvercin turtaları, jöleli domuz kafası, pişmiş jambon, ekmek, peynir, marula sarılı tereyağı ve şeftali vardı. Daha sonra Glyndebourne’dakiler gibi operaları hala takip edebilenler için iyi.

Piknik sepetinde jambon, humus, zeytin ve rosto


Birkaç yıl önce bir İngiliz margarin üreticisi, İngilizlerin bugünlerde piknik sepetlerini nelerle doldurduğunu belirledi: Serrano veya Parma jambonu, humus, zeytin ve rozbif. Ev yapımı ürünler çoğu kişi için önemlidir: Ankete katılanların dörtte biri ekmek ve kek bile pişirdiklerini belirtti. Büyük çoğunluğun bakış açısından, çabalar sonuç veriyor – Britanyalıların dörtte üçü bugünün pikniğinin her zamankinden daha iyi olduğuna inanıyor.
hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.


Ama piknik sepetindeki klasikler hâlâ güncel. Visit Britain, geleneksel yemeklerin bir listesini derledi – bunlar arasında Scotch yumurtaları (kıyma ile kaplanmış ve kızartılmış haşlanmış yumurtalar), taç giyme tavuğu (mango köri soslu tavuk), flapjack’ler (yulaflı krepler), kekler ve patates salatası yer alır.


Baş aşçı Steve Groves, ziyaretçilerin yemek dahil tüm ekipmanları önceden sipariş edebildiği Glyndebourne’da vejetaryen seçeneklerin de hazırlandığını vurguluyor. “Bu yılın vejeteryan öne çıkanları arasında kestane mantarı kompostosu, ızgara enginar, yer mantarlı çam fıstığı sosu ve Sussex berry pavlova yer alıyor.”

Eğilim, yeniden kullanılabilir tabaklara doğru


Ve bütün bunları neyle yiyorsunuz? Tek kullanımlık ambalajlar söz konusu olduğunda İngilizler bir nevi dünya şampiyonu olsalar bile, gerçek bir piknik sepetinde yeniden kullanılabilir tabaklar bulunmalıdır. Güvende olmak istiyorsanız, bulaşık makinesinde yıkanabilir plastik versiyonlarını kullanabilirsiniz, ancak giderek daha fazla insan mutfak dolabından eski güzel bardaklara ve tabaklara yöneliyor. Glyndebourne’da piknik battaniyelerinin üzerinde gümüş çatal bıçak takımlarını bile görebilirsiniz.

Almanya’da giderek daha fazla sürdürülebilir tek kullanımlık sofra takımı var – şeker kamışından ve palmiye yapraklarından kompostlanabilir tabaklar ve ayrıca tahtadan yapılmış çatal bıçak takımı. NRW tüketici merkezi, yıllar önce bazı ürünleri inceledi. Vardığı sonuç: “Klasik tabak ve çatal bıçak takımı kullanmak daha iyidir.”

Geriye bir soru kalıyor: Pek çok kişinin sürekli yağmurla ilişkilendirdiği bir ülke olan İngiltere’de piknik yapmak neden bu kadar popüler? Glyndebourne şefi Groves, “Her zaman çok fazla güneş ışığımız olmuyor,” diye itiraf ediyor, “bu yüzden en iyi şekilde yararlanmayı seviyoruz!” İstatistiklere bir bakış, önyargıyı yine de bir perspektife oturtuyor: Londra’da yıl boyunca düşen yağışlar, Roma, Sidney veya New York’takinden daha az yağmur dağıtıyor.