Bu numara ile yumrular daha uzun süre dayanacak

semaver

New member
Yer kirasında veya evde


Patatesleri saklamak: Bu numara sayesinde daha uzun süre saklanabilir.Patatesler bahçede de saklanabilir.

© Kaynak: Monika Skolimowska/dpa-Zentralbild/dpa


Patatesleri uygun şekilde saklamak o kadar kolay değil. Bahçede bir toprak yığını oluşturmak istemiyorsanız, yumruların evde daha uzun süre dayanabilmesi için birkaç ipucu ve püf noktası düşünebilirsiniz.Sebastian ScheffelPatatesleri kendisi eken veya hemen büyük bir çuval satın alan herkes, doğru saklama sorunuyla karşı karşıya kalır. Çünkü patatesler hızla filizlenmeye başlar veya yumrular büzülür. Birkaç ipucu ve püf noktası ile bu durum önlenebilir ve patatesler uzun süre yenilebilir durumda kalır.

Patateslerin saklanması: toprak kirası ne anlama geliyor?


Yüzlerce yıldır depo olarak kullanılan klasik, toprak kirası. Bu birden fazla değil yerdeki delik. Böylece patateslerin kapalı alanda saklanması gerekmez. Bahçede yerlerini bul. Bunun için bir tane olmalı kısmen gölgeli ve çok nemli olmayan bir yer seçin, yağmur suyu iyi tahliye olabilmelidir.

Önce bahçede büyük bir çukur kazılarak bir toprak yığın yapılır. Boyut, kaç patatesin saklanacağına bağlıdır. Daha sonra çukurun dibine yaklaşık beş santimetre kalınlığında bir tabaka yerleştirilmelidir. kum. Örneğin, üzerine bir tane koyarsın tavşan teliböylece hiçbir fare aşağıdan patateslere ulaşamaz.


Ardından gerçek depolamayla başlayabilirsiniz: tek katmanda pipet yumruları yan yana koyarsanız, yine saman ve patatesleri. Bunu istediğiniz sıklıkta tekrarlayabilirsiniz. Patateslerin samanla iyice doldurulmuş olduğuna dikkat etmek önemlidir. Sonunda çukur kapatılır tahtalar hangisine mesela çalı çırpı kaplayabilir. Sıcak günlerde küf oluşumunu önlemek için zemin yığınını havalandırmanız gerekir.

Toprak yığınının tek başına patates için kullanılması gerekmez. Diğer uzun ömürlü sebze ve meyveler, örneğin Elma, armut, lahana, kereviz, havuç ve diğer kök sebzeler bu şekilde saklanabilir.

Patatesleri içeride saklayın


Herkesin kendi bahçesi yoktur ve orada bir çukur kazamaz. Ancak evde kat kirası avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

  • Patatesleri kendiniz ekiyorsanız, hasattan sonra saklamadan önce kurumaya bırakmalısınız.
  • patates tercih edilmelidir yan yana düz, yığın halinde saklanmak yerine. Bu şekilde baskı noktalarından kaçınılabilir.
  • Genellikle kendilerini sunarlar bodrum, kiler depo için. Yumrular yaklaşık olarak ideal bir sıcaklıkta olması gerektiğinden dört ila sekiz santigrat derece saklanabilir. Patatesler on dereceden itibaren filizlenmeye başlar. bu filizlenmek karanlıkta saklanarak da önlenebilir. yanına bir kutu alabilirsin gazete kağıdı örtün de çuval bezi uygundur.
  • Ama çok soğumamalı: önce patatesler gelmeli don korunmak için Bu yüzden asla dondurucu içinde saklanmak Buzdolabı bunlar yalnızca geçici olmalıdır. Patatesler çok soğuduğunda içindeki nişasta şekere dönüşür ve tadı tatlıdır.
  • Patates tüm meyve ve sebzelerle iyi gitmez. Diğer kök sebzelerle aynı odada saklanması sorun yaratmaz. Ancak Elma, armut, erik veya şeftali yumrulardan biri olmalı uzak durun. Çünkü patateslerin filizlenmesini hızlandıran olgunlaşma gazı etileni yayarlar. Ayrıca soğanlar ihraç edilmesini teşvik edebilir.
  • patates gerekir havadar depolanmış nem birikmeyecek ve çok çabuk çürüyecek şekilde olmalıdır. depolama plastik poşetler bu nedenle tabudur. Düzenli vites değiştirme havalandırmaya yardımcı olur.
Ayrıca sadece hasar görmemiş patatesler daha uzun süre saklanmalıdır. Çürük patatesler hızla çıkarılmalıdır.

Patatesler ne kadar süre saklanır?


Doğru şekilde saklandığında, patatesler birkaç ay süren. Süpermarkette satılan yumrular da kışın depolanan maldır. Bir istisna, yeni patatesler: İki ay sonra yenilmelidir.

Patatesler çürümüş veya çok buruşmuşsa, onları işlememek daha iyidir. mikroplar patatesleri güzelce soyup çıkarırsanız ilk başlarda sorun olmaz. Sadece mikroplar birkaç santimetre uzunluğunda olduğunda onları yemeyi bırakmalısınız. Mikroplar ne kadar uzun olursa, o kadar fazla solanin patates içerir. Bu madde zehirlidir. Ayrıca yeşil noktalar solanin belirtisidir. İşlemden önce lekeler cömertçe kesilmelidir.

Soyulmuş patatesleri nasıl saklarsınız?


soyulmuş patates kısa süre saklanabilir. Bunu yapmak için, onları bir kaba koyun ve üzerlerini örtün. su ve verir limon suyu veya asetik asit katma. Bir litre su için birkaç damla yeterlidir. Örneğin patatesleri geceden fırına koyabilirsiniz. Buzdolabı yer. Bununla birlikte, bu saklama yöntemi, patateslerin lezzetini ve besinlerini çalar.