Boğaz kaşıntısına ne iyi gelir?

Muqe

New member
Kuru ısıtma havası, boğazda sürekli bir kaşınma – soğuk algınlığı çoktan aşılmış olsa bile öksürük genellikle haftalarca kalır. Ve özellikle çok sayıda insan şu anda soğuk algınlığı yaşıyor. Robert Koch Enstitüsü'ne (RKI) göre, akut solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığı şu anda 100.000 kişide 7.000'dir.


Peki kuru öksürük tam olarak nedir ve buna karşı ne yardımcı olur? Alman Genel Tıp ve Aile Hekimliği Derneği yönetim kurulu üyesi Sabine Gehrke-Beck ve Alman Pnömoloji Derneği eski yönetim kurulu üyesi Thomas Köhnlein bunu biliyor.

Gerhke-Beck, öksürükle ilgili S3 kılavuzunun yazarlarından biridir; Köhnlein, “Öksürüklü yetişkin hastaların tanı ve tedavisi” S2k kılavuzunun güncel revizyonunu koordine etmektedir. Burada kuru öksürükle ilgili en önemli soruların yanıtlarını veriyorlar.

Kuru öksürük nedir?


Thomas Köhnlein: Kural olarak öksürük başlı başına bir hastalık değil, vücudun bir uyarana verdiği reflekstir. Öksürüğün amacı solunum yollarında ve bronşlarda üretilen mukusun dışarı atılmasıdır. Öte yandan kuru öksürükte neredeyse hiç mukus üretilmez ve bunun “verimsiz” olduğu kabul edilir. Bu şu anlama gelir: Mukoza zarları iltihaplı ve kırmızıdır, ancak öksürük kurudur. Verimli bir öksürükle bile, alt solunum yolu olan bronşlardaki mukusun tamamını öksürerek atmak çoğu zaman mümkün olmaz. Böylece salgı tutulumu hissi kalır ve siz hala öksürmeye devam edersiniz. Her iki öksürük türü de rahatsız edicidir.

Kuru öksürüğün geçmesi ne kadar sürer?


Sabine Gehrke-Beck: Tahriş ortadan kalktığında kuru öksürük de ortadan kalkar. Soğuk algınlığı ortalama 18 gün sürer.

Ne zaman doktora başvurmalısınız?


Gehrke-Beck: Yüksek ateş, nefes darlığı veya göğüs ağrısı yaşıyorsanız bir doktora başvurmalısınız. Özellikle mevcut akciğer ve kalp hastalıklarınız varsa. Çünkü altta yatan hastalık öksürükle daha da kötüleşebilir. Sekiz haftadan uzun süren öksürükler değerlendirilmelidir. Uzun süredir sigara içme, kilo verme, gece terlemesi veya kanlı balgam öyküsü varsa bu durum özellikle acilen gerçekleştirilmelidir.


Köhnlein: Öksürük üç haftaya kadar sürüyorsa buna akut öksürük, birkaç haftadan sonra ise kronik öksürük adı veriliyor. Altı hafta sonunda herhangi bir iyileşme olmazsa acilen aile hekiminize başvurmalısınız. Birçok hasta, doktora gitmeyi gereksiz yere uzun süre erteliyor. Özellikle de sigara içiyorlarsa. Yıllardır tolere edilen “sigara içenlerin öksürüğü” mutlaka akciğer hasarının bir işareti değildir, ancak bronşit gibi diğer hastalıkları maskeler.

Kuru öksürük ne kadar tehlikelidir?


Gehrke-Beck: Neyse ki tehlikeli nedenler nadirdir. Soğuk algınlığı ve bronşit veya sinüs enfeksiyonları önemli ölçüde daha yaygındır. Öksürüğün nedeni kalp yetmezliği veya pulmoner emboli gibi bir nedense boğaz ağrısı, burun akıntısı ve vücut ağrıları gibi tipik enfeksiyon belirtileri görülmez. Ancak genellikle nefes darlığı veya daha önce geçirilmiş hastalıklar gibi nedene işaret eden ek uyarı işaretleri de vardır.Sabine Gehrke-Beck, Alman Genel Tıp ve Aile Hekimliği Derneği yönetim kurulu üyesi


Sabine Gehrke-Beck, Alman Genel Tıp ve Aile Hekimliği Derneği yönetim kurulu üyesi

Kaynak: DEGAM / Antje Boysen

Kuru öksürük neden akşamları kötüleşir?


Köhnlein: Bu izlenim çok yaygındır, ancak henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bir varsayım, dinlendiğiniz için öksürüğün akşamları daha belirgin olduğudur.


Gehrke-Beck: Kuru öksürük genellikle yatarken (mukus nazofarinksten solunum yollarına aktığında), kuru havada (ısıtılmış hava) ve kuru mukoza zarlarında (açık ağızdan nefes alırken) daha da kötüleşir. Bunların çoğu akşam saatlerinde bir araya geliyor. Öksürük aynı kalsa bile muhtemelen akşamları daha kötü hissedilir çünkü uykuya dalmanızı etkili bir şekilde engeller.

Bu ev ilaçları gerçekten soğuk algınlığına yardımcı oluyor


Burun akıntısı veya cızırtılı boğaz: Soğuk mevsim geri döndü. Rahatsız edici semptomlardan kurtulmak için insanlar çeşitli ev ilaçlarına başvuruyorlar.

Kaynak: dpa

Kuru öksürüğünüz olduğunda uyumanın en iyi yolu nedir?


Gehrke-Beck: Başınızı kaldırın veya başınızın altına kalın bir yastık koyun ve vücudunuzun üst kısmı hafifçe yukarıda olacak şekilde uyuyun. Pencereleri açın, kaloriferi kapatın, burun spreyi çekin, yatağın yanına içecek bir şeyler koyun ve şekersiz tatlılar emdirin. Çoğu öksürük bastırıcı için plasebo etkisi gösterilmiştir.

Modern düşünce, belirli koşullar altında öksürüğün bastırılmasına en fazla katkıda bulunan şeyin aktif bileşenlerin kendisinden ziyade tat ve kıvam olduğunu varsayar. Bu aynı zamanda plaseboların neden genellikle iyi etkilere sahip olduğunu ve balın neden çocuklar üzerinde de etkili olduğunun gösterildiğini açıklayabilir.


Thomas Köhnlein, Alman Pnömoloji Derneği Dijital Tıp Çalışma Grubu'nun sözcüsü ve öksürük konusunda uzmandır.

Thomas Köhnlein, Alman Pnömoloji Derneği Dijital Tıp Çalışma Grubu'nun sözcüsü ve öksürük konusunda uzmandır.


Thomas Köhnlein, Alman Pnömoloji Derneği Dijital Tıp Çalışma Grubu'nun sözcüsü ve öksürük konusunda uzmandır.

Kaynak: Mike Auerbach


Köhnlein: Bu verimsiz öksürükler ve kuru öksürükler için işe yarar. Ancak üretken öksürükler için buna karşı tavsiyede bulunacağım. Öksürüğün kesinlikle fizyolojik bir amacı vardır, yani mukusun öksürülmesidir. Akciğerleriniz sigara veya hastalık nedeniyle zaten hasar görmüşse, mukusun daha sonraki ikincil enfeksiyonlar için iyi bir üreme alanı oluşturma riski artar.

Kuru öksürüğe en hızlı ne iyi gelir?


Gehrke-Beck: Yardım etmenin en hızlı yolu, bir yudum almak, bir pastil emmek veya biraz temiz, soğuk hava almak gibi acil bir önlem almaktır. Ayrıca her öksürük öksürük refleksini yeniden tetikleyebileceği için öksürüğün mümkün olduğu kadar bastırılması da önerilir.

Köhnlein: Reçetesiz satılan ve genellikle bitki kökenli olan öksürük kesici ilaçlar, öksürük dürtüsüne karşı yalnızca sınırlı ölçüde yardımcı olur. Enfeksiyon zaman alır. Ancak çok fazla içki içerek ve orta derecede egzersiz yaparak vücudunuza yardımcı olabilirsiniz.


Kaburga otu veya İzlanda yosunu gibi kuru öksürükler için ev ilaçları vardır. Bu en azından bir başlangıç. Örneğin kodein, ister üretken ister verimsiz olsun, bulaşıcı öksürüklere yardımcı olur. Ancak genellikle üç veya dört hafta sonra reçete edilirler.

Bazen öksürük bir enfeksiyon değil, alerjik reaksiyonun bir parçasıdır – özellikle de şimdilerde ilkbaharda. Daha sonra setirizin, loratadin veya ebastin gibi antihistaminikler yardımcı olur. Alerjik yükü ve dolayısıyla öksürme dürtüsünü azaltırlar.


Araştırmacılar kansere karşı mRNA aşıları üzerinde çalışıyor.

Araştırmacılar kansere karşı mRNA aşıları üzerinde çalışıyor.

Kansere karşı aşı yakında mı gelecek?


Modern tedavilere rağmen birçok insan için kanser tanısı ölüm cezasıdır. Biontech, Moderna ve Curevac gibi şirketler gelecekte mRNA aşılarıyla tümörlerle daha iyi mücadele etmek istiyor. Peki kanser basitçe enjekte edilebilir mi?

Temiz hava kuru öksürüğe iyi gelir mi?


Gehrke-Beck: Isıtılmış hava ve kuru, aşırı sıcak odalar elverişsizdir. Temiz hava iyidir. Ancak çok soğuk ve kuru hava bazen kuru öksürüğü daha da kötüleştirebilir.

Kuru öksürük nedeniyle hastalanır mısınız?


Köhnlein: Enfeksiyonun diğer tüm semptomları (ses kısıklığı, bulantı ve ateş) azaldıysa çalışabilirsiniz. O zaman öksürük, zaten üstesinden gelinmiş bir soğuk algınlığının artçı şokudur. Bu durumda patojenler zaten ortadan kaybolmuştur ancak solunum yollarındaki onarım süreçleri halen devam etmektedir. Buna enfeksiyon sonrası öksürük adı veriliyor; böylece meslektaşların enfekte olma konusunda endişelenmesine gerek kalmıyor. Öksürük bir ila iki hafta sonra geçmelidir. Sadece çok nadir durumlarda enfeksiyon sonrası öksürük üç aya kadar sürer.