Bakan Varank ve Nebati, Togg’un direksiyonuna geçti

semaver

New member
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakanlar Varank ve Nebati, Togg’un Gemlik tesisini ziyaret etti.

Ziyarette bakanlara Bursa Valisi Yakup Canbolat, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, AK Parti Bursa milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Zafer Işık, Ahmet Kılıç, Osman Mesten, Emine Yavuz Gözgeç, Vildan Yılmaz Gürel, Atilla Ödünç ve Refik İtina, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Ömer İleri, Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcıları Hasan Büyükdede, Çetin Ali Dönmez, Mehmet Fatih Kacır, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Gemlik Belediye Lideri Mehmet Uğur Sertaslan ve AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan eşlik etti.Bakanlar Varank ve Nebati, burada Togg idaresiyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri ve Togg İdare Heyeti Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, Anadolu Kümesi İdare Konseyi Lideri ve Togg İdare Heyeti Lider Yardımcısı Tuncay Özilhan, Şiddetli Holding İdare Heyeti Lideri ve Togg İdare Şurası Üyesi Ahmet Nazif Kuvvetli, Anadolu Kümesi İdare Konseyi Başkanvekili ve Togg İdare Konseyi Üyesi Kamil Süleyman Yazıcı, Turkcell İdare Konseyi Lideri ve Togg İdare Konseyi Üyesi Bülent Aksu, Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Togg İdare Şurası Üyesi Osman Yılmaz, BMC Üst Yöneticisi ve Togg İdare Konseyi Üyesi Murat Yalçıntaş, Şiddetli Holding Mali İşler Kümesi Lideri ve Togg İdare Heyeti Üyesi Cem Köksal, Güçlü Holding İdare Konseyi Üyesi Olgun Güçlü, Anadolu Kümesi Üst Yöneticisi ve Togg Yatırım Komitesi Üyesi Hurşit Güçlü, Güçlü Holding Üst Yöneticisi ve Togg Yatırım Komitesi Üyesi Ömer Yüngül ile Togg Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş katıldı.Tesisin yüzde 76’sı tamamlandı

sonrasındasında Varank ve Nebati ile birlikteindekiler Togg Gemlik tesisinin inşaatında incelemelerde bulundu. İncelemelerde 1491 işçinin çalıştığı Togg’un Gemlik tesislerinin makine ve sınır kurulumları hariç yüzde 76’sının tamamladığı bilgisi verildi. Tesiste inşa edilen test pistinde de sona yaklaşıldığı aktarıldı.

İncelemelerin akabinde iki bakan Togg’un birinci üretilecek SUV modelinin en üst versiyonunun kırmızı beyaz renkli test aracının direksiyonuna geçti. birinci vakit içinderda Togg’un koltuğuna oturan Bakan Nebati, “Türkiye’de Bursa’da Gemlik’te kendi üretimimiz olan Togg SUV modelinin en üst versiyonunda genel müdür ve milletvekillerimizle birlikte oturuyoruz. Bu harikulade bir his.” sözlerini kullandı.

Bakan Nebati Togg’un test sürüşünde


Togg Üst Yöneticisi Karakaş’ın yardımcı pilotluğunu yaptığı Bakan Nebati’ye AK Parti Bursa milletvekilleri Ahmet Kılıç, Refik İhtimam ve Atilla Ödünç eşlik etti. Bakan Nebati, test pistinde iki tıp attı.

Bakan Varank, kabine arkadaşı Nebati için “Gördüğünüz üzere arabayı bırakmıyor Aslında bir iki cins da ben atacaktım lakin müsaade etmiyor.” esprisini yaptı. Bakan Nebati’nin deneme sürüşü daha sonrası yaptığı birinci yorum, “Harika hayli oldukça düzgün. Benim testimi geçti. Allah güzelini kılsın inşallah.” oldu.

Bakan Varank Togg’un test sürüşünde


Öğrencilere Togg sürprizi

çabucak sonrasında Bakan Varank da Karakaş eşliğinde sürücü koltuğuna oturdu.

Togg’un art koltuğunda Bakan Varank’ın toplumsal medya üzerinden yaptığı davet kararı davet edilen iki öğrenci yer aldı. Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri Sena Bahadıroğlu ve Ferit Yiğit Balaban, Varank’ın test sürüşüne eşlik etti.

Aracın direksiyonunda değerlendirmelerde bulunan Bakan Varank, “Dışardan da içeriden de albenisi var. İnsan içine girince kendini inançta hissediyor, son teknoloji bir eser olduğu için gurur duyuyor. Bunu Türkiye’den mühendislerin, teknik insanların yapmış olması, baştan sona Türkiye’den çıkmış olması fazlaca pahalı bir iş. Araç piyasaya çıktığında yalnızca biz değil, 84 milyon gurur duyacak.” diye konuştu.

Varank’ın sürüş daha sonrası, “Uçtuk hakikaten, ivmelenmesi fazlaca güzel arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bu işi bu biçimde başarmış olmaları, bu kadar başarılı bir araba üretmiş olmaları hakikaten gurur verici.” değerlendirmesinde bulundu.‘Dönüşen sanayiye cevap’

Mobilite ekosisteminin epeyce süratli dönüştüğünü belirten Varank, “Dünyada sanayi epeyce süratli dönüşüyor. İşte bu araç, aslında Türkiye’nin dönüşen sanayiye verdiği yanıt. Biz Togg ile Türkiye’deki bilhassa tedarikçileri yan endüstriyi bütün üreticileri de dönüştürmüş olacağız. Sanayimizi dönüştürmüş olacağız. bu biçimde işaret fişeği bir projenin ortasında arkadaşlarımızla birlikte yer almak nitekim gurur verici.” diye konuştu.

Varank’a eşlik eden öğrencilerden Sena Bahadıroğlu da “Arabayı fazlaca hoş buldum, epey keyifliydi.” dedi. Ferit Yiğit Balaban da “Bakanımız arabayı fazlaca hoş kullandı. çok konforlu ve güvenlik hissi veren bir otomobil bakanımıza bile dayanabildi ise…” sözünü kullandı.Vekillerden beğeni topladı

Deneme sürüşünde bakanlara eşlik eden AK Parti Bursa Milletvekili İhtimam, “Öncelikle Bursa’da üretilmesi, dünya yollarında olması hepimiz için memnunluk verici.” değerlendirmesinde bulundu. AK Parti Bursa Milletvekili Kılıç, “Togg’un bu teknoloji mükemmelinin ortasında olmak muazzam bir şey. Sayın Bakanımızın da Gürcan Bey’in de mihmandarlık yapması başka bir hoşluk.” dedi. AK Parti Bursa Milletvekili Ödünç de “Türkiye’de, Bursa’da üretilen Togg dünya yollarında inşallah.” diye konuştu.