Bahar yorgunluğu: nedenleri, belirtileri, önlemleri – bahar yorgunluğuna karşı yapabilecekleriniz

Muqe

New member
Bahar yorgunluğu: neden – ve bu konuda ne yapabilirsiniz?Sürekli yorgunluk, özellikle işte bir sorundur: beyin düzgün çalışmaz ve sürekli esneme rahatsız edicidir. Kulaklara masaj yapmak yardımcı olabilir.

© Kaynak: kontrastwerkstatt – Fotolia


Kış nihayet bitti. Aslında vücudumuz enerjiyle dolup taşmalı. Ancak bunun yerine, kurşun gibi bir yorgunluktan rahatsız oluyoruz. İşte açıklama ve yapabilecekleriniz.heidi beckerHannover. Her gün pazartesi gibi hissettiğinizde, gözleriniz yaşardığında ve esnemek normal nefes almak kadar önemli hale geldiğinde, bahar yorgunluğuna takılıp kalırsınız. Ama bahar yorgunluğu diye bir şey var mı? Ve sürekli uyumak isteme duygusu hakkında gerçekten ne yapabiliriz?

Sürekli yorgun: Hormonlar suçlu


Yeterince uyuduğunuzdan ve herhangi bir sağlık kısıtlamasının rol oynamadığından eminseniz, ilkbaharda bu kadar yorgun olmanızın nedeni ne olabilir? Techniker Krankenkasse, doktorlar uzun bir süre bu mevsimsel yorgunluğun kışın yeterince vitamin almamamızdan kaynaklandığını varsaydılar. Bugün doktorlar ilkbaharda iki hormonun dengesiz olduğundan şüpheleniyor ve bu semptomları tetikliyor: melatonin ve serotonin. Melatonin iyi bir gece uykusu sağlar ve serotonin iyi bir ruh hali sağlar.


Peki bu kurşuni yorgunluğa karşı ne yapabiliriz? Bir noktada hormonlarımız tekrar değişti – genellikle sadece birkaç hafta sonra. Yaz aylarında güzel hava beklentisinin, barbekülerin ve açık havuz ziyaretlerinin tüm yorgunluğu nasıl uzaklaştırdığını hissedebilirsiniz. Ve o zamana kadar? İşte yorgun olmanıza rağmen nasıl iyi bir ruh hali içinde kalabileceğiniz ve yazı dört gözle bekleyebileceğiniz konusunda birkaç ipucu.

Yorgunluğu görmezden gelin: Yorgunluğa aktif olarak karşı koyun


Aslında en önemli şey yorgunluğu görmezden gelmektir. Bu kulağa kolay gelmiyor. Ancak ne kadar aktif olursak, vücudumuz tekrar aktif bir günlük rutine o kadar alışır. Ayrıca güneş ışığının her bir ışınını – tercihen güneş gözlüğü olmadan – emmeye çalışmalısınız. Kesinlikle kaçınılması gereken şey, öğleden sonra uykusudur. Vücudumuz ne kadar haykırsa da gün ortasında uyumak hormon dengesini daha da bozar. Uzmanlar, kısa bir yürüyüşün yorgunluğu gidermeye yardımcı olabileceğini tavsiye ediyor.

Her zaman yorgun: uyanıkken yiyin ve için


Başta gelen yorgunluk aslında bilinçli beslenme ile kontrol altına alınabilir. Uzmanlar her zaman yeterli miktarda su içmeyi öneriyor. Günde 2 litreye kadar, konsantrasyon problemlerini ortadan kaldırır – kendimizi daha zinde hissederiz. Bu arada, metabolik süreç vitamin alımıyla da desteklenebilir. Meyve ve sebzeler artık menünün kapsamlı bir parçası olabilir. Tabii ki, kafein alımı aynı zamanda yorgunluğun kısa bir süreliğine uzaklaştırılmasına da yardımcı olur. Ancak düzenli olarak kahve içerseniz artık bu etkiyi pek hissetmezsiniz çünkü vücut kafeine alışır.

Mart kışından sonra: meteorolog “ilk gerçek bahar günü” görüyor


Kuşlar cıvıl cıvıl, güneş parlıyor, havada bahar var ve birdenbire gökten tekrar kar taneleri düşüyor. Şimdi böyle mi kalıyor?

© Kaynak: Haberler

Sabahları yorgunluktan kurtulun


Sabahları düzgün bir şekilde uyanamıyorsanız, bunu kafeinsiz yapabilirsiniz: soğuk bir duşla. Kalkar kalkmaz soğuk su ile irkilmek ilk başta cazip gelmiyor elbette ama: alıştıktan sonra sabahları yorgunluğunuzu daha çabuk üzerinizden atıyor ve güne zinde başlıyorsunuz. Sabahları buz gibi duş almak size aşırı geliyorsa, dönüşümlü duşlarla başlayın. Çünkü vücudumuzun hızlanmasına da yardımcı olurlar.

Enerji rezervlerini etkinleştirin: Temiz hava ve müzikle


Kim bilmiyor ki: Öğle yemeği molası yeni bitti ve kendimizi inanılmaz derecede yorgun hissediyoruz. Bu sorunu önlemek için taze hava ile enerji rezervleri harekete geçirilebilir. Sadece başınızı dışarı uzatın ve birkaç derin nefes alın – bu harikalar yaratabilir.

O zamana kadar gerçekten uyanmadıysanız: kulaklıklar açık, müzik açık. En sevdiğiniz şarkı sizi iyi bir ruh haline sokar ve aynı zamanda formda kalmanızı sağlar.

Doğrudan masanızda: yorgunluğunuzu atın


İşteyken masanızdan bir an bile ayrılamıyorsanız, akupresürü denemelisiniz: iki parmağınızla kulak memelerinize birkaç saniye masaj yapın. Bir enerji artışı hızla başlar. Gerekirse tekrarlayın. Başka bir seçenek: kollarınızı ve bacaklarınızı birkaç saniye sallayın ve bu egzersizi bir kez daha tekrarlayın.

Nane: Yorgunluğu çiğneyin


Yorgunluk da sıklıkla nane aromalı sakızlarla çiğnenerek giderilebilir. Tadı sizi uyandırır ve çiğneme, artan kalp atışından dolayı beyne giden kan akışını uyarır.