Ayrım yapmadan karnaval: Hangi kostümler tabu?

semaver

New member
İnsanlar kostüm seçerken daha dikkatli oluyor

Ayrım yapmadan karnaval: Hangi kostümler tabu?

Kılık değiştirmeler karnavalın bir parçasıdır.

© Kredi bilgileri: Jonathan Borba/Unsplash

Bu karnaval. Ancak, kültürel sahiplenme hakkındaki tartışma göz önüne alındığında, kılık değiştirmiş ne kadar aptalca özgürlük var? Karnaval sırasında bazen politik doğruluk eksikliği olsa da, kostüm seçiminde yeni bir hassasiyet var.

Kerstin Hergt

02/12/2023 11:47

Bir şeyh harem hanımıyla poz veriyor, rastalı peruklu adam Çinli pirinç toplayıcısına kadeh kaldırıyor, küçük kovboylar ve Kızılderililerin eğlencesi arasında – bir karnaval kostümü için ilham en iyi eski fotoğraf albümlerinde bulunmaz. Aksi takdirde, kültürel sahiplenme şüphesine maruz kalır veya yabancı kültürlere karşı saygısız ve önyargılı olarak algılanır. Konu giyinmeye geldiğinde karnavalda aptallar ne kadar özgür?

Marie Fisch, 25 yıldır Düsseldorf’ta bir kostüm kiralama şirketinde çalışıyor. Akki’nin seçebileceği 1000’den fazla kostümü var. Kılık değiştirmekten nefret edenler bile burada eli boş gitmedi, diyor. “Ama satmadığımız bir şey var,” diye vurguluyor, “o da ayrımcı giysiler.” Fisch, yeni bir hassasiyet olduğunu söylüyor. Bir “orman insanı” olarak yürümek, kara yüzle yüzleşmek kadar uygun değildir. Bazen kendisi de kostüm diken fon yöneticisi, “‘Oz Büyücüsü’ndeki korkuluğun kıyafeti için serideki son küçük rafya eteği kullandım” diyor. Basmakalıp Hint kostümlerini uzun zaman önce bir kenara attı. Bunun ayrımcı giyim anlayışıyla hiçbir ilgisi olmadığını açıklıyor. Talep de artık orada değil.

İnsanlar kostüm seçerken daha dikkatli oluyor

Akki ayrıca tiyatro grupları için kostümler sağladığından, diğer ülkelerin geleneksel kıyafetlerine dayalı kostümler de bulunmaktadır. Ancak karnaval için müşteriler başka bir şey arıyorlar: Fisch, “Bu yıl kostüm seçerken dikkatli olmak özellikle dikkat çekici” dedi. Müşteriler güzel bir sari veya Çin mantosuna hayran olabilir, ancak çoğu kişi bunu bir karnaval kostümü için fazla narin bulur. Gerekçe genellikle kimsenin kimseyi gücendirmek istememesidir.

Philipp Hoffmann da bu uyarıyı onaylıyor. Tarihçi, Köln Gümrük Dostları ve Destekçileri derneğinin genel müdürüdür. Ona göre karnaval “yaşayan bir gelenek, folklor değil. Büyükbabalık yok, biz de bir balonun içinde kutlamıyoruz. Aksine, sosyal meselelerle yakın bir bağlantı vardır. Bu, şu anda çeşitlilik ve kültürel ödenek hakkındaki tartışmaları da içermektedir. Son beş yılda, özellikle gençler arasında büyük bir duyarlılık gelişti” diyor Hoffmann. Ona göre Corona yılları bu gelişmeyi yeniden hızlandıracaktı: “Karnavalın acil bir şekilde durması gereken pandemi, toplumsal söylemle bağlantılı olarak bir katalizör görevi gördü.” Eşit haklar ve entegrasyon da büyük sorunlar.

Tarihçi: Karnaval “toplumun aynasıdır”

Politik doğruluk ve karnaval – nasıl birlikte gidiyorlar? Korona öncesi yıllarda törensel toplantılarda cinsiyetçi, ırkçı ve ayrımcı şakalar ve kıyafetler alışılmadık bir durum değildi. Kendinizi kasten bir orman sakini kılığına sokmamak veya karnavalı şişman bir takım elbiseyle kutlamamak, bununla dalga geçebilecek insanlar için düşünceli bir davranıştır. Ancak bu, herkesin böyle gördüğü ve dikkate aldığı anlamına gelmez. Hoffmann, “Kıyafetimle kimseyi rahatsız etmem umurumda değil diyenler de var elbette ama karnavalın dışında da ilgisizlik ve saygısızlık olabiliyor. O toplumun aynası” diyor. şunu vurguluyor: “Ayrımcı kostümler temelde tabudur.”

Kostümümle kimseyi gücendirmem umurumda değil diyenler de var elbette ama karnaval dışında da ilgisizlik ya da saygısızlık bulunabilir.
Köln Gümrük Dostları ve Destekçileri Derneği Genel Müdürü Philipp Hoffmann

Karnaval, yüzyıllardır dünyanın ve koşulların tersine çevrilmesi olmuştur – kılık değiştirmenin yardımıyla. Başlangıçta, insanlar esas olarak diğer tarafın rolüne kaydılar: Cesur Hıristiyanlar, şeytanları ve iblisleri taklit ettiler, sıradan vatandaşlar, tıpkı eski Roma’daki Saturnalia’da olduğu gibi, “beşinci mevsim” in habercisi, köleler olarak otorite asasını devraldı. Beyler giyinmiş ve tam tersi. Ama “josamme jeck” olmanın geçmişte zaten sınırları vardı. Bundan tam 200 yıl önce Köln’de, Prusyalıların bu saçma sapan hareketleri yasaklamalarını engellemek için “çılgın günler” düzenlendi: Bir “düzenleme komitesi” kuruldu. 10 Şubat 1823’teki ilk Shrove Pazartesi alayı, kutlamaların geçmişte olduğu gibi kontrolden çıkmamasını sağlamayı amaçlıyordu. Kılık değiştirmenin de sınırları vardı: o zamanlar çağdaş üniformalar ve ulusal nişanlar giymek yasaktı. Tarihçi Hoffmann, “Bu, polis ve ordunun yolsuzluğunu önlemek içindi” diye açıklıyor. 1823’ten beri kullanımda olan “kıvılcım birlikleri” otoriter tavırları hicvetti, ancak o zaman bile fantezi üniformaları giydi.

Joshua Tschink (solda) ve Rene Schneemann, Eichsfeld'deki ilk eşcinsel kraliyet çifti.

Joshua Tschink (solda) ve Rene Schneemann, Eichsfeld'deki ilk eşcinsel kraliyet çifti.

“Karnaval her zaman küçük bir CSD’dir”: Katolik Eichsfeld’deki ilk eşcinsel kraliyet çifti

Rene Schneemann ve Joshua Tschink, Aşağı Saksonya’nın güneyindeki Eichsfeld’deki ilk eşcinsel karnaval prensi çifti. Zor gençlik, prenslerin rol model işlevi ve karnaval ile Christopher Street Day’in ortak noktaları hakkında ikisiyle bir sohbet.

Karnaval trendleri: aşk, süper kahramanlar, çocukluk hayalleri

Rheinland’daki en büyük kostüm kiralama şirketlerinden biri olan Deiters şirketi için giyinirken sloganı: “İstediğin kişi ol.” Ve aslında, bir kostüm genellikle kişi hakkında günlük giyimden daha çok şey söyler. Karnaval sırasında kişisel hayaller ve özlemler bir anda şekillenir: Deiters’ta bu zamanlarda kırmızı eşyalar ve kalpli aksesuarlarla “aşkı” ön planda görürsünüz. Ancak çocukluk anıları da önemli bir rol oynuyor: 1990’ların Super Mario gibi kahramanları ve Ahoj-Brause gibi ürün kostümleri moda.

Marie Fisch, yıllardır durmayan belirli bir çocukluk hayali için bir talep görüyor: “Kaç tane yetişkin kadının prenses olmak istediğine inanamazsın.” Bir süredir piyasada olmayan ama şimdi geri dönüş yapan bir başka klasik de hem Fisch hem de Hoffmann ve Deiters’a göre palyaço. Sadece makyajınıza dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, hızla bir korku palyaçosu olursunuz. Bu şüpheli bir kostüm.

Ve kılık değiştirmekten nefret edenler ne yapar? Hoffmann kırmızı kartondan bir burnu tavsiye ediyor: “Her zaman işe yarar.”