Araba devinden Türkiye’ye dev yatırım: Bursa’da üretilecek

semaver

New member
enault Group Türkiye CEO’su ve Oyak-Renault İdare Şurası Lideri Hakan Doğu, “Yatırımlarımıza Türkiye’ye duyduğumuz sarsılmaz inanç doğrultusunda orta vermeden devam edeceğiz. Yeni duyurumuz, bu kararlılığımızın somut bir göstergesidir” dedi. Yeni jenerasyon COLT, tıpkı Clio modelinde olduğu üzere Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı’nın modüler CMF-B platformunda üretilecek. Yeni araç 2023’ün 4. çeyreğinde Avrupa’da satışa sunulacak. Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı’nın “kazan-kazan” ideolojisine dayalı işbirliği stratejisi ve Renault Group’un Oyak Kümesi ile 52 yıldır süregelen esaslı iştiraki, Yeni Kuşak Mitsubishi Colt’un Oyak-Renault Bursa Fabrikası’nda üretilmesi sonucu ile daha da güçleniyor.

Renault Group Türkiye CEO’su ve Oyak-Renault İdare Şurası Lideri Hakan Doğu, mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söylemiş oldu:

2,3 milyar euro’luk katkı

“Renault Group olarak 1969’dan bu yana Türkiye’de Oyak Kümesi iştirakinde esaslı ve başarılı bir biçimde ve 21 yıldan bu yana da dal başkanı sıfatıyla varlık göstermekteyiz. Binek araç üretiminde başkan pozisyonunda olan ve üretiminin yüzdü 80’ini ihraç eden Oyak-Renault Bursa Fabrikası Türkiye’nin en çok ihracat yapan şirketleri içinde 3. sırada yer alıyor ve Türkiye’nin toplam ihracatına yıllık 2,3 milyar avroluk katkıda bulunuyor (2021 rakamı). 150’den çok noktadan oluşan yaygın satış ve satış daha sonrası servis ağıyla Renault ve Dacia markalarının dağıtım faaliyetini yürüten Renault MAİS A.Ş., Türk otomotiv pazarına en geniş yelpazede eser sunan şirketlerin başında geliyor.

Oyak-Renault Bursa fabrikasında üretilen Clio ve Megane Sedan yıllardır tüketiciler tarafınca en epey tercih edilen modeller içinde yer alıyor. 2000 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığımız yatırımların toplamı 2 milyar avro düzeyinde bulunuyor. Yatırımlarımıza Türkiye’ye duyduğumuz sarsılmaz itimat doğrultusunda orta vermeden devam edeceğiz. Yeni duyurumuz, bu kararlılığımızın somut bir göstergesidir” dedi.