Anahtar olarak kabul ve mesafe

semaver

New member
Muhtemelen herkes bir noktada kendini kızgın, üzgün, kötü bir ruh halinde veya stresli hissetmiştir. Bazen kendimizi hoş olmayan duygusal bir durumda buluyoruz. Bunun derin nedeni çoğunlukla yaşam koşullarının olmasını istediğimizden farklı olmasıdır. İçimizdeki bir iç ses, “Böyle olmamalıydı” der ve kötü ruh hallerinin ya da duyguların büyük bir kısmının nedeni bu direniş tutumudur.

Bakış açınızı değiştirmek yardımcı olabilir

Shakespeare, “Hamlet”te bu konuyla ilgili bilgece bir içgörü ortaya koymuştur: “İyi ya da kötü diye bir şey yoktur, ama düşünce öyle yapar.” Bu tutum bizi olayların öznel algılanması ve değerlendirilmesi üzerinde düşünmeye davet eder. Bir şeyi iyi ya da kötü olarak algılayıp algılamadığımıza sonuçta düşüncelerimizin ve yorumlarımızın karar verdiğini ve buna karşılık gelen duyguların içimizde ortaya çıktığını ileri sürer. Kötü olanın olayların kendisi değil, onları iyi ya da kötü gösteren düşünce tarzımız olduğunun farkına vararak, bakış açımızı sorgulama ve gerekirse değiştirme gücüne sahip oluruz.

Bu, hayatı daha kolay yaşamamıza yardımcı olabilir. Uygun dahili sorular destekleyici olabilir. İşte birkaç örnek: “Olanlar gerçekten dram mı?” Veya: “(Sözde) kötünün içindeki iyi nedir?” Ayrıca çok yararlı: “Bir hafta veya bir ay içinde bunun hakkında nasıl düşünürdüm? Bakış açısındaki değişiklik “Bu düşünce beni iyi hissettiriyor mu?” sorusuna yol açabilir.

Kabullenmek acıyla baş etmenin en iyi yoludur

Kişisel olarak hoş olmayan durumlarla karşı karşıya kaldığımda “Her zaman daha kötü olabilir” ifadesini seviyorum. Bu farkındalık, reddedilme ve direnişten tevazu ve minnettarlığa içsel bir geçişle yakından bağlantılıdır.

Hoş olmayan duygularla başa çıkmanın bir başka yöntemi de şu içgörüye dayanmaktadır: “Eğer bir sorununuz varsa ve onu yaşamak istemiyorsanız, o zaman zaten iki sorununuz var demektir.” Bu, Budist psikolojisinden gelen çok temel bir ampirik gerçektir. İster duygusal ister fiziksel acı olsun, başlangıçtaki acı önlenebilir de olmayabilir de. Ancak iç dirençten kaynaklanan ikinci acının önüne geçilebilir. Nasıl? Kabul yoluyla. Burada kastedilen istifa değildir. Hoş olmayan bir durumla ilgili bir şeyler yapabiliyorsanız sorun değil. Ama eğer değilse, o zaman bu duruma evet demek, acıyla baş etmenin en iyi yoludur.

Düşüncelerinizden uzaklaşın

Bu tutumu nasıl geliştirebilirsiniz? Bir yandan bu düşünceye ilişkin bilgilerle, diğer yandan meditasyon yoluyla. Meditasyon yoluyla şu andaki durumun ne olduğunu algılamayı ve kabul etmeyi öğreniriz.

Üçüncü yöntem ise kendinizi düşüncelerinizden uzaklaştırmaktır. Bunun arkasındaki fikir, düşüncelerimizin olduğu ancak bunların gerçek olmadığıdır. Örneğin, üzerinde yaprakların yüzdüğü bir nehir hayal edin. Sonra düşüncelere dönün ve onları birer birer geçen yaprakların üzerine yerleştirin.

Helmut Nowak, farkındalık ve stres yönetimi koçu ve öğretmenidir ve düzenli olarak nasıl daha bilinçli yaşamayı öğreneceğinizi anlatıyor. Yazara şu adresten ulaşılabilir: www.achtszeit-und-co.de.

Sütunda “Kanepede” Değişen uzmanlar ortaklık, farkındalık, kariyer ve sağlık konularında yazıyor.