Almanya’nın müzik festivalleri kriz yazına başlıyor

semaver

New member
Bu dalda bir sorun varsa, genellikle burada, Hocheifel’de görülen ilk daldır. Her yıl Haziran ayı geldiğinde Rock am Ring festivali burada yapılır. Çok günlü açık hava, büyüklüğü, önemi ve açık hava takvimindeki (sismograf) erken tarihi nedeniyle Alman müzik festivalleri arasında önde gelen fuar gibi bir şeydir. Şu anda alışılmadık titreşimleri kaydetmesinin, Eifel’in altındaki volkanik süreçlerle hiçbir ilgisi yok. Ama farklı türden bir köpürmeyle. Nürburgring’den canlı cumhuriyete doğru yayılıyor.


Aynı zamanda, bugünlerde Rock am Ring çevresinde olup bitenler, yüzeysel olarak, tamamen şüphe duyulmadan gerçekleşiyor gibi görünüyor. Cuma günü öğle saatlerinden beri ziyaretçiler geniş alana akın ediyor ve akşam geç saatlerde statülerine uygun parlak bir tavan döşemesi olan Foo Fighters oynayacak. Tenacious D Cumartesi için rezerve edildi, Kings of Leon geliyor. Toplam 70 performans kendilerini duyurdu, hard rock mega satıcıları, nu-metal ikonları, Alman rap’in şu anki en üst seviyesi de orada, Apache 207 veya KIZ Ve elbette, Toten Hosen olmadan hiçbir şey işe yaramaz. Pazar günü kapak. Her şey her zamanki gibi değil mi?

Bu yıl Rock am Ring’e katılması beklenen 70.000 müziksever için, büyük ölçüde her şey normalmiş gibi hissedecek. Sadece: Geçen yıl, iki yıllık zorunlu aradan sonra 1985’ten beri var olan mega etkinliğin son edisyonunda, burada çok daha fazlası vardı, 90.000 kişi Corona’ya dönüşü kutladı. Eksi 20.000 – Almanya’nın bir numaralı rock festivali, ziyaretçi sayısında aniden düşüş yaşıyor. Nürnberg’de aynı kadroyla paralel olarak gerçekleşen kardeş açık hava Rock im Park da 2022’ye göre daha az hayran bekliyor.


Almanya aslında bir konser ülkesi, açık hava konserlerinin yoğunluğu hiçbir yerde buradaki kadar yüksek değil. Bunlar pandemiden önce toplanan rakamlar olabilir, ancak Federal İstatistik Ofisi tarafından 2017’de yayınlanan festival manzarası araştırması, fenomenin büyüklüğü hakkında hala iyi bir izlenim veriyor: anket toplamda 1300’ün üzerinde. 2015 yılı için Almanya’da “müzik festivalleri ve Müzik Festivalleri”. Öngörülen ziyaretçi sayısı 27 milyon ile 32 milyon arasında değişmektedir. Canlı müzik bir din olsaydı, ülkedeki en büyük mezhep olurdu.

En iyi festivaller lüks bir hobi haline geliyor


Ne yazık ki, festival gelenekleri hem ziyaretçiler hem de organizatörler için sadece bir inanç meselesi değil, her şeyden önce bir para meselesi. Ve onları çalıştırmanın maliyeti her zamankinden daha yüksek: şovlar enerjiye aç ve pahalı hale gelen elektriğin çoğunu tüketiyor. Buna ek olarak, ücretler arttı – ve yetenekli personel kıt bir meta, özellikle hırpalanmış etkinlik endüstrisi Corona nedeniyle neredeyse kan kaybetti, etkinlik teknisyenleri ve güvenlik görevlileri eksikliği var. Ve sonra gruplar var, onlar da artık daha fazla para istiyorlar.

Durum böyle olunca da bu ek maliyetlerin bir kısmı nihai tüketiciye yansır. Güvenilir rakamlar mevcut değil, ancak sektör uzmanları canlı müziğin yüzde 30’a varan oranlarda daha pahalı hale geldiğini tahmin ediyor. Özellikle çok günlü en iyi festivaller lüks bir hobi haline geldi: Ek bir kamp bileti ile tam Rock am Ring programı bu yıl yaklaşık 300 avroya mal oluyor, bu da 2022’dekinden 40 avro daha fazla. 16-18 Haziran arası Hurricane Festivali Aşağı Saksonya’daki Scheeßel’de Casper, Kraftklub, doktorlar ve Co. için önceki 219 avro yerine 249 avro talep ediyor. Dünyanın en büyük heavy metal festivali olarak kabul edilen Schleswig-Holstein’daki Wacken Açık Hava, 60 avro, şimdilik 299 avroya sahip, ancak üç gün yerine en az dört gün sunuluyor.

Rock am Ring’in aksine, Wacken çoktan tükendi, 85.000 bilet birkaç saat içinde tükendi. Sahnenin en çok satan noktalarından biri olan Iron Maiden ile sadık bir hayran kitlesi, neredeyse kesin bir başarı. Kasırga ayrıca kalan sadece birkaç bilet üzerinde oturuyor. Ve Rock am Ring bile 70.000 iyi ödeme yapan müşterisiyle mahvolmayacak. Ama diğerlerini daha çok vurur. Büyük potlara ait olmayanlar, kriz fırtınasında boğulma riskiyle her zamankinden daha fazla karşı karşıya.


Bazı hayranlar için müzik sevgisi sınırsız olabilir. Ancak cüzdan sonludur. Ve en önemli etkinliklerin organizatörleri fiyat vidasını ne kadar çok çevirirse, sınırlarına o kadar çabuk ulaşır. Bavyera’daki Pop Kültürü Derneği’nden BeHaberler Schweinar, dpa’ya yaptığı açıklamada, ek maliyetler yansıtılırsa, piyasadaki bazı kişiler için işler zorlaşacak, diye uyarıyor: “Sonuç olarak, giderek daha pahalı hale gelen büyük konserler, konsere gidenlerin yapmayacağı bütçeyi azaltacak. daha küçük festivaller ve konserler için daha fazlası var.”

“Biz mahvolduk. Belli ki sen de”


Son aylarda, bazı sanatçılar turlarını kısmen veya tamamen iptal etmek zorunda kaldı. Örneğin, Bremenli iki kişilik metal grubu Mantar, geçen sonbaharda beş konseri iptal etti, ön satış kötü gittiği için üç konseri daha erteledi ve açıklamalarında küçüklerin dükkanda ne kadar çok olduğuna dair bütün, süssüz gerçeği dile getirdi. fly: “Size ‘lojistik’ nedenler veya ‘kontrolümüz dışındaki nedenler’ hakkında saçma sapan şeyler söylemek istemiyoruz. Hayır, gözlerinizdeki kumu temizlemenin ve sadece hangi aşama olduğunu söylemenin zamanı geldi: sıçtık. Belli ki sen de.”

Bunda – isim oldukça uygun – şimdi biraz gecikmeli birkaç festival var. Baden-Württemberg’de birkaç hafta önce dağılan Bang Your Head, 1996’dan beri bir kurum ve en son Balingen’e 20.000 kadar metal hayranını çekmişti. Bu yılki edisyon Mayıs ayı başında iptal edildi ve festival artık gelecekte gerçekleşmeyecek. Buradaki sebeplerden biri de: mali durum. Organizatör yaptığı açıklamada, “Fiyatlar tüm cephelerde patladı” dedi. Ayrıca başka bir şeyden şikayet ediyor: dayanışma eksikliği. Onlar olmadan işe yaramayacağı birçok hizmet sağlayıcı, şu anda “kendi ekonomik çıkarlarını sert bir şekilde uygulamaya” çalışacaktı.


Önerilen Haber Amaçlı İçerik


Bu noktada harici içerik bulacaksınız Instagram, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.


Büyükler bu oyunu bir yere kadar oynayabilir. Ama bunların arasında bile ipi çekenler var. 2003 yılından bu yana İngiltere’nin Donington kentinde düzenlenen mega rock festivalinin Almanya’daki şubesi Germany, Salı günü, yani Hockenheimring’de planlanan başlangıçtan dört hafta önce iptal edildi. ABD’li eğlence devi Live Nation tarafından organize edilen, kalabalığı çeken Slipknot ve Volbeat’in başrolde olduğu ve 70.000 hayranın beklendiği reklamı yapılan Download. Şimdi, birdenbire, yarım yamalak bir gerekçeyle süslenmiş sırt üstü. “Sonuna kadar” festivali gerçekleştirmeye çalıştı. Bununla birlikte, “çok sayıda açık hava etkinliği” organizasyonu ve uygulamayı önemli ölçüde zorlaştıracaktır.


2022 yılında tek günlük bir etkinlik olarak başlayan Almanya, çok günlük bir festival olarak prömiyerinden önce yeniden tarih oldu. Daha fazlasının geleceği göz ardı edilemez. Ve böylece belirsizliklerle dolu festival yazına.