Alman VW Kümesi’nin Çin’deki satışları çip kıtlığı niçiniyle yüzde 14 düştü

semaver

New member
VW Kümesi Çin Üst Yöneticisi (CEO) Stephan Wollenstein’un yaptığı sunuma nazaran, Alman üretici, Çin’de elektrikli araba satış maksadına çip krizi, bölgesel Kovid-19 salgın kısıtlamaları ve tam elektrikli ID modellerinin piyasaya sürülmesindeki problemler niçiniyle ulaşamadı.

Geçen yıl en büyük pazarı Çin’de 80 bin ila 100 bin içinde elektrikli araba satmayı hedefleyen şirket, lakin 70 bin 625 araç satabildi.

Sunuma bakılırsa, bünyesinde Scania, MAN, Lamborghini, Skoda, Audi, Porsche ve Bugatti üzere birfazlaca markayı bulunduran VW Kümesi’nin Çin genelindeki araç satışları, geçen yıl 2020’ye nazaran yüzde 14 azalarak 3,3 milyon adede geriledi.Alman üretici, Çin’de bu yıl elektrikli araba satışını en azından ikiye katlamayı ve genel satışlarını da yüzde 15 artırmayı (yaklaşık 500 bin adet) hedefliyor.


Bu ortada, e-hareketlilikte artan satış sayıları, Volkswagen’in Çin’deki yerli üreticilerle rekabet edebilmesi açısından kıymetini korurken, büyüyen pazara BYD ve Wuling üzere Çinli markaların hakim olması dikkati çekiyor. Ülkede bu alanda birinci 10’daki tek yabancı üretici olarak üçüncü sırada yer alan ABD merkezli Tesla bulunuyor.