Ağrı kesici neden bu kadar tehlikeli?

Muqe

New member
Etkili bir ağrı kesici olan opioid fentanil, ciddi şekilde hasta olan birçok hastanın acısını hafifletir. Ancak aynı zamanda bağımlılık yapabilir ve sarhoş edici bir madde olarak istismar edilebilir veya bir geçiş ilacı haline gelebilir. Bir bakışta en önemli bilgiler.

Fentanil nedir?


Fentanil çok güçlü, sentetik olarak üretilen bir ağrı kesici ve anesteziktir. Eroin ve morfin gibi o da bir opioiddir. Fentanilin ağrı kesici etkisi morfininkinden 100 kat daha güçlüdür. Bu nedenle ameliyat veya kanser sırasında oluşan ağrılara karşı kullanılır. Fentanil sıklıkla intravenöz olarak uygulanır, ancak özellikle hızlı etki gösteren ilacı içeren burun spreyleri veya pastiller de vardır. Ayrıca fentanil içeren yamalar da vardır, aktif madde cilt tarafından yavaş yavaş emilir.


Fentanil yalnızca özel bir narkotik reçetesi olan bir doktor tarafından reçete edilebilir. Aktif maddenin sarhoş edici ve mutluluk verici bir etkisi de var, ancak Drugcom.de platformuna göre bu durum kullanıcılar tarafından daha az yoğun olarak tanımlanıyor. Ancak: Fentanil hızla bağımlılık yapar ve düzenli tüketildiğinde bağımlılık duygusuna ve yoksunluk belirtilerine neden olur.

Fentanilin kötüye kullanılması ne kadar yaygındır?


ABD'de opioid içeren ilaçlar buraya kıyasla uzun yıllardır reçeteyle reçete edilebiliyor. Bu arada bazı ilaç üreticileri, ürünlerinin yanıltıcı şekilde reklamını yaptıkları ve bağımlılık potansiyellerini gizledikleri için kınandı bile. Bunun sonucunda pek çok kişinin bağımlı hale geldiği ve olmaya devam ettiği biliniyor ve ABD'de sıklıkla bir opioid krizinden bahsediliyor.

En büyük tehlike: Bağımlı hale gelen hastalar artık reçete alamıyorsa, opioid içeren ilaçları karaborsadan alıyor veya tamamen yasa dışı maddelere yöneliyor, yani ilaç bir geçiş ilacı haline geliyor. Fentanil artık bunda önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.
Hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.


ABD'de aktif madde için büyük bir yasadışı pazar var. Geçen yıl, ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA), aşırı dozda tüm Amerikalıları öldürecek kadar büyük miktarlarda yasa dışı fentanil ele geçirdi. DEA, fentanil'i ABD'deki “en ölümcül uyuşturucu tehdidi” olarak adlandırıyor. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) göre kurbanların sayısı artıyor ve özellikle Corona yıllarında yüksekti. 2021'de yaklaşık 70.600 Amerikalı, başta fentanil olmak üzere aşırı dozda sentetik opioid nedeniyle öldü.

Fentanili bu kadar tehlikeli yapan şey nedir?


Fentanil sadece bağımlılık yapmakla kalmıyor, aynı zamanda yanlış dozda alındığında hızla öldürebiliyor. Normal dozlarda uyuşukluk, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, kabızlık, kaşıntı ve terleme gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Daha büyük miktarların yutulması halinde solunum ve kalp fonksiyonları bozulur, koma ve ölüm riski ortaya çıkar.

Tüketimi alkol veya diğer ağrı kesiciler veya uyuşturucular gibi diğer maddelerle karıştırmak özellikle tehlikelidir. Ek olarak, kullanıcılar genellikle fentanilin eroinle karıştırıldığını fark etmezler. Doz aşımı riski bu durumda özellikle yüksektir (aşağıya bakınız).

Almanya'da fentanilin kötüye kullanımı ne kadar yaygındır?


2022 Opioid Raporu'na göre Almanya'da opioid reçetelerinin sayısı artıyor. 2020'de bu oran 1996'ya göre 2,5 kat daha yüksekti; fentanil en sık reçete edilen aktif maddeydi. Rakamlar fentanilin gereğinden fazla reçete edildiğini gösteriyor. Rapora göre fentanil kanser olmayan hastalara giderek daha fazla reçete ediliyor.


Kılavuzlara göre opioid ağrı kesiciler yalnızca ilaç dışı tedavilerin ve diğer ağrı kesicilerin yeterince etkili olmadığı durumlarda kullanılmalıdır. Kronik kanser dışı ağrıyı tedavi ederken, opioid ağrı kesiciler diğer ağrı kesicilerden daha etkili değildir, bu nedenle reçete nadiren doğrulanır.


Sırt ağrısı çeken bir adamın dizüstü bilgisayarla masanın yanında duran eliyle sırtına dokunduğu yakın çekim

Sırt ağrısı çeken bir adamın dizüstü bilgisayarla masanın yanında duran eliyle sırtına dokunduğu yakın çekim

Sırt ağrısı için opioidler? Bu çoğu zaman iyi bir fikir değildir


Milyonlarca insan sırt ağrısı çekiyor. Hastalar ağrı için giderek daha fazla opioid alıyor. Güçlü ağrı kesiciler çok hafif mi reçete ediliyor?


Ancak rapora göre ABD'de böyle bir gelişmenin sinyali yok. Alman AIDS Derneği'ne göre fentanil, 2022'de Almanya'da toplam 83 ölümün sorumlusuydu, dolayısıyla kurban sayısı ABD'dekinden kat kat daha düşük.

Fentanil'i bilmeden kullanan uyuşturucu bağımlıları için artan risk vardır. Deutsche Aidshilfe, eroin örneklerini inceledi ve tüm örneklerin yüzde 3,6'sında fentanil karışımı tespit etti. Fentanil eroinden daha güçlü olduğundan, seyreltilmiş eroinin aşırı dozda alınması riski vardır. Alman Yardım Ajansı, “Kullanıcılar, kullandıkları ilacın fentanil içerdiğini bilmiyorsa hayatları çoğu zaman tehlikeye giriyor” uyarısında bulunuyor. Ancak Almanya'daki AIDS'le mücadele açısından Kuzey Amerika'da böyle bir durumun olduğuna dair bir işaret yok.