AB zelzele bölgesine kurtarma takımlarını gönderiyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve en az 10 vilayet ile Suriye’yi de etkileyen büyük zelzelenin akabinde Avrupa Birliği (AB), kurtarma takımlarının koordine edilmesi için harekete geçti.

AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Pazartesi günü Brüksel’de yaptığı açıklamada, Bulgaristan, Yunanistan, Hollanda, Polonya, Romanya ve Çekya’dan on grubun alandaki ilkyardım takımlarını desteklemek üzere derhal harekete geçtiğini, İtalya ve Macaristan’ın da yardım gruplarını Türkiye için hazır hale getirdiğini tabir etti.

Borell, yardım hazırlıklarını toplumsal medya hesabından da duyurdu.

Sorumlu AB Komite Üyesi Janez Lenarcic de AB üyeleri ve Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu sekiz ülke içinde sivil muhafaza ve insani yardım alanında işbirliğini sağlayan AB Sivil Muhafaza Mekanizması’nın etkinleştirildiğini söylemiş oldu. Lenarcic, Birliğin Suriye’yi de insani yardım programlarıyla desteklemeye hazır olduğunu belirtti.

Avrupa Parlamentosu milletvekili Katrin Langensiepen, Suriye için de süratli bir biçimde AB yardımı talep etti. İdlib’de aslına bakarsan kuvvetli olan şartlara dikkat çeken Langensiepen, “Sahadaki binlerce insan, bilhassa de Suriye’nin kuzeybatısı şu anda bizim yardımımıza muhtaç durumda” diye konuştu.

epd/SÖ,HT