16 araba üreticisinden rekor kar

semaver

New member
Denetim ve danışmanlık şirketi EY, 16 araba üreticisinin ocak-eylül devri finansal neticelerina ait tahlil araştırmasının sonuçlarını deklare etti.

Buna nazaran, yarı iletken (çip) arzının güzelleşmesi ve lüks araçlara olan kuvvetli talep, araba üreticilerinin uygun kar elde etmesini sağlıyor.

16 şirketin hem toplam satışları birebir vakitte toplam karları, üçüncü çeyrekte şimdiye kadar kaydedilen en yüksek düzey olarak kayıtlara geçti.

Faaliyet karı açısından Mercedes-Benz, yaklaşık 5,2 milyar avro ile birinci sırada yer alırken, Mercedes Benz’i, 4,7 milyar avro ile Volkswagen izledi. Alman lüks araba üreticisi BMW ise 3,7 milyar avroluk faaliyet karı ile beşinci sırada yer aldı.

“Rüya üzere bir çeyrekti”

EY Batı Avrupa Hareketlilik Kısmı Lideri Constantin Gall, mevzuya ait değerlendirmesinde, “Sonuç olarak, yılın üçüncü çeyreği, yavaşlayan iktisada ve araba sanayisi için epey güç bir jeopolitik duruma karşın hayal üzere bir çeyrekti.” tabirini kullandı.

Alman üreticilerin, Çin pazarında geçen yılın birebir çeyreğine nazaran satışlarını yüzde 28 artırması dikkati çekti. Mercedes-Benz, Çin’de yüzde 67 ile en epeyce büyüyen marka oldu.

Araştırmaya göre, Kovid-19 salgınında büyük bir sorun olan yarı iletken arzı toparlanırken, bilhassa birinci sınıf araçlara olan talep yüksek kalmaya devam ediyor.

Araştırmada, kıymetli satış pazarlarındaki nüfusun büyük bir kısmının yüksek enflasyon ve satın alma gücü kaybı niçiniyle gelecekte bilhassa hacimli üreticilere yönelik pazarın baskı altında olacağı iddia edildi.