100 araçtan 52’si Kocaeli’den ihraç edildi

semaver

New member
Türkiye’den yılın birinci çeyreğinde ihraç edilen araçların yüzde 52’si Kocaeli’de üretildi.

Ford Otosan, Hyundai Assan ve Anadolu Isuzu üzere üreticilerin yanı sıra hayli sayıda tedarik sanayi firmasına mesken sahipliği yapan Kocaeli, dalın adet bazındaki üretim ve ihracat sayılarına en çok katkı sağlayan vilayetlerden biri oldu.

Otomotiv Sanayii Derneği bilgilerinden derlediği bilgilere bakılırsa, Türk otomotiv bölümü, ocak-mart periyodunda 302 bin 730 taşıt üretti.

Ford Otosan, Hyundai Assan ve Anadolu Isuzu’nun Kocaeli’deki fabrikalarında bu vakitte toplam üretim 144 bin 999 olarak gerçekleşti.

Kocaeli, kelam konusu periyotta Türkiye’nin taşıt üretiminin yaklaşık yüzde 48’ini tek başına karşılarken, kentteki günlük ortalama üretim de 1611 adet düzeyinde gerçekleşti.

Kentteki otomotiv fabrikalarında üretilen araçların yüzde 80’ine denk gelen 116 bin 960’ının varış noktası, yurt dışı lokasyonlar oldu.

Kocaeli’de üretilip yurt dışına gönderilen araçların, 225 bin 550’yi bulan Türkiye genel ihracatındaki hissesi ise yaklaşık yüzde 52 olarak gerçekleşti.

en çok üretim Ford Otosan’dan

Ford Otosan, kentteki firmalar içinde üretim ve ihracatta liderliğini sürdürürken bu iki kategoride Hyundai Assan ikinci, Anadolu Isuzu da üçüncü sırada yer aldı.

Ford Otosan, yılın birinci üç aylık periyodunda Gölcük ve Yeniköy fabrikalarında 1493 araba, 79 bin 708 kamyonet, 13 bin 547 minibüs olmak üzere 94 bin 748 adetlik üretim gerçekleştirdi. Şirketin ihracatının üretimine oranı ise yüzde 79 olarak kayıtlara geçti.

İzmit’teki Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde konseyi fabrikasında binek tipinde i10, i20 ve BAYON modellerinin üretimini gerçekleştiren Hyundai Assan, yılın birinci çeyreğinde 49 bin 100 adetlik üretime imza atarken, bunun yüzde 85’ine denk gelen 41 bin 867’sini ihraç etti.

Ticari araç segmentinde faaliyet gösteren Anadolu Isuzu da bu vakitte 1151 adet üretim ve 115 adet ihracat gerçekleştirdi.