Yine mi 2008?

Adanali

New member
paha biçilmez bülten


Yine mi 2008?Bir şehir temizlik işçisi, bir aracı İsviçre bankası UBS’nin genel merkezinin önünden geçiyor.

© Kaynak: Michael Buholzer/KİLİT TAŞI/dpa


Bunun bedelini kim ödemeli? Bültenimiz, enflasyon ve enerji krizi hakkında ipuçları ve arka plan bilgileri sağlar. Bu hafta: Yine 2008 mi? Ve: Bisiklet alırken hata yapmaktan nasıl kaçınılır?Anna SchugartSevgili okuyucular,

“Tekrar?” Birkaç gün önce Silikon Vadisi Bankası ile ilgili ilk haber Almanya’ya yansıdığında bu düşünceyi bastıramadım. Birdenbire moda sözcüklerle yeniden oradaydılar: “bankacılık krizi”, “bankacılık düzenlemesi” veya “batamayacak kadar büyük”. 15 yıl önceki mali krizlerin yaşandığı yıllardan her şey hala kötü anılıyor.

Sonraki günlerde bankacılık krizi Avrupa’ya da ulaştı. Ancak, uluslararası bankacılık sisteminde kanıtlanmış bir uzman değilseniz, Swiss Credit Suisse’in devralınmasıyla ilgili küçük ayrıntılara dahil olmak istemeyebilirsiniz. Ama her şeyden önce bir soru ortaya çıkıyor: Endişelenmem gerekiyor mu? Param için mi? İşim için mi? Ne kadar büyük, ne kadar kötü olacak? Yine mi 2008?

Makroekonomi ve ekonomik araştırma enstitüsü başkanı Sebastian Dullien, “Mevcut tahminler, türbülansın büyümede belirli bir azalmaya yol açacağını, ancak ekonominin toparlanmaya yönelik temel yolunda devam edeceğini varsayıyor” dedi. sendikalar. Ekonomist, meslektaşım Christoph Höland ile yaptığı konuşmada, “2007’den 2009’a kadar olan mali krizden elde edilen deneyimler, bu tür krizlerin gidişatını tahmin etmenin kolay olmadığını gösteriyor” dedi. Ancak Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DIW) Başkanı Marcel Fratzscher’e güvence verdi: “Finansal piyasaların istikrarı 2008’de olduğundan çok daha iyi.”

Meslektaşım Johanna Apel, tasarruf sahiplerinin ilk başta endişelenmesine gerek olmadığını açıklıyor. 100.000 Euro’ya kadar olan mevduatlar AB’de yasal olarak korunmaktadır. Bir banka iflas ederse, müşteriler genellikle paralarını alırlar. Bunun yasal bir hakkı var.

Herhangi bir yorumunuz veya sorunuz var mı? lütfen bize yazın ödenemez@Haberler!

O

Anna Schugart

Paha biçilemez


Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileriyle size eşlik ediyor.

haftanın ipucu


Sıcaklıklar artıyor, doğa çiçek açıyor, günler uzuyor: Pek çok insan için bisiklet sezonu başlamak üzere. Ancak bazı eski bisikletlerin artık yola çıkmaya uygun olmadığı ortaya çıktı. İyi haber: Fahrrad basın servisinden Thomas Geissler, Korona dönemindeki darboğazın ardından satış odaları ve depoların yeniden dolu olduğunu söylüyor: “Bazı durumlarda şimdi fiyat indirimleri bile var.” Bu nedenle, şimdi bir bisiklet almanın tam zamanı. Ama doğru bisikleti nerede ve nasıl bulacağım? Bunun için ne ödemem gerekiyor? Kötü bir satın alma işleminden nasıl kaçınırım?


Korona zamanlarında birçok insan bisikletlerine güveniyor.  Bu nedenle müşteriler, bisiklet satın alırken ve tamir ederken uzun bekleme süreleri beklemek zorundadır.

Korona zamanlarında birçok insan bisikletlerine güveniyor.  Bu nedenle müşteriler, bisiklet satın alırken ve tamir ederken uzun bekleme süreleri beklemek zorundadır.


Bisiklet pazarı son yıllarda giderek farklılaştı.

© Kaynak: Malta Hristiyanları/dpa


Haberler yazarı Sebastian Hoff ipuçları veriyor:

  • Neye ihtiyacınız olduğunu düşünün: Kargo bisikleti, fixie veya enduro – her ihtiyaç için doğru model var. SUV e-bisikletleri veya trekking bisikletleri gibi çok yönlü araçlar da mevcuttur. Bir bisiklet satın almadan önce ne için kullanıldığı konusunda net olmak çok daha önemlidir. Sadece işe gidip gelmek için mi? Daha doğrusu sportif aktiviteler için mi? Daha uzun bir bisiklet turu gibi diğer kullanımların daha sonra ortaya çıkması ne kadar olasıdır?
  • Masrafları hesaplayın: Bisikletlerin maliyeti genellikle hafife alınmaktadır. İndirimcilerde ucuz modeller var mesela. Ancak uzmanlar, pahalı onarımların genellikle kısa bir süre sonra yapılması gerektiğinden bunlara karşı tavsiyelerde bulunur. Bisiklet satıcıları şube derneği VSF’nin Genel Müdürü Uwe Wöll, sıradan bir şehir bisikletinin başlangıç fiyatı olarak 1000 Euro’dan bahsediyor. “Yürüyüş ve tur bisikletleri 1200 Euro’dan başlıyor, iyi bir e-bisiklet 2500 Euro’dan başlıyor.”
  • Bir test sürüşü yapın: Wöll, “Bir test sürüşü şarttır, onsuz satış şüphelidir” diye vurguluyor. Sonuçta, bisiklet ve onu kullanan kişi daha sonra bir birim oluşturmalıdır. Birkaç modeli karşılaştırmak en iyisidir. Geissler, test sürüşü için normalde bisiklet sürerken giyilen kıyafetlerin seçilmesini tavsiye ediyor. Özellikle yüksek kaliteli, pahalı bisikletler daha uzun süre test edilmelidir.
Burada daha fazla ipucu bulabilirsiniz.

Lütfen öde!


Öğrenciler ve teknik öğrenciler için 200 avroluk enerji fiyatı sabit oranı için şimdiye kadar bir milyondan fazla başvuru onaylandı. Yetersiz 650.000 başvuran Federal Eğitim Bakanlığı Pazartesi günü Twitter’da para aldığını söyledi. “Şu anda her saat yaklaşık 10.000 ekleniyor. Başvuru ve onay arasında ortalama beş saat geçti, ”diye yazdı bakanlıkta Parlamenter Dışişleri Bakanı Jens Brandenburg.

Bunu bildiğim iyi oldu

Plus ile daha fazlasını öğreninDerinlemesine araştırmaya ve özel bilgilere erişin: Aboneliğinizi doğrudan Plus makalelerimizden başlatabilirsiniz.

Güzel haberler


Geçen yılki büyük kesinti endişesiyle kışa baktıktan sonra, Federal Ağ Ajansı şimdi pozitif bir denge kuruyor. Güç şebekeleri sabitti ve kış sakindi. Önceki yıllara göre daha büyük zorluklar yaşanmadı.

sende abone ol


Kriz Radarı: Çatışmalar, savaşlar, felaketler – Can Merey tarafından analiz edilen, her Çarşamba yeni.

Gün: Yazı işleri ağı Almanya’dan haber brifingi. Her sabah saat 7’de

İklim kontrolü: İklim değişikliği hakkında en önemli haberleri ve arka plan bilgilerini alın – her Cuma yeni.

Başkent Radarı: Hükümet bölgesinden kişisel izlenimler ve geçmişler. Her Salı, Perşembe ve Cumartesi.

Hayat ve biz: Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

N’aber, Amerika? ABD haber bülteni, her iki Salı günü siyaset, toplum ve kültürdeki gelişmeler hakkında arka plan bilgileri sağlar.

Akış Ekibi: Netflix ve Co. için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yeni.