Yeni inşaat sübvansiyonları için daha fazla para – ancak eleştiriler durmuyor

Adanali

New member
Berlin. Bir ev inşa etmek istiyorsanız, ek finansman umabilirsiniz. Federal İnşaat Bakanlığı, yeni inşaat sübvansiyonları için fonları artırdı. Şu anda toplam 888 milyon euro daha mevcut. Bu, Klara Geywitz (SPD) liderliğindeki bakanlık tarafından açıklandı.


1 Mart’ta başlatılan iklim dostu yeni bina programı görünüşe göre iyi karşılandı. Geywitz, “Yeni bina tanıtımımız başarılı oldu” dedi. “Bunun için çok fazla talep var, bu yüzden bir artışı savundum.” Başlangıçta, program için yıllık 750 milyon avro sağlanacaktı – diğerlerinin yanı sıra Alman İnşaat Endüstrisi Ana Birliği’nin çok düşük olmakla eleştirdiği bir meblağ.

Fon donmasını önlemek için ek para


Yani şimdi ek para olmalı ve bu muhtemelen gerekli. Maliye Bakanı Florian Toncar’ın bütçe komitesine yazdığı bir mektup, aksi takdirde önümüzdeki birkaç hafta içinde finansmanın durdurulma riskinin olduğunu gösteriyor. Alman Basın Ajansı’nın elinde bulunan mektuba göre bu, federal hükümetin iklim politikası hedeflerinin ciddiyetine halkın güvenini yok edebilir.


Geçen yıl, üretimde ani bir durma oldu ve bu saatler içinde gerçekleşti. Federal hükümet hararetli tartışmaların ardından enerji tasarruflu yeni binalar için yeni bir fon sağladıktan sonra, fonlar bir gün içinde tükendi. Görünüşe göre federal hükümet şimdi böyle bir senaryodan kaçınmak istiyor.

Aileler için yeni inşaat finansmanı 1 Haziran’da başlıyor


Programın artık yıl sonuna kadar güvence altına alındığını söyleyen Geywitz, yüksek enflasyona, yüksek faiz oranlarına ve enerji fiyatlarına rağmen inşaat sektörüne yatırım teşviklerinden söz etti. İklim dostu yeni bina programı, devlet kalkınma bankası KfW’den düşük faizli krediler alıyor. Özel kişilerin yanı sıra yatırımcılar, kooperatifler veya şirketler de başvurabilir. Enerji tasarrufu sağlayan ve belirli asgari standartları karşılayan konut binaları finanse edilmektedir – ön koşul, yeni binalar için en az bir verimlilik evi 40’tır. 150.000 Euro’ya kadar krediler mümkündür.

Federal hükümetin yeni inşaat sübvansiyonu ikinci bir ayaktan oluşuyor: 1 Haziran’da, daha önce yılda 350 milyon avro tahsis edilen aileler için ev sahibi olma teşvik programı başlayacak. Baukindergeld’in bir tür halefi olan program, aileleri kendi evlerini inşa etme konusunda desteklemeyi amaçlıyor. Ancak, gelirle bağlantılıdır ve küçük ve orta gelirli haneleri hedeflemektedir. Yıllık geliri 60.000 Euro’ya kadar olan aileler ve bir çocuk düşük faizli kredi alabilir. İlave her çocuk için limit 10.000 Euro artıyor.
Paha biçilemez


Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileriyle size eşlik ediyor.

Luczak: Konut piyasasındaki durum önemli ölçüde kötüleşti


Şu ana kadar her iki program için birlikte 1.1 milyar euro ödendi, şimdi toplam 2 milyar olacak. Geywitz, fonları artırmak için Maliye Bakanı Christian Lindner’a (FDP) başvurmuştu. İnşaat Bakanlığı’na göre 888 milyon avro iklim dönüşüm fonundan geliyor.

Artışa rağmen eleştiriler bitmiyor. CDU/CSU parlamento grubu inşaat politikası sözcüsü Jan-Marco Luczak, Almanya yazı işleri ağına (En başından beri, yeni inşaat destek programı çok küçüktü ve okyanusta bir damladan başka bir şey değildi), dedi ( Haberler). Konut piyasasındaki durum önemli ölçüde kötüleşti ve bakanlık şimdi son dakikada ayarlamalar yapıyor. Luczak, “Ancak, bu bir içgörü işareti değil, yalnızca bir sonraki finansman durağının yakın olduğu gerçeğinden kaynaklanıyor” diyor. Bu, inşaatı durdurmakla eşdeğer olurdu.


İnşaat vinçlerinin üzerinde kara bulutlar: Almanya'daki inşaat şantiyelerindeki durum kötüye gidiyor.

İnşaat vinçlerinin üzerinde kara bulutlar: Almanya'daki inşaat şantiyelerindeki durum kötüye gidiyor.


İnşaat vinçlerinin üzerinde kara bulutlar: Almanya’daki inşaat şantiyelerindeki durum kötüye gidiyor.

© Kaynak: Britta Pedersen/dpa merkezi görüntü/

Aileler için ev sahipliği eleştirisi


CDU siyasetçisi, 1 Haziran’dan itibaren aileler için mülk teşvikini de eleştiriyor. Luczak, “Bunun büyük bir hayal kırıklığı olacağı şimdiden öngörülebilir çünkü yalnızca en yüksek enerji standartlarını karşılayanlar fon alacak” diyor. “Böyle bir şeyi inşa etmek çok paraya mal olur.” Aynı zamanda, ailelerin maksimum hane geliri yalnızca 60.000 Euro olmalıdır. “Finansman programı boşa çıkmayacak” diye şüpheleniyor. “Muhtemelen trafik ışığı tam olarak onunla hesap yapıyor.”


Kredi komisyoncusu Dr. Small’un CEO’su Michael Neumann, desteğin yeterince ileri gitmediğini söylüyor: “Sabit gelir limiti çok düşük” diyor. Destek programı aileler için tasarlandığından, yalnızca çok sınırlı bir hedef grup söz konusudur. Ödünç alınan sermayeye en büyük ihtiyaç, özellikle gerekli enerji verimliliği standartları nedeniyle yeni binalarda ortaya çıkar.

Ve fon programına rağmen, sadece birkaçı bunu gerçekten karşılayabilirdi. Neumann, mevcut mülklerden daha fazla kaynak gerektirdiği için yeni inşaatın sınırlandırılmasını da eleştirdi. “İklim koruması nedeniyle, yeni inşa edilen mülklerin özel olarak tanıtılması bana mantıklı gelmiyor.” Aksine, yeniden ithaf ve eklemeler daha da güçlendirilmelidir.