VW, California’da yedi koltuklu varyantı sunuyor – simge geri dönüyor

Felaket

New member
Kumsal çocukları, etkileyici tatilciler ve Bullis – Kaliforniyalı yaşama sevinci üçlüsü, eyaletin güneyinde hâlâ hareketli altmışlarda olduğu kadar alakalı. VW otobüsü, ister kırmızı ve beyaz model Samba olarak klasik T1 varyantında isterse halefi T2 olarak olsun, küçük sahil kasabalarının her birinde sokak manzarasının ayrılmaz bir parçasıdır. Bulli modelleri ve motifleri, hediyelik eşya dükkanlarında ürün yelpazesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Birçok duvar resmi bile otobüsün ikonik V-yüzünü taşır.


VW’deki pazarlama departmanı, bu kadar çok ücretsiz reklamla şanslarına inanamıyor. Bu nedenle, 2 Haziran’da ABD’deki Huntington Beach’teki en büyük Bulli toplantısının, ID.Buzz ABD sürümünün dünya prömiyeri için ortam sağlaması uygun.

Buzz projesinden sorumlu olan Volkswagen Ticari Araçlar Pazarlama ve Satış Başkanı Lars Krause, otomobilin ABD pazarına girmesinden bahsederken adeta lirik bir ifadeye bürünüyor: “VW otobüsü, ABD ve Kanada’da şu şekilde vücut buluyor: Avrupa’da olduğu gibi – onlarca yıldır hayata karşı benzersiz bir tutum. Woodstock’taki efsanevi Lightbus T1’in resmi unutulmaz. Bu özgürlük sembolünün DNA’sı ID.Buzz’ımızda yaşıyor.”
Paha biçilemez


Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileriyle size eşlik ediyor.

“Microbus” ABD’de kült statüsüne sahip


VW’nin Bulli’yi ABD pazarından çekmesinin üzerinden 20 yıl geçti. T4’ten sonra Amerika ve Kanada’ya yeni otobüs teslim edilmedi. Bununla birlikte, başlangıçta açıklandığı gibi T1 ila T3 arasındaki eski varyantlar, hala Kaliforniya arka planının ayrılmaz bir parçasıdır. “Mikrobüs” Florida ve New England’da da bir külttür.

Elektrikli torununun artık arkadan itişli olarak geri dönüyor olması da bir yan detay. Amerikalı Bulli hayranları genel olarak elektrikli otobüs konusunda heyecanlı çünkü teknik yenilikler söz konusu olduğunda genellikle öncü olmayı seven ABD, ID.Buzz söz konusu olduğunda biraz geride kalıyor. Beş koltuklu Avrupa varyantı, Avrupa’da yalnızca 2022’de tanıtıldı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de satışa sunulmayacak. 4,96 metre ile ABD versiyonu, Almanya’da kargo versiyonu olarak da başarılı olan ilk elektrikli otobüsten 25 santimetre daha uzun.

VW Bulli


Dahili olarak Type 2 olarak adlandırılıyordu. Çünkü prototipi 1948’de üretilen VW otobüsü, Type 1 Beetle’dan sonra VW’nin ürettiği ikinci sivil araçtı. T1’in seri üretimi 1950’de başladı ve 1967’ye kadar montaj hattından çıktı. O ve halefi T2, “hippi” otobüsleri olarak ikonik hale geldi. Bu arada Type 2, 2013 yılına kadar Brezilya’da üretildi ve bu da onu VW tarihindeki en dayanıklı model haline getirdi. 2019’dan itibaren yedinci nesil T6.1 montaj hattından çıktı. T7, 2021’den beri piyasada. MQB platformuna dayalı T7 ile T6.1 ve T7 aynı anda sunulacak.


ID.Buzz’ın oranları, kısa ve uzun versiyonlarda aynı kalmıştır. Mühendisler, ön ve arka akslar arasındaki mesafeleri orantılı olarak ön ve arkada aynı tutarak bunu başardılar. Sadece dingil mesafesi yani akslar arası mesafe 2,99 metreden 3,24 metreye çıkmış. Aracın ortasındaki elektrikli kayar kapılar 19 santimetre genişletildi. Artık kapı camında, ilk olarak alanı görsel olarak akıllıca azaltan ve ikinci olarak daha iyi havalandırma sağlaması gereken – tıpkı aracın arka kısmındaki ek hava menfezleri gibi – kayar bir pencereniz var. Kalan yaklaşık 60 milimetre, C sütunu ile arka tekerlekler arasındaki boşluğu genişletiyor.


ID.Buzz'ın ön tarafı yedi koltuklu olarak Almanya'da satışa sunulacak.

ID.Buzz'ın ön tarafı yedi koltuklu olarak Almanya'da satışa sunulacak.


ID.Buzz’ın ön tarafı yedi koltuklu olarak Almanya’da satışa sunulacak.

© Kaynak: Matthew Thompson


Biraz eksik havalandırma, Almanya’daki bazı ID.Buzz kullanıcıları tarafından eleştirildi. Marka patronu Thomas Schäfer tarafından kısa süre önce ilan edilen “Aşk Markası” buna hızla tepki gösterdi.

Uzun versiyon, Bullis’in menzilini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.


Kısa versiyonu test ettiğimizde bunu fark etmedik, bunun nedeni genellikle sadece iki ön koltuğu işgal etmemiz olabilir. Aksi takdirde, ki bu gerçekten VW mühendislerinin neredeyse hanedan başarısıdır, ID.Buzz kendinden önceki her Bulli nesli gibi kullanıyor. Direksiyona geçmekle başlar. Sadece binmezsiniz, mizacınıza göre Bulli’ye tırmanmaya devam edersiniz – ya da sırıksız bir sırıkla atlamacı gibi tek bir süpürme hareketinde kendinizi koltuğa sallarsınız. Tahta çıktığınızda, direksiyon simidi eskisi kadar düz olmasa da arabadakinden daha az eğimlidir. Ama manzara arabanın bittiği yerde bitmeye devam ediyor.

Yedi koltuklu olarak Volkswagen’in elektrikli Bulli ID.Buzz


VW Bulli sadece Almanya’da bir simge değil, şimdi de arkadan çekişli elektrikli torunu geliyor.

© Kaynak: Haberler


Tüm bunlar, aynı zamanda bir Bulli geleneği olan bir araba gibi sürüyor ve yeni sürüm, aynı zamanda vızıltı kutusu gibi pratik tasarım detaylarıyla da etkiliyor. Çıkarılabilir kutu, örneğin hem taşınabilir bir orta konsol hem de dizüstü bilgisayarlar için depolama alanıdır. Oda ayırıcı olarak gizlenmiş, içinde bir buz kazıyıcı ve şişe açacağı bile bulabilirsiniz. Yeni Buzz uzun versiyonunda ayrıca sekiz adede kadar USB-C bağlantı noktası ve önde bir endüktif şarj yuvası bulunur. Bağlantı noktalarından yedisi, 45 watt’a kadar şarj gücünün elde edilebildiği “USB Güç Dağıtımı” teknolojisi ile donatılmıştır – bu, dizüstü bilgisayarları veya kablosuz araçları şarj etmek için yeterlidir.


4.96 metre Bulli hissi: profildeki ID.Buzz.

4.96 metre Bulli hissi: profildeki ID.Buzz.


4.96 metre Bulli hissi: profildeki ID.Buzz.

© Kaynak: James Lipman


Yeni uzun versiyonun aynı zamanda E-Bullis’in menzilini iyileştirmesi amaçlanıyor – tabii ki bu, yeni ID.Buzz’ın ilk el yapımı örneklerine bakıldığında kontrol edilemedi. Ancak, beş koltuklu vızıltı ile test sürüşlerimizdeki menzil – örneğin Hamburg’dan Frankfurt’a ve geri dönüş – ne yazık ki her zaman bir sorun oldu – bu, ID.Buzz’dan çok rotadaki zayıf şarj altyapısından kaynaklanıyor. Arızalı hızlı şarj istasyonları veya herhangi bir nedenle bloke olanlar bizim için hala can sıkıcıdır ve Bulli kullanmanın keyfini de kaçırabilirler.

Daha güçlü pil varyantı kısa versiyon için mevcut değil


VW, uzun versiyonun menzilini 460 kilometre (WLTP) olarak belirtiyor, yeni pilin net çıkışı 85 kWh ve yeni elektrik motorunun gücü 210 kW. Bunu 210 kW (286 hp) güce sahip bir GTX (dört tekerlekten çekişli) versiyonu 2024’te takip edecek. Ne yazık ki, daha güçlü pil çeşidi şu an için kısa versiyon için mevcut olmayacak. Her iki model için de baş üstü gösterge ekranı gibi başka iyileştirmeler de bulunmalıdır. Bununla birlikte, harika bir numara Avrupa’ya ulaşmıyor: ABD modellerinde ışıklı bir VW logosu var. Ne yazık ki, kimlik vızıltısı Alman mevzuatı için çok büyük; Acımak.

Bahsetmeye değer bir yenilik de “Akıllı Cam” panoramik cam tavandır. 1,5 metrekare ile VW tarafından kurulan en büyüğüdür. Öne çıkan nokta: Sürücü ve ön yolcu koltuğunun üzerindeki dokunmatik kaydırıcıda bir kaydırma, camı şeffaftan opak hale getirerek aşırı güneş radyasyonunu önler. Bu, entegre bir sıvı kristal tabakası ile mümkün olur. Alternatif gerilim, şeffaflık veya opaklık sağlar.


Uzay devi: Her iki arka koltuk sırası da katlandığında, bu 2469 litreye kadar bir yükleme hacmi yaratıyor.

Uzay devi: Her iki arka koltuk sırası da katlandığında, bu 2469 litreye kadar bir yükleme hacmi yaratıyor.


Uzay devi: Her iki arka koltuk sırası da katlandığında, bu 2469 litreye kadar bir yükleme hacmi yaratıyor.

© Kaynak: James Lipman


Beş veya altı kişilik olarak da kullanılabilen ve küçük kardeşi gibi sadece Hannover’de üretilen yedi koltuklu aracın yollara çıkması yaklaşık bir yıl sürecek. Fiyat henüz belirlenmedi, ancak VW, örneğin büyük şehirlerdeki zanaatkarlar için daha kısa menzilli bir giriş seviyesi modeli hakkında da çok düşünüyor ve bunun 56.090 Euro’luk mevcut başlangıç fiyatının belirgin şekilde altında olduğu söyleniyor.

O zamana kadar ID.Buzz hayranlarının sabırlı olması veya ABD’ye tatile gitmesi gerekecek. Bu yıldan beri 2 Haziran, orada “Uluslararası Volkswagen Otobüs Günü” olarak Ulusal Gün Takviminin bir parçası olmuştur.