Vücut Tipine Göre Yapılması Gereken Egzersizler

Adanali

New member
Vücudunuzu şekle sokmaya karar verdiyseniz, yaptığınız egzersizlerin bir işe yaramadığını düşünüyorsanız ya da sadece formunuzu korumak adına doğru egzersizlere başlamak istiyorsanız vücut tipinize özgü egzersizleri öğrenmeye hazır olun.

Her insanın vücut tipi ve eğilimleri farklıdır. Bundan dolayıdır ki bu kadar farklılığın içinde herkesin aynı egzersizden aynı etkiyi görmesi beklenemez. Tıpkı saç tipinizi bilip ona göre şampuan ve bakım ürünlerini tercih ettiğiniz gibi vücut tipinizi bilip ona göre egzersiz ve spor yapmak da o kadar önemli. Vücudunuzu tanıyıp ona göre doğru egzersizleri seçerek istediğiniz bölgeleri çalıştırabilir ve böylece istediğiniz bölgede istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Hem kilo kontrolü hem de sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için olmazsa olmazlardan biri de hareket etmek. Sadece vücut tipinize uygun diyet yapıp yan gelip yatmakla kilo kontrolü ya da kaliteli bir yaşam sağlayamayacağınız gibi doğru egzersizleri yapıp sağlıksız ve vücudunuza uygun olmayan besinleri tüketerek de bir verim elde edemezsiniz. Hepsinden önce vücudunuzu tanımalı, vücut tipinizi belirlemeli ve ona uygun egzersiz programlarının yanında vücudunuza uygun beslenmeyi de ihmal etmemelisiniz. Sadece birini uygulamak istediğiniz forma kavuşmanız için gereken süreyi uzatır. Fakat hepsini bir arada ve düzenli ilerlettiğinizde verim almanız kolaylaşır ve bunu çok kısa bir zamanda gerçekleştirebilirsiniz. O halde endomorf, ektomorf ya da mezomorf vücut tiplerinden hangisine sahip olduğunuzu belirleyip egzersizlerinize bir an önce başlayın.

Endomorf Vücut Tipine Uygun Egzersizler:

Geniş ve kalın bir vücutları vardır. Endomorfların metabolizmaları oldukça yavaş çalışır bundan dolayıdır ki vücutları çok kısa süre içinde yağlanır. Kemikleri ve belleri kalındır ve vücutları yuvarlak hatlara sahiptir. Çok kolay kas yapıp, çok kolay yağlanmalarının yanında kilo verip yağ yakmaları oldukça zordur.

Eklemleri yaralanma ve çabuk zarar görme eğiliminde olduğu için yüksek tempolu spor ve egzersizler onlar için zararlı olabilir. Önerilen egzersiz ve spor programları ise şu şekildedir; her gün egzersiz yapmaktansa haftada 3 gün tüm vücudu çalıştıran egzersizleri tercih etmeleri yararlarına olacaktır. Her egzersiz başına 8-10 set yapabilirler. Endomorf vücut tipi için tavsiye edilen en önemli egzersizlerden biri de kardiyovasküler egzersizlerdir. Yüzme ve bisiklet sürme bir çok kası aynı anda çalıştırdığı için daha çok önerilen ve tercih edilen aktivitelerdir. Bunların yanında bölgesel olarak incelmek isteyenlere ise yan yatıp bacak kaldırma gibi basit plates hareketleri ile bacak kaslarınızı çalıştırabilir ve yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Molalı egzersizler yapmak sizin için daha faydalıdır. Sürekli yükselip düşen süreçlerde yağ yakımı daha fazladır.
Ektomorf Vücut Tipine Uygun Egzersizler:

Zayıf ve ince bir yapıya sahiptirler. Kasları ince ve vücutlarındaki yağ oranı oldukça düşüktür. Kol, bacak ve bilek kısımları ince uzunken omuz ve kalça kısımları bunlara oranla daha dardır. Vücut tipleri ince ve uzun olmasına rağmen dayanıklılık konusunda oldukça iyidirler. Metabolizmaları hızlı olduğu için beslenmede kalori alımını 3000 in altına düşürmemelidirler.

Önerilen egzersiz ağır bir formda kısa süreli egzersizlere yönelmelidirler. Böylece kas kütlelerini arttırıp güç kazanmanın yanı sıra vücudu şekillendirmek ve kütleyi arttırmak için ideal bir egzersizdir. Egzersiz sırasında mutlaka molalara yer vermelidirler. Endomorf vücut tipine sahip olanların bacak ve sırt gibi uzun kasların bulunduğu bölgelerin üstünde çalışmaları önerilir. Haftanın en az üç günü ortalama 45-50 dakika kardiyo hareketleri yapmanız yağlarınızı eritip motabolizmanızı hızlandırmaya önemli ölçüde yardımcı olacaktır.
Mezomorf Vüvut Tipine Uygun Egzersizler:

Mezomorf vücut tipine sahip bireyler geniş omuzlarının yanında dar bir bel, ince eklem yapılarına ve yuvarlak karın kaslarına sahiptirler. Ne ektomorflar kadar ince ne de endomorflar kadar kalın bir vücut hatları vardır. Bu iki vücut tipinin tam ortasındadırlar ve vücut geliştirmede diğerlerine oranla daha şanslıdırlar.

Mezomorfların düzenli olarak ağırlık kaldırmaları ve ortalama antrenman süresi kadar çalışma yapmaları gerekir. Kısacası kardiyovasküler ve kuvvet gerektiren antrenmanları birleştiren bir çalışma programı hazırlamaları onlar için idealdir. Yoga ve plates gibi sporlar ideal kilonuzu ve kaslarınızı korumak için oldukça yardımcı programlardır